X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Astronomia, intrygi i… piwo

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2013 14:28
Na słynnego astronoma, Mikołaja Kopernika, donoszono za warzenie piwa… lawendowego. Odkrył to muzealnik z Olsztyna, który sam w domowym zaciszu przygotowuje piwo.
Mikołaj Kopernik
Mikołaj KopernikFoto: nieznany/wikipedia/www.frombork.art.pl

Odkrywcę niezwykłego faktu, Pawła Błażewicza, tak zafrapowało rozwiązanie zagadki przygotowywanego przez Kopernika piwa, że odnalazł pochodzący z XVI wieku przepis na nie i wedle tej receptury uwarzył piwo lawendowe. – Dotarłem do informacji, z której wynika, że lawendy uczony użył zamiast chmielu, a to dlatego, że chmiel w roku 1538  nie obrodził – opowiada Błażewicz.

Kto i komu donosił na Mikołaja Kopernika za warzenie piwa? – Tak naprawdę wcale nie chodziło o trunek – zdradza Paweł Błażewicz. – Donosy, które pisał kustosz kapituły warmińskiej, Feliks Reich, były pomysłem biskupa Jana Dantyszka; to na jego prośbę Reich śledził nie tylko Kopernika, lecz także dwóch innych kanoników. Biskup nie lubił tych ludzi i każdemu z nich zamierzał wytoczyć proces o życie w konkubinacie… Feliks Reich otrzymywał za donosy zapłatę; było nią… między innymi, właśnie piwo, które, jak pisał do biskupa, „mocno pachnie lawendą” i o którego nową porcję prosił, kiedy tylko wypije właśnie otrzymaną – dodaje Paweł Błażewicz.

Badając dalej historię piwa lawendowego, Błażewicz odkrył, że Feliks Reich rozsmakował się w tym trunku do tego stopnia, że w testamencie nakazał temu, kto po jego śmierci otrzyma dwie beczki piwa lawendowego, aby pił je tylko przy szczególnych okazjach. – Reich, który zmarł w roku 1539, wszystko, co miał, w tym beczki, zapisał … Kopernikowi. Czy astronom wykorzystywał otrzymany dar – nie wiadomo – podsumowuje Błażewicz.

 

Zobacz więcej na temat: Mikołaj Kopernik Olsztyn
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Ja z wami nie piję", czyli jak być asertywnym na imprezie

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2012 16:18
Jeśli postanowimy sobie przed wyjściem na party, że tego wieczoru nie będziemy spożywać alkoholu, warto się tego trzymać. Tylko jak to zrobić, gdy wszyscy naokoło piją i namawiają nas do tego samego? Oto kilka prostych rad.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pijemy więcej piwa, ale jest w nim mniej alkoholu

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2012 08:17
Rynek piwa w I półroczu 2012 r. wzrósł o 7 proc. Ale według branży to koniec wzrostów w tym roku - informuje "Puls Biznesu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oktoberfest: nie udało się pobić rekordu. "Jedynie" 6,4 mln

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2012 14:30
Nie udało się pobić rekordu frekwencji na tegorocznym Oktoberfest. Zakończone w niedzielę dożynki chmielowe w Monachium odwiedziło mniej osób niż przed rokiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Protesty, kłótnie... Polityczna wojna o piwo

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2012 12:20
Senatorowie z Belgii protestują przeciwko planom Francji podwyższenia akcyzy na piwo aż o 160 procent.
rozwiń zwiń