X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Ferdynand Goetel

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2008 21:07
Ferdynand Goetel był jednym z najbardziej znanych pisarzy międzywojennej Polski. Podczas drugiej wojny światowej zaangażował się w działalność kulturalno-konspiracyjną.
Audio

Pierwsze utwory Goetla, powstałe w latach dwudziestych ubiegłego stulecia, dotyczyły przeżyć z okresu rewolucji bolszewickiej. Już na początku pierwszej wojny światowej został internowany przez Rosjan i wywieziony do Uzbekistanu. Zmuszony tam do wstąpienia w szeregi armii czerwonej, zbiegł z wojska, udając się przez Indie z powrotem do Polski. Przeżycia z pobytu w ogarniętej pożogą wojny i rewolucji Rosji znalazły swój wyraz w książce Goetla „Przez płonący wschód” (1922).

Ferdynand Goetel był od 1921 roku świadkiem odradzającej się po latach niewoli ojczyzny. Nie wszystko co wówczas obserwował, budziło w nim zachwyt. Ponieważ od wczesnej młodości sympatyzował z piłsudczykami, przemiany zachodzące w naszym kraju zyskały jego aprobatę dopiero po przewrocie majowym w 1926 roku. Lata trzydzieste upłynęły Goetlowi pod znakiem licznych podróży. Jego utwory z tego okresu dotyczą wypraw do Egiptu, Indii czy Islandii (m.in. „Podróż do Indii” z 1933 r.), a także wędrówek po Polsce. Goetel był także zapalonym narciarzem i taternikiem.

Podczas drugiej wojny światowej „oprócz organizowania samopomocy w środowisku kulturalnej Warszawy, Goetel zaangażował się także w działalność podziemną. W roku 1943 zaczął wydawać z wybitnym reżyserem - Wilamem Horzycą, pismo poświęcone kulturze, noszące tytuł „Nurt”. Było to jedno z niewielu wydawanych wówczas konspiracyjnych pism, w całości poświęcone zagadnieniom kulturalnym. Publikowano w nim nie tylko artykuły teoretyczne, ale także utwory poetów dzisiaj już zapomnianych, którzy zginęli z rąk hitlerowców lub sowietów w czasie wojny. W tym samym roku, za zgodą i wiedzą Delegatury Rządu na Kraj, wziął udział w misji niemieckiej do Katynia. Decyzja ta określiła jego losy na zawsze” – mówi dr Marek Gałęzowski z Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.
 
Posłuchaj: Audycji z cyklu „Tajna historia Polski” wyemitowanej w Programie I Polskiego Radia. Gościem Olgi Branieckiej jest dr Marek Gałęzowski z Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, badacz dziejów najnowszych Polski.

(ab)

POSŁUCHAJ: Rozmowa Olgi Branieckiej i dra Marka Gałęzowskiego. (7,63 MB)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak