X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Ogrody we Fromborku odzyskają blask

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2012 07:03
Park będzie kolejną atrakcją turystyczną obok katedry, grobu Kopernika i muzeum słynnego astronoma.
Wzgórze katedralne we Fromborku
Wzgórze katedralne we FromborkuFoto: wikipedia

Kuria Metropolitalna w Olsztynie chce odtworzyć dawne ogrody przy kanoniach, które były siedzibami kanoników we Fromborku (warmińsko-mazurskie). Koszt odrestaurowania założeń parkowych wynosi ponad 1 mln zł.

Jak poinformował PAP bp Jacek Jezierski kuria ubiega się o dofinansowanie projektu w różnych instytucjach, także Unii Europejskiej. Chodzi o to, by park odnowić, zrobić nowe nasadzenia, umieścić obiekty małej architektury, uporządkować alejki, umieścić tablice informacyjne o historii miejsca.

- Park powinien stać się kolejną atrakcją turystyczną obok katedry, grobu Kopernika i muzeum słynnego astronoma i kanonika warmińskiego. Z parku chętnie korzystać będą także mieszkańcy Fromborka - powiedział bp Jezierski.

Jak opisuje w książce pt. "Frombork" dr Jerzy Sikorski, historyk i badacz życia Mikołaja Kopernika, kanonie są jedynym w swoim rodzaju architektonicznym zespołem w Polsce północnej. Uzupełniają one Wzgórze Katedralne, które w przeszłości miało zarówno charakter obronny jak i stanowiło miejsca kultu religijnego. Charakter Ogrodów Kanonicznych na Wzgórzu Katedralnym we Fromborku zmieniał się na przestrzeni wieków. W dokumentacji ewidencyjnej "Założenia ogrodowego", wykonanej na zlecenie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Elblągu Magdalena Bielecka napisała, iż już w XIII wieku kanonicy we Fromborku mieli do dyspozycji ogrody.

Kanonicy mieli po dwie kanonie: wewnętrzną (wewnątrz warowni) niedużą, łatwą do ogrzania w której chronili się podczas wojny i zimy oraz zewnętrzną poza murami warowni, gdzie spędzali czas w lecie, opiekując się ogrodami warzywnymi i ozdobnymi.

Epoka nowożytna przyniosła rozwój ogrodów ozdobnych przy kanoniach na wzór włoskich i francuskich, w których sytuowano fontanny, pergole i rzeźby. Granice działek między kanoniami wytyczone były alejami lipowymi, grabowymi, a także akacjami, dębami, kasztanowcami i jesionami. Niegdyś wspaniały ogród, obecnie jest tylko w części zachowany.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Trumna Kopernika zostanie przewieziona do Fromborka

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2010 09:30
W Olsztynie rozpoczynają się uroczystości związane z powtórnym pochówkiem Mikołaja Kopernika.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mikołaj z Torunia

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2010 09:15
Mikołaj z Torunia
rozwiń zwiń

Czytaj także

Frombork: odkrycie sprzed 5 tysięcy lat

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2011 17:11
Ceramikę pochodzącą najprawdopodobniej sprzed 5 tysięcy lat odkryli archeolodzy w grodzie Bogdany koło Fromborka (warmińsko-mazurskie).
rozwiń zwiń