Historia

Wirtualne Powstanie 44

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2011 14:00
W drugim kwartale 2012 roku ukaże się gra "Uprising44".

To pierwszy w Polsce tego rodzaju projekt poświęcony Powstaniu Warszawskiemu.

Gra opiera się na faktach historycznych, choć nie zostaną one w niej odwzorowane w sposób wierny ani z zachowaniem chronologii. W grze odtworzona zostanie zabudowa stolicy z okresu walk oraz uzbrojenie walczących stron. Twórcy gry dysponują sporą ilością zdjęć archiwalnych. W pracach nad projektem biorą udział także historycy.

- Naszym zamiarem nie jest stworzenie gry będącej kalendarium powstania. Jest ono dla nas pewnym tłem, poprzez które chcemy opowiedzieć swoją własną historię. Nie przedstawiamy szlaków bojowych konkretnych zgrupowań Armii Krajowej oraz nie opowiadamy historii osób, które walczyły w powstaniu. Pomimo tego, w grze będzie można znaleźć odniesienia do zdarzeń, które miały miejsce w rzeczywistości, m. in. obrony Reduty Banku Polskiego - powiedział specjalista od spraw PR projektu, Piotr Wasiak.

- Od jakiegoś czasu temat Powstania Warszawskiego wykorzystuje się w popkulturze. Gra nie jest projektem o charakterze ściśle edukacyjnym, ale jeśli ktoś po zapoznaniu się z nią sięgnie po literaturę na temat powstania, to niewątpliwie będzie to nasz sukces - powiedział.

ZAPRASZAMY NA STRONY NASZEGO SERWISU POWSTAŃCZEGO

LOGO



Za produkcję gry odpowiada studio DMD Enterprise. Jak podkreślił jego dyrektor zarządzający, Michał Dziwniel, w Polsce przez pewien czas toczyła się dyskusja na temat stworzenia gry komputerowej dotyczącej Powstania Warszawskiego. -My jako pierwsi podjęliśmy się takiego projektu. Pozyskaliśmy wystarczające finansowanie i rozpoczęliśmy pracę produkcyjną - podsumował.

"Uprising 44" będzie koncentrowała się głównie na taktyce jaką oddziały powstańcze musiały przyjąć wobec przeważających sił nieprzyjaciela. -Chcemy naprawdę dać graczowi odczuć kłopoty z zaopatrzeniem czy trudy beznadziejnej walki z przeważającymi siłami wroga - dodał Wasiak.

Premiera gry w Polsce zapowiedziana jest na drugi kwartał przyszłego roku.

Czytaj także

Ludność cywilna w Powstaniu

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2010 13:00
Sytuacja ludności cywilnej była niezwykle ciężka, ale mimo ciągłego zagrożenia i represji niemal powszechnie wspierano Powstańców.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przeniosą bunkier

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2011 06:00
Odkryty w stolicy poniemiecki bunkier trafi do Muzeum Wojska Polskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Morowe Panny

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2011 14:00
Historie kobiet z Powstania Warszawskiego można będzie oglądać na wystawie w Muzeum Niepodległości.
rozwiń zwiń