X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Ekshumują szczątki Nerudy?

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2011 12:00
Poeta mógł zostać otruty z polecenia Pinocheta, lub jego ludzi.
Audio

Szczątki zmarłego w 1973 r. laureata literackiej nagrody Nobla chilijskiego poety Pabla Nerudy mogą zostać ekshumowane dla zbadania, czy nie został zamordowany z polecenia reżimu gen. Augusto Pinocheta - donosi "Daily Telegraph".

Neruda (1904-73) nagrodzony Noblem w 1971 r. był działaczem chilijskiej partii komunistycznej, dyplomatą i politykiem. Uchodzi za jednego z najwybitniejszych poetów XX wieku. Zmarł 23 września 1973 r. w wieku 69 lat, w 12 dni po wojskowym zamachu stanu, który odsunął od władzy socjalistycznego prezydenta Salvadora Allende, bliskiego przyjaciela pisarza.

Przyjaciele Nerudy chcą ekshumacji, by rozstrzygnąć wątpliwości dotyczące okoliczności, w których zmarł. Nie wykluczają, że Neruda mógł zostać otruty z polecenia Pinocheta, lub jego ludzi.

Na świadectwie zgonu Nerudy jako powód śmierci podano raka prostaty. Jednak późniejsze dochodzenie ws. jego śmierci wykazało, że powodem śmierci był atak serca - pisze "Daily Telegraph" powołując się na Eduardo Contrerasa, prawnika reprezentującego chilijską partię komunistyczną.

Kierowca noblisty Manuel Araya twierdzi, że Nerudzie dano "tajemniczy zastrzyk" w czasie wizyty w szpitalu w Sandiego, gdzie leczył się na raka. Neruda został zatrzymany w szpitalu i zastrzyk zaaplikowano mu we śnie - twierdzi kierowca. Zanim zmarł zatelefonował do kierowcy, powiedział mu o tym i prosił by go zabrał ze szpitala.
Członkowie chilijskiej partii komunistycznej złożyli wniosek do sądu rozpatrującego łamania praw człowieka w okresie rządów gen. Augusto Pinocheta (1973-90) domagając się ekshumacji szczątków Nerudy dla wyjaśnienia wątpliwości wokół okoliczności jego śmierci.

Sąd bada ogółem 725 przypadków śmierci osób, które miały zginąć za rządów Pinocheta z rąk jego ludzi. Inne doniesienia mówią o zabiciu 1,2-1,3 tys. ludzi, internowaniu ok. 80 tys. i torturowaniu ok. 30 tys.

Neruda zmarł w tym samym szpitalu w Sandiego, gdzie w 1982 r. po operacji przepukliny zmarł były prezydent Chile Eduardo Frei. Rodzina Freia także ma obawy, że mógł on zostać otruty, ponieważ zmarł w czasie, gdy wyrastał na czołowego opozycjonistę gen. Pinocheta.

Fundacja Pabla Nerudy sprawująca pieczę nad artystyczną spuścizną poety odniosła się sceptycznie do twierdzeń Manuela Arai wskazując, iż nie ma on żadnych dowodów poza swoim subiektywnym przekonaniem.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ostatnie przemówienie Salvadore Allende

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2010 09:15
Ostatnie przemówienie Salvadore Allende
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odcinek 403: Upadek Allende

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2007 15:17
Jest 4 lipca 1973 roku, środa. Prezydent Chile Salvadore Allende podpisuje dekret o zniesieniu stanu wyjątkowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dożywocie dla 2 oficerów Pinocheta

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2010 17:10
Sąd w Paryżu skazał w piątek zaocznie 13 osób, w tym 12 byłych członków chilijskiej junty Augusto Pinocheta, na kary od 15 lat więzienia do dożywocia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekshumowano szczątki b. prezydenta Chile. Prokuratura sprawdzi przyczyny śmierci

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2011 08:00
Kości byłego prezydenta Chile Salvadora Allende zostaną ekshumowane na wniosek prokuratury, która chce ustalić, czy nie doszło do jego zamordowania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chile: prezydent Allende popełnił samobójstwo

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2011 19:35
Z opinii ekspertów, którzy badali ekshumowane szczątki b. prezydenta Chile wynika, że Salvador Allende nie został zamordowany, a popełnił samobójstwo.
rozwiń zwiń