Historia

Polskie Radio Wrocław nadaje od 1946 roku

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2018 06:00
– Prace przy odbudowie zniszczonej działaniami wojennymi rozgłośni trwały od wiosny do jesieni – wspominał Jerzy Jaroszyński, inżynier pracujący przy uruchomieniu 50-kilowatowej radiostacji wrocławskiej.
Audio
  • Archiwalna audycja nadana w 35 rocznicę istnienia Radia Wrocław
Studio nagraniowe Polskiego Radia Wrocław. Żurawno (01.01.1946) foto: poms PAPJerzy Baranowski
Studio nagraniowe Polskiego Radia Wrocław. Żurawno (01.01.1946) foto: po/ms PAP/Jerzy Baranowski

4 września 1946 nadano pierwszy próbny program na antenie wrocławskiej. Uroczyste otwarcie rozgłośni i radiostacji nastąpiło 29 września 1946.

Wszystkie urządzenia radiostacji mieściły się w małym budynku o kształcie rotundy, przez pracowników nazywanym "domkiem antenowym”. – Cała ta stacyjka miała około 0,5 kilowata mocy w antenie. Wówczas nie istniał taki tłok w eterze, więc, co dziś może zadziwiać, Wrocław był słyszalny bardzo daleko. Otrzymywaliśmy nawet listy od rodaków z zagranicy, w których twierdzili oni, że Wrocław odbierają bardzo dobrze – mówił inżynier Jerzy Jaroszyński.

W lecie 1947 roku podjęto decyzję o zakupie za granicą nowoczesnego nadajnika średniofalowego o mocy 50 kilowatów. Już w połowie sierpnia statek Batory przywiózł nadajnik droga morską, potem został on przetransportowany koleją do Wrocławia. Stacja, jak na owe czasy, była duża i nowoczesna.

– Ja otrzymałem zadanie zmontowania i uruchomienia stołu kontrolnego oraz urządzeń pomiarowych – wspomina inżynier Jerzy Jaroszyński. – W moim życiu była to pierwsza taka praca, ale nie czułem się osamotniony, bo większość moich kolegów też po raz pierwszy stykała się z podobnym sprzętem. Ten montaż przypominał nam łamigłówkę, tzn. jasne było, że wszystko da się złożyć do kupy, ale nie bardzo było wiadomo jak...

W kolejnych miesiącach sztab inżynierów i techników budował nową radiostację tak, by jej uroczystego otwarcia w dniu 16 listopada 1947 mógł dokonać ówczesny prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Bolesław Bierut. Jak relacjonował tego dnia reporter Polskiego Radia Wrocław, "dotychczasowa pionierska stacja wrocławska o mocy 0,5 kilowata, po odbyciu zeszłorocznej służby, ustępuje ze stanowiska na korzyść swej nowej siostrzycy, stukrotnie od niej silniejszej. Uruchomienie całej stacji odbyło się jak na skinienie różdżki czarnoksięskiej za jednym naciśnięciem guzika przy stole kontrolnym".

Nie obyło się też bez elementu propagandowego – Stacja wrocławska jest wyrazicielem kultury polskiej na ziemiach odzyskanych – mówił reporter. – Jest stacją stojącą na straży polskości tych ziem, niosącą polskie słowo do milionowych rzesz naszych braci rozsianych po całej Europie. Będzie ona widomym świadectwem naszej upartej twórczej pracy nad odbudową Wrocławia i całego Dolnego Śląska.

W Radiu Wrocław swoje kariery rozpoczynali, m.in.: Małgorzta Sterbówna, Jaga Skutnicka oraz Andrzej Waligórski, kierownik magazynu rozrywkowego "Studio 202”.

Dzisiaj Radio Wrocław jest jedną z 17 rozgłośni regionalnych Polskiego Radia. Jego programy są emitowane na obszarze województwa dolnośląskiego, ale słyszalne – także na terenie województw ościennych oraz na terenach przygranicznych, w Czechach i w Niemczech. Radio Wrocław posiada lokalne oddziały w Legnicy, Jeleniej Górze i Wałbrzychu. Od 2000 roku nadaje tam także drugi program Polskiego Radia – Radio RAM.

mk

Czytaj także

Publiczne radio zablokowało spot "S". "Mówi o nieludzkiej polityce rządu"

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2011 06:00
Radio Wrocław nie zgodziło się na emisję antyrządowego spotu "Solidarności".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Brutalny napad na dziennikarza wrocławskiego radia

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2012 15:56
W sobotę Jan Pelczar, pracujący w Radiu RAM i Radiu Wrocław został ciężko pobity w okolicy parku Południowego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

20. rocznica śmierci Andrzeja Waligórskiego

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2012 10:02
Datę 10 maja 1992 roku zapamiętali wszyscy wielbiciele rycerza Dreptaka, bajeczek Babci Pimpusiowej czy docenta Bassetta. Tego dnia zmarł Andrzej Waligórski, legenda Polskiego Radia.
rozwiń zwiń