Historia

Ogrody we Fromborku odzyskają blask

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2012 07:03
Park będzie kolejną atrakcją turystyczną obok katedry, grobu Kopernika i muzeum słynnego astronoma.
Wzgórze katedralne we Fromborku
Wzgórze katedralne we FromborkuFoto: wikipedia

Kuria Metropolitalna w Olsztynie chce odtworzyć dawne ogrody przy kanoniach, które były siedzibami kanoników we Fromborku (warmińsko-mazurskie). Koszt odrestaurowania założeń parkowych wynosi ponad 1 mln zł.

Jak poinformował PAP bp Jacek Jezierski kuria ubiega się o dofinansowanie projektu w różnych instytucjach, także Unii Europejskiej. Chodzi o to, by park odnowić, zrobić nowe nasadzenia, umieścić obiekty małej architektury, uporządkować alejki, umieścić tablice informacyjne o historii miejsca.

- Park powinien stać się kolejną atrakcją turystyczną obok katedry, grobu Kopernika i muzeum słynnego astronoma i kanonika warmińskiego. Z parku chętnie korzystać będą także mieszkańcy Fromborka - powiedział bp Jezierski.

Jak opisuje w książce pt. "Frombork" dr Jerzy Sikorski, historyk i badacz życia Mikołaja Kopernika, kanonie są jedynym w swoim rodzaju architektonicznym zespołem w Polsce północnej. Uzupełniają one Wzgórze Katedralne, które w przeszłości miało zarówno charakter obronny jak i stanowiło miejsca kultu religijnego. Charakter Ogrodów Kanonicznych na Wzgórzu Katedralnym we Fromborku zmieniał się na przestrzeni wieków. W dokumentacji ewidencyjnej "Założenia ogrodowego", wykonanej na zlecenie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Elblągu Magdalena Bielecka napisała, iż już w XIII wieku kanonicy we Fromborku mieli do dyspozycji ogrody.

Kanonicy mieli po dwie kanonie: wewnętrzną (wewnątrz warowni) niedużą, łatwą do ogrzania w której chronili się podczas wojny i zimy oraz zewnętrzną poza murami warowni, gdzie spędzali czas w lecie, opiekując się ogrodami warzywnymi i ozdobnymi.

Epoka nowożytna przyniosła rozwój ogrodów ozdobnych przy kanoniach na wzór włoskich i francuskich, w których sytuowano fontanny, pergole i rzeźby. Granice działek między kanoniami wytyczone były alejami lipowymi, grabowymi, a także akacjami, dębami, kasztanowcami i jesionami. Niegdyś wspaniały ogród, obecnie jest tylko w części zachowany.

Czytaj także

Trumna Kopernika zostanie przewieziona do Fromborka

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2010 09:30
W Olsztynie rozpoczynają się uroczystości związane z powtórnym pochówkiem Mikołaja Kopernika.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mikołaj z Torunia

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2010 09:15
Mikołaj z Torunia
rozwiń zwiń

Czytaj także

Frombork: odkrycie sprzed 5 tysięcy lat

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2011 17:11
Ceramikę pochodzącą najprawdopodobniej sprzed 5 tysięcy lat odkryli archeolodzy w grodzie Bogdany koło Fromborka (warmińsko-mazurskie).
rozwiń zwiń