X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Benito Mussolini

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2008 13:30
Jest bardzo inteligentny, bystry, zaradny i rozważny, dobrze zna ludzi, ich zalety i wady - czytamy w raporcie poświęconym Mussoliniemu.
Audio

W 1919 r. szef służb specjalnych Włoch Giovanni Gasti w sporządzanym raporcie o Mussolinim miał napisać: Mussolini jest silnej budowy fizycznej, lecz choruje na syfilis. Jest zmysłowy, co przejawia się w nawiązywaniu kontaktów z różnymi kobietami […]. Jest skłonny do wzruszeń i impulsywny. Te cechy charakteru ujawniają się w jego przemówieniach, sugestywnych i przekonywujących […]. Jest bardzo inteligentny, bystry, zaradny i rozważny, dobrze zna ludzi, ich zalety i wady. Równie łatwo wyraża uczucia sympatii i antypatii, jest zdolny do poświęceń dla przyjaciół, z uporem i nienawiścią zwalcza wrogów. Jest odważny i zuchwały. Ma talent organizacyjny, lecz nie zawsze dość wytrwałości, by zrealizować swe zamiary. Ma rozwiniętą ambicję [narodową], gotów poświęcać siły na rzecz Włoch, by podnieść ich wielkość […]. Jest człowiekiem, który chce być pierwszy i panować […].

Benito Mussolini urodził się 29 VII 1883 r. w Verano di Costa (gmina Predappio) jako syn kowala, socjalistycznego działacza, głoszącego antyklerykalne poglądy i pobożnej nauczycielki, łagodzącej impulsywny charakter męża. Jako dziecko nie został ochrzczony lecz po namowach matki ukończył katolickie gimnazjum oo. Salezjanów. Później wstąpił do Instytutu Nauczycielskiego, a po zdaniu egzaminów końcowych został dyplomowanym nauczycielem szkół elementarnych. Początkowo Mussoliniemu udawało się pracować w wyuczonym zawodzie jednak wybuchy złości na lekcjach, duża agresja w stosunku do podopiecznych powodowały niezadowolenie oraz skargi rodziców w związku z czym musiał zrezygnować z kariery pedagogicznej. Zanim nie zajął się w pełni dziennikarstwem i polityką trudnił się różnymi zajęciami  - był robotnikiem budowlanym, pracował u handlarza win, dużo podróżował, zdarzało się że żył z datków niczym żebrak (był nawet aresztowany za włóczęgostwo). Od wczesnych lat młodości całym sercem angażował się w działalność polityczną, choć pierwotnie tak jak ojciec, jako skrajny socjalista, anarchista i pacyfista. Publikował w „Avanti”, „La Voce”, „Il Popolo”. Z Włoskiej Partii Socjalistycznej został wydalony za zmianę stanowiska w sprawie udziału Włoch w I Wojnie Światowej. Sam Mussolini w swym odejściu od poglądów pacyfistycznych nie widział nic złego – uważał że tylko głupiec nie zmienia zdania. W tym samym okresie założył własną gazetę „Il Popolo d'Italia”, reprezentującą poglądy nacjonalistyczne, których stał się gorącym zwolennikiem. Powołany do wojska 1915 r. służył w pułku bersalierów – z wojny powrócił poważnie ranny odłamkami miotacza bomb, mimo że na froncie nie dał się poznać jako żołnierz odważny i bitny. Osiadłszy w Mediolanie, skupił wokół swej charyzmatycznej postaci środowisko kombatantów. Wykorzystując powojenny kryzys polityczny i gospodarczy we Włoszech,  duże bezrobocie oraz niezadowolenie społeczeństwa z przegranej wojny i postanowień konferencji paryskiej,  Mussolini 23 III 1919 r. powołał do życia organizację kombatancką Fascio Italiano di Combattimento, która stała się zalążkiem ruchu faszystowskiego. W XI 1921 r. na jej bazie powstała Narodowa Partia Faszystowska.

''

Mussolini i Hitler fot. Wikipedia 

Benito Mussolini należał do twórców włoskiego faszyzmu głosił rządy silnej ręki, państwo podporządkowane władzy nieomylnego duce, odrzucał demokrację, jednocześnie początkowo zachowując pozory parlamentaryzmu. Zwalczał liberalizm i komunizm. Mimo że był przeciwny ruchom rewolucyjnym sam siebie nazywał rewolucjonistą, ale takim który chce przysporzyć Włochom wielkości. Żądał rozdziału Kościoła od państwa (choć w późniejszym czasie antyklerykalne nastawienie miało osłabnąć do tego stopnia, że to właśnie w Kościele dla faszyzmu szukał oparcia). Wykorzystywał populistyczne hasła oraz naiwność zrozpaczonych swym położeniem chłopów, robotników ale i właścicieli i inteligencji. W osiągnięciu celu jakim była władza posługiwał się terrorem i przemocą, szerzonymi przez uzbrojone bojówki (Czarne Koszule). Swym rodakom obiecywał Włochy silne militarnie i gospodarczo, kreślił wizję odnowionego Imperium Rzymskiego.

Po władzę Benito Mussolini sięgnął w X 1921 r., organizując marsz na Rzym Czarnych Koszul. Do swych zwolenników miał wtedy przemawiać następującymi słowami: Dążymy do rządzenia narodem... albo dadzą nam władzę, albo ją weźmiemy, zbiegając do Rzymu i chwytając za gardło nędzną klasę panujących polityków. W 1921 r. po dokonanym zamachu otrzymał od króla Wiktora Emanuela III jedynie stanowisko premiera, jednak już w 1923 r. został mu nadany tytuł duce a w 1925 r., po krwawym rozprawieniu się z opozycją, stał się niekwestionowanym przywódcą państwa – Włochy były jego – był pierwszy i panował.

Katarzyna Kakiet

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Heinrich Himmler

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2008 07:00
Heinrich Himmler to twarz nazistowskiego zła, niezwykle okrutnego i banalnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kalendarz z Mussolinim

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2010 15:27
Na każdej stronie widnieją zdjęcia i złote myśli Duce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Faszystowska aplikacja

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2010 07:56
Aplikacja do iPhone'a zawiera ponad 100 przemówień Mussoliniego.
rozwiń zwiń