Historia

W sowieckiej Rosji

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2011 07:00
Archiwa Teatru Bolszoj ujawniają tajemnice z życia artystów.

Śmierć Józefa Stalina, aresztowanie przez tajną policję i rozważania wielkich kompozytorów to niektóre z tematów podejmowanych w zapiskach na marginesie partytur, odkrytych w archiwach moskiewskiego Teatru Bolszoj.

Zapiski odkryto w trakcie dygitalizacji muzycznych archiwów teatru, które należą do największych i najstarszych na świecie, a zawierają takie skarby jak włoski śpiewnik z XV wieku z wpisanymi odręcznie słowami po łacinie.

Na niektórych partyturach są zapiski i bazgroły zwykłych muzyków, powstałe podczas niekończących się prób w kanale dla orkiestry.

Na dole jednej ze stronic napisano cyrylicą "Zmarł Wielki Stalin". Słowo "wielki" zostało skreślone - nie wiadomo, przez kogo: autora czy muzyka, który korzystał z partytury po nim. "Chyba zabrali Tatianę" - napisał natomiast jeden ze skrzypków podczas prób "Eugeniusza Oniegina" Piotra Czajkowskiego w 1968 roku, nawiązując do częstych zatrzymań dokonywanych przez tajną policję.

Inna notka z 1940 roku na marginesie opery Carla Marii von Webera ma następującą treść: "Było dziś osiem stopni, a my graliśmy. Niektórzy mieli szron na nosach".

Teatr Bolszoj w ramach trwającego od dwóch lat projektu zdygitalizował dotychczas około 20 proc. swoich archiwów. Mają one zostać udostępnione w sieci Znaczna część najstarszych archiwów Teatru została zniszczona w pożarach w 1805, 1812 i 1853 roku, ale te dokumenty, które przetrwały, są uważane za bardzo cenne.

- Większość najstarszych i najcenniejszych partytur jest oczywiście autorstwa kompozytorów włoskich, a także kilku francuskich i niemieckich, którzy pracowali w Rosji - powiedział agencji Reuters administrator archiwów Borys Mukosiej.

Czytaj także

Kiedy zakończyła się II wojna światowa? (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2011 10:18
- Z wielu powodów trudno jest ustalić rzeczywistą datę zakończenia II wojny światowej - mówi Jedynce prof. Rafał Habielski, historyk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Starcie śmiertelnych wrogów Polski

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2011 10:10
"Barbarossa" była największą niemiecką operacją w czasie wojny. Jej porażka zdecydowała ostatecznie o niemieckiej przegranej w drugiej wojnie światowej.
rozwiń zwiń