Historia

Walenty Szwajcer. Odkrywca starożytnego Biskupina

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2020 06:05
- To był przypadek. Nauczyciel Walenty Szwajcer doniósł nam, że zauważył belki ukośne na brzegu jeziora. Uważał, że są to dachy zatopionych domów. To oczywiście było niemożliwe, bo nigdy by tak głęboko nie zatonęły - wspominał badacz Biskupina, prof. Józef Kostrzewski.
Audio
  • Jak doszło do odkrycia Biskupina - audycja "Na tropach historii" nadana na antenie Polskiego Radia w 1966 roku.
  • "Dinozaury w Biskupinie" - rozmowa o najbardziej znanym w Europie środkowej rezerwacie archeologicznym w Biskupinie, odkrytym w 1933 r. Odnaleziona osada liczy ok. 2700 lat. Aud. Hanny Marii Gizy z cyklu "Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego" (22.07.2006)
Osada w Biskupinie - widok z jeziora. Źr. Wikimedia Commonsdomena publiczna
Osada w Biskupinie - widok z jeziora. Źr. Wikimedia Commons/domena publicznaFoto: Przemysław Jahr

2 czerwca 1994 roku zmarł nauczyciel Walenty Szwajcer, człowiek, który 31 sierpnia 1933 roku  odkrył pozostałości prehistorycznej osady kultury łużyckiej w Biskupinie.

Biskupin, stanowisko archeologiczne z rekonstrukcją osady obronnej. Wikimedia Commons/cc. Fot.: Micza Biskupin, stanowisko archeologiczne z rekonstrukcją osady obronnej. Wikimedia Commons/cc. Fot.: Micza

Polskie Pompeje

- Początki były bardzo trudne. To był niesłychany prymityw - mówił archeolog w audycji "Na tropach historii" nadanej w Polskim Radiu w 1966 roku. - Ekspedycja liczyła 6 osób, rozbiliśmy obóz, środki, jakimi dysponowaliśmy, to było 360 zł. 22 czerwca 1934 dwudziestu bezrobotnych z Gąsawy i Biskupina zaczęło kopać.

- Już podczas pierwszej kampanii wykopaliskowej wraz z innymi pracownikami Uniwersytetu Poznańskiego odkryliśmy całą ulicę, domy, części wałów, które otaczały osadę i falochron. To wywołało ogromne zainteresowanie nie tylko w całej Polsce, ale i za granicą. Zaczęli przyjeżdżać korespondenci z całego świata - opowiadał prof. Józef Kostrzewski.

Ślady praprzodków

W audycji poświęconej odkryciu Biskupina wzięli udział również inni archeolodzy: ówczesny kier. Katedry Archeologii na Uniwersytecie Toruńskim, prof. Kazimierz Żurowski oraz doc. dr Bogdan Kostrzewski, syn odkrywcy osady. Obaj zwracali uwagę na niezwykłość tego miejsca, podkreślali znakomity stan zachowanych tu zabytków.

- Ten gród świadczy o inteligencji ludzi, którzy go budowali – stwierdził prof. Żurowski.

Stanowisko archeologiczne w Biskupinie z epoki brązu. Jedna z wielu "jednostek mieszkalnych" w chacie, ognisko (aneks kuchenny). Rekonstrukcja. Wikimedia Commons/cc. Fot.: Ludek
Stanowisko archeologiczne w Biskupinie z epoki brązu. Jedna z wielu "jednostek mieszkalnych" w chacie, ognisko (aneks kuchenny). Rekonstrukcja. Wikimedia Commons/cc. Fot.: Ludek

Światowa sensacja

Odnalezienie osady w Biskupinie wywołało sensację na całym świecie. Okazało się bowiem, że pochodzi ona z ok. 780 roku p.n.e., a zatem liczyła ok. 2700 lat. Nic zatem dziwnego, że niemal natychmiast po tym odkryciu, odnotowały je wszystkie encyklopedie świata.

O znaczeniu tego miejsca na archeologicznej i turystycznej mapie Polski mówiła w 2006 roku Hanna Maria Giza w audycji z cyklu "Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego". Wraz ze swymi gośćmi: drem Wojciechem Brzezińskim, dyrektorem Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie, i drem Wiesławem Zajączkowskim, dyrektorem Muzeum Archeologicznego w Biskupinie, autorka programu rozmawiała też o historii osady.

- Do lat 30. XX wieku nie znaliśmy żadnych osad, które byłyby przykładem kultury łużyckiej - powiedział Wiesław Zajączkowski. - I ten Biskupin wypłynął nagle jako coś ogromnego, coś fantastycznego i wzbudzał takie zainteresowanie. Stąd też, już przed wojną, o Biskupinie pisały wszystkie encyklopedie na świecie.

Archeologiczny rezerwat w Biskupinie. Wikimedia Commons/cc. Fot.: Einsamer Schütze Archeologiczny rezerwat w Biskupinie. Wikimedia Commons/cc. Fot.: Einsamer Schütze

Projekt osady

- Biskupin powstał najpierw w głowie jakiegoś genialnego architekta i potem został konsekwentnie zrealizowany - komentował gość programu. - W Biskupinie nie ma miejsca na plomby, dobudówki, tak jak teraz się dzieje w różnych  miejscach. Biskupin to 13 ulic równoległych, ulica okrężna, wał, pomost, wieża. To jest ogromne założenie urbanistyczne. Dotychczas myśleliśmy, że było ono budowane przez wiele lat, tymczasem badania dendrologiczne wskazują, że osadę zbudowano w bardzo krótkim czasie, w przeciągu 5-7 lat.

Jaką technikę mieszkańcy Biskupina zastosowali podczas realizacji tego niezwykłego, jak na tamte czasy, projektu? Skąd wzięła się idea budowy takiej osady w tym rejonie Europy? Dlaczego mieszkańcy nagle opuścili swe domostwa? Posłuchaj, jak na te i inne pytania odpowiadali goście Hanny Marii Gizy.

bs

Czytaj także

Mężczyzna pochowany z koniem. Kurhany w Chodliku

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2012 22:25
To rzadkie znalezisko. W rejonie Chodlika (woj. lubelskie) archeolodzy z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie odkryli nieznane kurhany.
rozwiń zwiń

Czytaj także

O czym nie chcieli mówić starożytni?

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2013 03:00
W Warszawie zakończył się Międzynarodowy Kongres Papirologiczny. Poświęcony był listom prywatnym, handlowym transakcjom, tekstom, które w założeniu starożytnych nie miały przetrwać. - Dowiadujemy się, o czym ci ludzie chcieli, ale także, co ciekawe, o czym nie chcieli mówić - opowiadał prof. Derda w Dwójce.
rozwiń zwiń