Historia

Najpiękniejsze miasteczka świata

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2011 08:00
Są miejsca, gdzie czas się zatrzymał, a ludzie żyją jak przed wiekami.

Sandomierz i Kazimierz Dolny znalazły się wśród 80 najpiękniejszych małych miasteczek z całego świata wybranych przez autorów albumu "Najpiękniejsze zakątki świata", który właśnie trafił do księgarń.

Autorzy albumu - Gianni Biondillo i Paolo Paci - przedstawiają w swojej książce 80 najpiękniejszych ich zdaniem małych miasteczek na świecie. Opisują miejsca, gdzie czas się zatrzymał, a ludzie żyją podobnie jak przed wiekami. Są tu m.in. brytyjskie Ballycastle, holenderskie Enkhuizen, niemiecka Fritzlar, czeska Kutna Hora, rosyjski Suzdal, Dinan w Bretanii czy prowansalskie Saint-Paul-de-Vence. Wśród opisywanych miejscowości znalazły się dwa polskie miasteczka - Kazimierz Dolny i Sandomierz.

W 1900 roku zaledwie 14 proc. ludności świata żyło w dużych miastach, teraz jest to już 51 proc. Szacuje się, że w roku 2030 w miastach będzie mieszkało 60 proc. populacji świata - pisze Paolo Paci we wstępie do książki podkreślając, że jednocześnie z rozwojem wielkich aglomeracji znikają tradycyjne małe miasteczka. Ten proces był widoczny już 100 lat temu. Tymczasem - jak piszą autorzy albumu, - małe miasteczka są ostoją tradycyjnego stylu życia, wiele z nich to prawdziwe perły architektury. Szansą ich przetrwania jest turystyka, która generuje nowe miejsca pracy w małych miejscowościach.

(pd)

Czytaj także

Kresy ocalone

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2010 11:43
Świat zniszczony przez kataklizmy historii ocalał na starych fotografiach Henryka Poddębskiego, które przybliżają przeszłość, Kresy, minione piękno miejsc i ludzi.
rozwiń zwiń