Historia

Wielki przydomek wielkiego człowieka. W cieniu legendy Karola Wielkiego

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2014 04:03
1200 lat temu zmarł Karol Wielki - niezwykły polityk i wizjoner. W jakim stopniu jego ideały zjednoczonej Europy realizowane są współcześnie?
Audio
  • Karol Wielki - polityk i wizjoner (Naukowy zawrót głowy/ Jedynka)
Karol Wielki
Karol WielkiFoto: Albrecht Dürer/Wikimedia Commons

Stworzone przez niego imperium obejmowało ponad milion kilometrów kwadratowych, więc mówienie o karolińskiej Europie jest bardzo zasadne. Jak przypomina prowadząca program, na początku IX wieku w skład państwa frankijskiego wchodziła Galia, Germania, północna i środkowa Italia oraz północno-wschodnia Hiszpania. Kim był twórca tej potęgi?
Przydomek wielki, który nadano Karolowi odnosił się zarówno do charakterystyki jego dokonań, jak również i wyglądu zewnętrznego, bo mierzył 192 cm. - Rzeczywiście był to człowiek wielkiej postury, ale przydomek dotyczy tego, co po nim zostało, legendy. Dokonań politycznych, pewnych norm, zasad, modelu, który stworzył - wyjaśnia prof. Wojciech Fałkowski. Historyk dodaje, że dotyczy to państwa, monarchii królewskiej, jak również gospodarki.

Historia w portalu PolskieRadio.pl >>>

Polski król, jak podkreśla historyk, też coś przejął po Karolu Wielkim, bo samo słowo "król" wywodzi się właśnie od imienia "Karol". Choć ziemie polskie nie wchodziły w skład imperium Karola, bezpośrednio z nim sąsiadowały. Profesor przyznaje, że Polskę łączy z nim również ciekawa historia. - Znany nam dobrze w Polsce Otton III, cesarz z roku 1000, jak mówi legenda, rozkopał grób Karola Wielkiego i ofiarował Bolesławowi Chrobremu w zamian za ramię św. Wojciecha, tron Karola Wielkiego - mówi mediewista. Jak to z legendą bywa, poza piękną opowieścią trudno o dowody, bo historycy nigdy nie natknęli się na ślad tronu.
Jakiej narodowości był Karol Wielki? Mówi się, że był Frankiem, choć w owym czasie termin ten odnosił się do wielu nacji. - To pytanie jest bardzo aktualne, bo jeszcze przed II wojną światową próby zawłaszczenia nacjonalistycznego oraz użycia osoby i legendy Karola Wielkiego do celów mobilizacyjnych były bardzo częste. Niemieccy historycy udowadniali, że był to czystej krwi Niemiec - opowiada prof. Fałkowski.

Tym żył świat >>> słuchaj na moje.polskieradio.pl

Za przedstawiciela jakiego narodu uważał się sam Karol Wielki? Jakie były jego ulubione rozrywki? Posłuchaj całej audycji!
W studiu Jedynki gościł prof. Wojciech Fałkowski, mediewista i historyk UW.
"Naukowy zawrót głowy" poprowadziła Katarzyna Kobylecka.
sm

Zobacz więcej na temat: HISTORIA NAUKA
Czytaj także

Christiaan Barnard jako pierwszy w świecie przeszczepił ludzkie serce

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2013 07:00
- Jak mi się nie udaje? Czuję się tak jakbym sam umierał. Ciąży na mnie odpowiedzialność za ludzkie życie, które jest w tym leżącym przede mną pacjencie - mówił prof. Marius Barnard, starszy brat wybitnego kardiochirurga.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eksponaty muzealne kluczem do podróży w czasie

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2013 00:42
Wiele z tych dzieł swym kunsztem i wartością nie ustępują tym z Europy Zachodniej. Galeria Sztuki Średniowiecznej Muzeum Narodowego w Warszawie będzie miała oblicze, dzięki któremu można na nowo odkryć perły polskiej kolekcji.
rozwiń zwiń