Historia

Prus patronem warszawskiej Nocy Muzeów

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2012 07:00
Tegoroczną Noc Muzeów zaplanowano na weekendową noc z 19 na 20 maja.
Audio
  • Słuchowisko Czesława Dobka na temat związków Bolesława Prusa z Warszawą. Udział biorą: Bogusław Jerke; Halina Markowska; Kazimierz Sowiński; Jerzy Bożekowski; Janusz Marchwiński; Bolesław Wąsiewicz; Czesław Dobek; Adolf Bożyński; Renata Rozpędowska; Marek Olsienkiewicz; Irma Zembrzuska.
Pomnik Bolesława Prusa w Warszawie
Pomnik Bolesława Prusa w WarszawieFoto: wikipedia/Cezary Piwowarski, lic. CC

Bolesław Prus, autor "Lalki", powieści, w której uwieczniona została XIX-wieczna Warszawa, będzie patronem tegorocznej stołecznej Nocy Muzeów, która odbędzie się w weekend z 19 na 20 maja - poinformował PAP w poniedziałek wydział prasowy stołecznego Ratusza.

Jak podkreślają organizatorzy, Noc Muzeów jest kulturalnym wydarzeniem, które od lat cieszy się ogromną popularnością wśród mieszkańców i turystów.

"W tym roku przypada stulecie śmierci Bolesława Prusa. Trudno nie przypomnieć jego sylwetki i twórczości, która zrosła się z naszym miastem do tego stopnia, że na Krakowskim Przedmieściu są pamiątkowe tablice wskazujące, gdzie mieszkali, fikcyjni przecież, bohaterowie Lalki" - mówi zastępca dyrektora Biura Promocji Miasta Andrzej Mańkowski.

Rada m.st. Warszawy postanowiła, uchwałą z 2 lutego br., włączyć Warszawę w obchody 100. rocznicy śmierci Bolesława Prusa: "Warszawa powinna odegrać w obchodach tej rocznicy wiodącą rolę z uwagi na szczególny związek pisarza z naszym miastem. Będzie to też dobra okazja do promocji miasta i jego atrakcji kulturalnych" - napisano w uzasadnieniu.

"Graficzne nawiązanie do postaci Bolesława Prusa z pewnością pojawi się w materiałach promujących warszawską edycję Nocy Muzeum, np. na plakatch czy w informatorze. Trwają prace nad projektem" - zapowiada Mańkowski.

Biuro Promocji Miasta stworzyło już listę podmiotów chętnych do wzięcia udziału w tegorocznej edycji kulturalnego święta. Kolejnym krokiem dla instytucji i placówek, które zgłosiły swój akces do Nocy Muzeów, jest nadesłanie opisu przygotowywanych programów i planowanych atrakcji, na które Biuro czeka do 15 marca.
Placówki, które chcą jeszcze dołączyć do Nocy Muzeów, mogą nadsyłać swoje zgłoszenia na www.kulturalna.warszawa.pl/nm2012-form.html.

Tegoroczną Noc Muzeów zaplanowano na weekendową noc z 19 na 20 maja i podobnie jak w ubiegłych latach organizowana będzie w terminie Europejskiej Nocy Muzeów.
W zeszłym roku w warszawskiej edycji imprezy uczestniczyło 200 placówek - muzeów, galerii oraz instytucji kulturalnych, które podczas jednej nocy odwiedziło blisko 200 tys. zwiedzających. Podobnie jak w poprzednich edycjach, także w tym roku, przedsięwzięcie będzie koordynować Biuro Promocji Miasta.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak