X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Sto lat Matołku!

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2011 08:00
Jeden z najpopularniejszych bohaterów polskiej literatury dziecięcej kończy 78 lat.
Audio

Koziołek Matołek, jeden z najpopularniejszych bohaterów polskiej literatury dziecięcej, kończy 78 lat. 31 maja mija rocznica wydania pierwszej księgi z przygodami Koziołka Matołka, autorstwa Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza. Już kilka pokoleń młodych Polaków zna imię Koziołka, podobnie jak nazwę miejscowości, która była celem jego długiej podróży - Pacanów. Koziołek jest bohaterem nie tylko książek, ale też spektakli teatralnych, serii filmów animowanych oraz multimedialnych gier edukacyjnych. Patronuje także zawodom narciarskim dla najmłodszych.

Pierwsza księga przygód słynnego Koziołka ukazała się w 1933 roku nakładem wydawnictwa Gebethnera i Wolfa.
Tekst napisany czterowierszem przez Kornela Makuszyńskiego oraz ilustracje Mariana Walentynowicza zyskały ogromną popularność. Rok później wyszły kolejne dwie księgi opowiadające o niewiarygodnych przygodach najsłynniejszej polskiej kozy.

Mimo, że od wydania historyjki obrazkowej o Koziołku Matołku minęły dziesięciolecia, jest on ciągłe postacią kultową. Opowieści o podróżach Koziołka weszły na stałe do kanonu polskiej literatury dziecięcej. W Pacanowie, do którego zdążał Koziołek Matołek, w 2005 roku powstało Europejskie Centrum Bajki. Znalazły się tam między innymi, amfiteatr, biblioteka z czytelnią i księgarnią, sala kinowa i teatralna oraz warsztaty. Jest także ogród zmysłów z altanami i kuźnia, która ma upamiętniać słynnych kowali z bajki "120 Przygód Koziołka Matołka".

(pd)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Koziołek Matołek uczy

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2010 11:08
Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie otwiera swoje podwoje dla zwiedzających. Celem instytucji jest zachęcanie dzieci do czytania książek i do czerpania mądrości z bajek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rodzina to siła

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2010 19:46
Czas poświęcony dzieciom nigdy nie jest czasem straconym - zapewnia Karolina Kępczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Plastyczni bohaterowie komiksów

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2011 10:07
Organizatorzy II Dziecięcych Spotkań z Komiksem zadbali, aby w niedzielę w Pacanowie nikt się nie nudził. Rysowanie, rzeźbienie, tropienie to tylko niektóre z atrakcji dla najmłodszych.
rozwiń zwiń