Historia

Kuloodporna limuzyna Piłsudskiego

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2011 13:00
Miała opancerzone nadwozie z podwyższoną kabiną, aby sędziwy marszałek nie musiał się schylać wsiadając.
Audio

Cadillac marszałka Józefa Piłsudskiego to jeden z najcenniejszych zabytków Muzeum Motoryzacji w Warszawie. Powstał w 1934 roku. Wyposażono go w opancerzone nadwozie z podwyższoną kabiną, aby sędziwy marszałek nie musiał się schylać wsiadając do środka.

Niewykluczone, że Józef Piłsudski nie zdążył odbyć choćby jednej przejażdżki limuzyną: zmarł w 1935 roku. Piotr Mady, szef warszawskiego Muzeum Motoryzacji wierzy jednak, że marszałek cadillakiem jeździł.

Limuzyna okazała się nie tylko kuloodporna (o czym świadczą ślady pocisków na szybach, powstałe najprawdopodobniej wskutek wybryku żołnierzy chcących „przetestować” jakość opancerzenia auta), ale również trwała. Porzucona w czasie wojny na pastwę losu, przetrwała do dziś w na tyle dobrym stanie, że mogła trafić na ekspozycję w Muzeum.

Więcej w reportażu Olgi Mickiewicz. Dźwięk/film znajdziesz w ramce po prawej stronie.

ŁSz

Czytaj także

Marszałek z ludzką twarzą

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2007 12:19
140 lat temu urodził się Józef Piłsudski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak powstawała II Rzeczpospolita

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2011 06:01
- Nic nie rozumiecie mojej sytuacji i całej sytuacji w ogóle. Nie chodzi o lewicę czy o prawicę, mam to w d… - mówił w 1918 roku Józef Piłsudski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Największy agent polityczny II RP

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2010 12:43
Joska-Józef Mützenmacher był komunistą, agentem polskiej policji politycznej i Gestapo, miał wiele pseudonimów, cztery nazwiska i tyle samo żon.
rozwiń zwiń