X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Jan Karol Chodkiewicz

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2008 15:48
Charakter miał bardzo impulsywny. Podczas zabaw wojskowych z kolegami zwykle sprawował funkcje dowódcze.
Audio

Urodził się ok. 1560 r. w potężnej rodzinie magnackiej. Ojciec jego Jan, starosta żmudzki, senator, marszałek Wielkiego Księstwa Litewskiego, hrabia Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego był również administratorem Inflant i dowódcą sił zbrojnych na tym terenie. Matką przyszłego hetmana była Krystyna ze Zborowskich, córka Jana, kasztelana krakowskiego.

Chodkiewicz uczył się w wileńskim kolegium jezuickim. Od najmłodszych lat trenował też wszystkie szlacheckie tzw. „dyscypliny rycerskie”, czyli jazdę konną, fechtunek, strzelanie z łuku, pistoletu. Szybko okazało się, że jest osobą niezwykle błyskotliwą. Był inteligentny, dowcipny, łatwo nawiązywał kontakty towarzyskie. Charakter miał bardzo impulsywny. Podczas zabaw wojskowych z kolegami zwykle sprawował funkcje dowódcze, a gdy któryś ze współtowarzyszy próbował pozbawić go dowództwa, wpadał w taki szał, że jego wychowawca, jezuita Lesiewski, zawiązywał mu oczy, aby nie pobił kolegów.

Studiował filozofię i prawo na bawarskim uniwersytecie w Ingolstadt, który ukończył z wyróżnieniem w 1589 r. Podróżował po Europie. Odwiedził m.in. Maltę, gdzie miał siedzibę słynny w całej Europie zakon joannitów, będący znakomitą szkołą wojskową dla europejskiej szlachty. Tam zdobył cenną wiedzę z dziedziny artylerii, broni palnej, sztuki fortyfikacyjnej oraz taktyki i organizacji armii tureckiej. Podróż po zachodzie Europy pozwoliła Chodkiewiczowi zdobyć wiedzę na temat nowej taktyki walki piechoty holenderskiej (kontrmarsz), polegającej na zdobywaniu terenu głównie walką ogniową. Doświadczenia te stały się wiele lat później niezwykle cenne, ponieważ właśnie ten sposób walki stosował późniejszy przeciwnik hetmana – Szwedzi w Inflantach.

Do kraju powrócił w 1590 r. W 1593 r. poślubił Zofię Mielecką, córkę wojewody podolskiego Mikołaja.

Karierę wojskową rozpoczął późno, w wieku 35 lat. W 1596 r. pociągnął na swą pierwszą wyprawę wojenną, której celem było stłumienie kozackiego buntu Nalewajki. Szybko dał się poznać jako utalentowany i odważny dowódca.
Sukcesy militarne zaowocowały urzędami. Chodkiewicz został podczaszym litewskim (1596) , a następnie (1599) starostą żmudzkim i zasiadł w senacie. W 1600 r. za zasługi podczas wyprawy wołoskiej został starostą wileńskim.

''

Józef Brandt: Jan Karol Chodkiewicz pod Chocimiem. Źr. Wikipedia

Następnie z rozkazu królewskiego udał się do Inflant, gdzie miał się ujawnić jego niezwykły talent militarny. Za zasługi podczas tej kampanii w 1603 r. otrzymał buławę polną litewską, a w 1605 r. buławę wielką. W czasie wojny domowej 1606 r. rokoszu Zebrzydowskiego stanął po stronie Zygmunta III, mimo że nie darzył króla sympatią i często zarzucał mu nieudolność. Uczestniczył w zwycięskiej dla rojalistów bitwie pod Guzowem.

W 1608 r. wrócił do Inflant, gdzie pogarszała się sytuacja wojsk Rzeczypospolitej. Zdobył Parnawę. W marcu 1609 r. stoczył swą pierwszą bitwę morską (!), odnosząc pod Salis zwycięstwo nad flotą szwedzką. Uratował Rygę, dwukrotnie bijąc wojska gen. Mansfelda.

Początkowo przeciwny interwencji w Rosji, poparł jednak politykę królewską i wziął udział w wojnie. W latach 1611-12 kilkukrotnie zaopatrywał polską załogę na Kremlu. W kampanii rosyjskiej brał udział do 1619 r.

W 1620 r. powierzono mu dowództwo w kampanii tureckiej. W jej trakcie, w 1621 r. dowodził obroną obozu pod Chocimiem, gdzie musiał stawić czoło liczącej 100 tys. ludzi armii tureckiej (sam dysponował siłami dwukrotnie mniejszymi). Wówczas stan jego zdrowia był już bardzo zły. Chodkiewicz zmarł 24 września 1621 r. Jego śmierć jeszcze bardziej skonsolidowała obrońców chocimskiego obozu, którego Turcy nie zdołali zdobyć i musieli zgodzić się na rozejm.

W służbie Rzeczpospolitej Chodkiewicz dorobił się ogromnego majątku. Tytułował się hrabią na Szkłowie, Myszy, Bychowie, uzyskał też rozległe nadania w Inflantach. Piastował godności starosty żmudzkiego, wieluńskiego, luboszańskiego i dorpackiego.

Posłuchaj o młodych latach Jana Karola Chodkiewicza (2,43 MB)

Bartosz Musiałowicz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak Piekarski na mękach

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2009 09:38
Ręka podniesiona na króla została odcięta, ale wcześniej zgodnie z instrukcją miała być "dobrze przepalona".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie Salem

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2010 10:09
W 1775 roku w Doruchowie spalono 14 kobiet oskarżonych o czary i kontakty z diabłem.
rozwiń zwiń