X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Stefan Szolc-Rogoziński - badacz Kamerunu

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2016 06:00
Pod koniec XIX wieku u wybrzeży Kamerunu powstała niewielka kolonia. Nad jej najważniejszym budynkiem - stacją badawczą - powiewała flaga z warszawską Syrenką. To była baza operacyjna zaledwie dwudziestojednoletniego polskiego podróżnika, który odkrywał dziewiczy ląd.
Audio
  • Polskie odkrywanie Afryki - audycja Andrzeja Sowy i Wojciecha Dmochowskiego z cyklu "Kronika polska" z udziałem dr Piotra Szlanty. (PR, 25.08.2001)
Stefan Szolc-Rogoziński, źr. Wikimedia Commonsdp
Stefan Szolc-Rogoziński, źr. Wikimedia Commons/dp

155 lat temu, 14 kwietnia 1861 urodził się Stefan Szolc-Rogoziński, odkrywca, badacz Afryki i założyciel kolonii w Kamerunie.

II połowa XIX wieku to czas intensywnej kolonizacji Afryki. Mocarstwa europejskie podnosiły prestiż i czerpały wielkie zyski z posiadania zamorskich obszarów, zaś samych Europejczyków kusiło odkrywanie nieznanego.

- Ówczesna młodzież żyła przygodami eksploratorów Afryki: Stanleya, Livingstona - wyjaśniał afrykanista, dr Eugeniusz Rzewuski w audycji Marzanny de Latour.

Jednym z takich młodzieńców był Stefan Szolc-Rogoziński. Mężczyzna zaciągnął się do carskiej marynarki i na pokładzie rosyjskiego okrętu opłynął świat. Po powrocie na stały ląd rozpoczął zbieranie funduszy na wyprawę do Kamerunu. Pochodził z polsko-niemieckiej rodziny, ale z czasem zaczął określać siebie jako Polaka.

- Rogoziński dbał o akcentowanie polskości tej wyprawy. Podjął się finansowania tej podróży ze środków polskich po to, żeby podkreślić istnienie żywego ducha polskiego w domenie eksploracji Afryki - wyjaśniał afrykanista.

13 grudnia 1882 wyruszył w najważniejszą wyprawę. Miał wówczas 21 lat. Na statku "Łucja Małgorzata" wyruszył z Hawru do Afryki. Towarzyszyli mu dwaj Polacy: Klemens Toczek i Leopold Janikowski. Celem były wybrzeża Kamerunu. Tam założył kolonię na wyspie Mondoleh, którą zakupił od miejscowego władcy. Nad stacją badawczą powiewała flaga z warszawską Syrenką.

Czy po wyprawie Rogozińskiego pozostały w Kamerunie jakieś ślady? Posłuchaj rozmowy Marzanny de Latour z dr Eugeniuszem Rzewuskim i dr Andrzejem Walewskim, uczestnikami wyprawy śladami polskiego eksploratora Afryki.

Na mocy układu paryskiego, w którym mocarstwa europejskie dzieliły miedzy sobą tereny Afryki, obszar Kamerunu miał przypaść Niemcom. Polski podróżnik postanowił się temu przeciwstawić. Zakupił ziemię i, jako że Polski nie było wówczas na mapie Europy, oddał ją pod władanie Brytyjczyków. Wysiłki Rogozińskiego spełzły na niczym, gdyż Wielka Brytania nie była zainteresowana Kamerunem. Obszar ten stał się kolonią niemiecką.

Zasługi zapewniły Szolc-Rogozińskiemu członkostwo w brytyjskim Królewskim Towarzystwie Geograficznym. Do Afryki przyjechał jeszcze raz, tym razem podróżował po Egipcie. Po powrocie do Europy poszukiwał funduszy na kolejną wyprawę. Te starania przerwał nieszczęśliwy wypadek. Zginął pod kołami paryskiego powozu, mając 35 lat.

bm

Zobacz więcej na temat: Afryka HISTORIA kolonie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ryszard Kapuściński – cesarz reportażu

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2018 07:00
- Bycie reporterem jest rodzajem powołania. Przede wszystkim jest to ogromna ciekawość świata, wrodzona potrzeba zadawania pytań, zrozumienia tego, co go otacza - powtarzał młodym adeptom dziennikarstwa Ryszard Kapuściński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Życiowe zakręty Jana Zumbacha

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2019 08:00
As myśliwski Dywizjonu 303, jeden z bohaterów bitwy o Anglię. Po wojnie wiódł niespokojny żywot. Zajmował się przemytem, był najemnikiem w Afryce, prowadził dyskotekę i restaurację.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rudyard Kipling – posłannictwo białej rasy

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2017 00:01
Kipling stał się symbolem myślenia imperialnego i przekonania o posłannictwie białej rasy, co wyraził w słynnym wierszu ”Brzemię białego człowieka”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janusz Waluś – polityczny morderca

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2016 05:59
W głęboko podzielonym społeczeństwie RPA Janusz Waluś budzi skrajne emocje. Dla czarnej ludności jest on mordercą wielkiego przywódcy. Dla białych bohaterem, który próbował ratować kraj przed komunizmem.
rozwiń zwiń