Historia

Astronomia, intrygi i… piwo

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2013 14:28
Na słynnego astronoma, Mikołaja Kopernika, donoszono za warzenie piwa… lawendowego. Odkrył to muzealnik z Olsztyna, który sam w domowym zaciszu przygotowuje piwo.
Mikołaj Kopernik
Mikołaj KopernikFoto: nieznany/wikipedia/www.frombork.art.pl

Odkrywcę niezwykłego faktu, Pawła Błażewicza, tak zafrapowało rozwiązanie zagadki przygotowywanego przez Kopernika piwa, że odnalazł pochodzący z XVI wieku przepis na nie i wedle tej receptury uwarzył piwo lawendowe. – Dotarłem do informacji, z której wynika, że lawendy uczony użył zamiast chmielu, a to dlatego, że chmiel w roku 1538  nie obrodził – opowiada Błażewicz.

Kto i komu donosił na Mikołaja Kopernika za warzenie piwa? – Tak naprawdę wcale nie chodziło o trunek – zdradza Paweł Błażewicz. – Donosy, które pisał kustosz kapituły warmińskiej, Feliks Reich, były pomysłem biskupa Jana Dantyszka; to na jego prośbę Reich śledził nie tylko Kopernika, lecz także dwóch innych kanoników. Biskup nie lubił tych ludzi i każdemu z nich zamierzał wytoczyć proces o życie w konkubinacie… Feliks Reich otrzymywał za donosy zapłatę; było nią… między innymi, właśnie piwo, które, jak pisał do biskupa, „mocno pachnie lawendą” i o którego nową porcję prosił, kiedy tylko wypije właśnie otrzymaną – dodaje Paweł Błażewicz.

Badając dalej historię piwa lawendowego, Błażewicz odkrył, że Feliks Reich rozsmakował się w tym trunku do tego stopnia, że w testamencie nakazał temu, kto po jego śmierci otrzyma dwie beczki piwa lawendowego, aby pił je tylko przy szczególnych okazjach. – Reich, który zmarł w roku 1539, wszystko, co miał, w tym beczki, zapisał … Kopernikowi. Czy astronom wykorzystywał otrzymany dar – nie wiadomo – podsumowuje Błażewicz.

 

Zobacz więcej na temat: Mikołaj Kopernik Olsztyn
Czytaj także

"Ja z wami nie piję", czyli jak być asertywnym na imprezie

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2012 16:18
Jeśli postanowimy sobie przed wyjściem na party, że tego wieczoru nie będziemy spożywać alkoholu, warto się tego trzymać. Tylko jak to zrobić, gdy wszyscy naokoło piją i namawiają nas do tego samego? Oto kilka prostych rad.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pijemy więcej piwa, ale jest w nim mniej alkoholu

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2012 08:17
Rynek piwa w I półroczu 2012 r. wzrósł o 7 proc. Ale według branży to koniec wzrostów w tym roku - informuje "Puls Biznesu".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Oktoberfest: nie udało się pobić rekordu. "Jedynie" 6,4 mln

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2012 14:30
Nie udało się pobić rekordu frekwencji na tegorocznym Oktoberfest. Zakończone w niedzielę dożynki chmielowe w Monachium odwiedziło mniej osób niż przed rokiem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Protesty, kłótnie... Polityczna wojna o piwo

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2012 12:20
Senatorowie z Belgii protestują przeciwko planom Francji podwyższenia akcyzy na piwo aż o 160 procent.
rozwiń zwiń