X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Józef II Habsburg - wielki reformator Austrii

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2016 06:00
Maria Teresa wydźwignęła monarchię Habsburgów z kryzysu. Zadaniem jej syna Józefa było budowanie siły państwa na fundamentach stworzonych przez matkę. Gruntowne zmiany wprowadzano jednak nierzadko z użyciem drastycznych środków.
Audio
  • Józefinizm - Austria w końcu XVIII wieku - audycja Agnieszki Steckiej z cyklu "Dźwiękowy przewodnik po historii najnowszej - Austria" (PR, 6.03.2001)
Józef II Habsburg, źr. Wikimedia Commonsdp
Józef II Habsburg, źr. Wikimedia Commons/dp

275 lat temu, 13 marca 1741 urodził się Józef II Habsburg, cesarz Austrii, wielki reformator państwa i współinicjator I rozbioru Polski.

Po śmierci ojca został dopuszczony do współrządzenia z matką, Marią Teresą. Z czasem współregent zaczął odgrywać coraz ważniejszą rolę, przejmując od starej i schorowanej cesarzowej prowadzenie habsburskiej polityki. To jemu, a nie matce, przypisywane jest zainicjowanie udziału Austrii w I rozbiorze Polski.

Józef reformator

Cesarz sprawował rządy w stylu absolutyzmu oświeconego. Józef roztoczył opiekę państwową nad chłopami: wydał dekret znoszący osobiste poddaństwo, wprowadził dziedziczność gruntów i zakazał rugowania. Był to element szeroko zakrojonej kampanii poprawy finansów państwa w oparciu o podatek gruntowo-dochodowy.

Dzięki uzyskanym w ten sposób funduszom, Józef zbudował silną administrację opartą na policji. To jego reformy napędziły wzrost gospodarczy, dzięki któremu liczba mieszkańców państwa Habsburgów zwiększyła się w kolejnych latach ponad dwukrotnie, zaś Wiedeń stał się jednym z najpiękniejszych miast w Europie.

Józefinizm, czyli sekularyzacja państwa

W odróżnieniu od matki, gorliwej katoliczki, Józef nie darzył kleru szacunkiem. Począwszy od 1871 roku wprowadzał szereg reform dotyczących statusu Kościoła w monarchii Habsburgów. Zagwarantował protestantom i prawosławnym wolność wyznania i pełnię praw obywatelskich. Przeprowadził kasację zakonów, zakładał podległe świeckiej administracji seminaria i ograniczył kontakty biskupów ze Stolicą Apostolską.

- Intencją wszystkich wprowadzanych przez niego zmian, zwanych józefinizmem, było wpisanie struktury Kościoła w administrację państwową - mówił prof. Rafał Habielski w audycji Agnieszki Steckiej z cyklu "Dźwiękowy przewodnik po historii najnowszej - Austria". - Państwo ingerowało nawet w ilość świec ustawionych na ołtarzu.

Niechęci Józefa do Kościoła jako instytucji towarzyszył jego osobisty stosunek do duchownych, który graniczył z antyklerykalizmem. Posłuchaj jak Józef II odnosił się do biskupów.


Zobacz więcej na temat: Austria HISTORIA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Maria Teresa - zaborca z wyrzutami sumienia?

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2018 07:00
- Paradoks historii Marii Teresy polega na tym, że na początku jej panowania Austrii groził rozbiór. Po latach to ona stała jednym z zaborców – słyszymy w audycji Hanny Marii Gizy "Klub ludzi ciekawych wszystkiego".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Klemens von Metternich - policjant Europy

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2019 06:02
Wśród ludzi, którzy trzęśli ówczesną Europą i stali na straży Świętego Przymierza, postać bez wątpienia nietuzinkowa. Henry Kissinger nazwał go jednym z najwybitniejszych dyplomatów XIX wieku, choć w historii Polski zapisał się w czarnych barwach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Franciszek Józef – król czy urzędnik?

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2015 06:00
Podobno kiedy obejmował tron miał zapytać: "Czyżbym już nie miał żadnej młodości?". 68 lat rządów Franciszka Józefa ma tyle samo zwolenników, co krytyków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eleonora Austriaczka królową Polski

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2019 09:01
27 lutego 1670 roku na Jasnej Górze odbył się ślub króla Polski Michała Korybuta Wiśniowieckiego z arcyksiężniczką austriacką Eleonorą Habsburżanką.
rozwiń zwiń