Historia

Szekspir nie pisał sam. Pomagał mu kolega?

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2012 09:57
Najprawdopodobniej z pomocy innego dramatopisarza Thomasa Middletona korzystał William Szekspir, pisząc komedię "Wszystko dobre, co się dobrze kończy".
William Szekspir
William SzekspirFoto: National Portrait Gallery, London/Wikipedia

Według specjalistek od literatury angielskiej analiza tekstu, pisowni, stylu i rymów sugeruje, że najbardziej prawdopodobnym współautorem komedii opublikowanej w pierwszym zbiorowym wydaniu dzieł Szekspira z roku 1623 był Middleton. Spod jego pióra miała wyjść jedna ze scen trzeciego aktu.

 - Pisarze mają swoje wyraźne literackie odciski palców i językowe odrębności. W przypadku sztuki Wszystko dobre... wyraźne wskazują one na Middletona - uważają dwie oksfordzkie anglistki: prof. Laurie Maguire i dr Emma Smith.

Wśród dowodów, które mogą świadczyć o tym, że Middleton jest współautorem sztuki Szekspira, jest m.in. to, że 19 proc. tekstu stanowią rymowanki; w dramatach Middletona normą było 20 proc. tekstu rymowanego. W utworze występuje też słowo "ruttish" (oznacza to samo, co "lustful" - pożądliwy lub lubieżny), którego Szekspir nigdy nie używał, a za to w identycznym znaczeniu występuje w innym dziele Middletona, "Feniksie" 

 - Nie twierdzimy definitywnie, że Middleton i Szekspir pracowali razem nad tym utworem, lecz wkład Middletona z pewnością tłumaczyłby wiele stylistycznych, tekstowych i narracyjnych dziwności - dodają.

Wiadomo, że Szekspir pracował też z innymi dramaturgami. Przypominało to relacje mistrza z czeladnikiem. Młody Szekspir jako początkujący dramaturg sam terminował u innych, a w późniejszym wieku nauki u niego pobierali inni.

Zobacz galerię: Dzień na zdjęciach>>>

PAP, tj

Czytaj także

Największa duma Brytyjczyków: mistrz pióra

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2011 19:37
William Szekspir znalazł się na szczycie listy symboli Wielkiej Brytanii, z których najczęściej dumni są obywatele.
rozwiń zwiń