Historia

Słowem Niepodległa. Jan Dekert - "jeden z patronów polskiej samorządności"

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2019 12:17
- Jan Dekert był jednym z twórców Prawa o miastach, które było częścią Konstytucji 3 maja - mówił w audycji Słowem Niepodległa prof. Paweł Leszczyński z Polskiego Towarzystwa Historycznego. W programie - zrealizowanym w Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim - wzięli udział również Jan Zalewski, kustosz muzeum, a także Jolanta Stępkowska, doradca ds. historii i WOS w Wojewódzkim Ośrodku Metodycznym w Gorzowie Wielkopolskim. 
Audio
  • 3.02.19 Słowem Niepodległa. Jan Dekert - "jeden z patronów polskiej samorządności"
Portret Jana Dekerta
Portret Jana DekertaFoto: nina.gov.pl/polona.pl

Gorzów Wielkopolski po I wojnie światowej nie znalazł się jeszcze w granicach Polski, to nastąpiło dopiero w 1945 roku. Jednak na przestrzeni wieków istniały związki Ziemi Gorzowskiej z Rzeczpospolitą. Jak wyjaśniał w Polskim Radiu 24 prof. Paweł Leszczyński, historycznym spoiwem, łączącym region z Polską, był właśnie m.in. Jan Dekert, który pochodził z pobliskiego Bledzewa. 

- Jan Dekert został patronem Muzeum Lubuskiego, ponieważ urodził się niedaleko stąd. Był on lokalnym "self-made manem", człowiekiem, który własną pracą doszedł do bardzo wysokiej funkcji, jaką było stanowisko prezydenta Warszawy (...). Dzięki zdobytemu wykształceniu, talentom, został - nie waham się użyć tego stwierdzenia - "jednym z patronów polskiej samorządności terytorialnej" - mówił gość PR24. - Dekert był jednym z twórców Prawa o miastach, które było częścią Konstytucji 3 maja 1791 roku. Walczył o prawa miast, to czyni go postacią wyjątkową na tle historii Polski. Dekert to ciekawe połączenie między Ziemią Gorzowską a historią całego naszego kraju - dodawał historyk. 

W audycji Słowem Niepodległa również m.in. o historii Gorzowa Wielkopolskiego, jego lokacji, a także herbie i fladze miasta. 

Gospodarzem programu był Michał Walczyk.

Polskie Radio 24/zz

------------------------------

Data emisji: 3.02.19

Godzina emisji: 11.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Siedlce pod zaborami i w czasie walki o niepodległość

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2019 14:47
Z Muzeum Regionalnego w Siedlcach nadawaliśmy najnowszą audycję "Słowem Niepodległa". Kolekcjoner i regionalista Włodzimierz Soszyński, Mariusz Krasuski, historyk oraz Sławomir Kordaczuk, wicedyrektor Muzeum Regionalnego, opowiadali o losach miasta na początku XX wieku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niepodległościowa historia Skierniewic

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2019 12:21
Muzeum Historyczne w Skierniewicach w województwie łódzkim to kolejne miejsce, w którym Polskie Radio 24 odkrywało tropy polskich miast na drodze do odzyskania przez Rzeczpospolitą niepodległości. Nie zabrakło również innych ciekawych wątków z historii Skierniewic.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Słowem niepodległa". Szpital im. dr. Teodora Dunina w Rudce

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2019 12:35
Cykliczna audycja "Słowem niepodległa" gościła w niedzielę w Szpitalu im. dr. Teodora Dunina w Rudce. O historycznym znaczeniu budynku i jego założycielu mówiła na antenie Polskiego Radia 24 Jolanta Mrożkowska, kierownik placówki. Gośćmi audycji byli również historycy: Leszek Celej i Kamila Juśkiewicz.
rozwiń zwiń