X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Słowem Niepodległa. Jan Dekert - "jeden z patronów polskiej samorządności"

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2019 12:17
- Jan Dekert był jednym z twórców Prawa o miastach, które było częścią Konstytucji 3 maja - mówił w audycji Słowem Niepodległa prof. Paweł Leszczyński z Polskiego Towarzystwa Historycznego. W programie - zrealizowanym w Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim - wzięli udział również Jan Zalewski, kustosz muzeum, a także Jolanta Stępkowska, doradca ds. historii i WOS w Wojewódzkim Ośrodku Metodycznym w Gorzowie Wielkopolskim. 
Audio
  • 3.02.19 Słowem Niepodległa. Jan Dekert - "jeden z patronów polskiej samorządności"
Portret Jana Dekerta
Portret Jana DekertaFoto: nina.gov.pl/polona.pl

Gorzów Wielkopolski po I wojnie światowej nie znalazł się jeszcze w granicach Polski, to nastąpiło dopiero w 1945 roku. Jednak na przestrzeni wieków istniały związki Ziemi Gorzowskiej z Rzeczpospolitą. Jak wyjaśniał w Polskim Radiu 24 prof. Paweł Leszczyński, historycznym spoiwem, łączącym region z Polską, był właśnie m.in. Jan Dekert, który pochodził z pobliskiego Bledzewa. 

- Jan Dekert został patronem Muzeum Lubuskiego, ponieważ urodził się niedaleko stąd. Był on lokalnym "self-made manem", człowiekiem, który własną pracą doszedł do bardzo wysokiej funkcji, jaką było stanowisko prezydenta Warszawy (...). Dzięki zdobytemu wykształceniu, talentom, został - nie waham się użyć tego stwierdzenia - "jednym z patronów polskiej samorządności terytorialnej" - mówił gość PR24. - Dekert był jednym z twórców Prawa o miastach, które było częścią Konstytucji 3 maja 1791 roku. Walczył o prawa miast, to czyni go postacią wyjątkową na tle historii Polski. Dekert to ciekawe połączenie między Ziemią Gorzowską a historią całego naszego kraju - dodawał historyk. 

W audycji Słowem Niepodległa również m.in. o historii Gorzowa Wielkopolskiego, jego lokacji, a także herbie i fladze miasta. 

Gospodarzem programu był Michał Walczyk.

Polskie Radio 24/zz

------------------------------

Data emisji: 3.02.19

Godzina emisji: 11.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Siedlce pod zaborami i w czasie walki o niepodległość

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2019 14:47
Z Muzeum Regionalnego w Siedlcach nadawaliśmy najnowszą audycję "Słowem Niepodległa". Kolekcjoner i regionalista Włodzimierz Soszyński, Mariusz Krasuski, historyk oraz Sławomir Kordaczuk, wicedyrektor Muzeum Regionalnego, opowiadali o losach miasta na początku XX wieku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niepodległościowa historia Skierniewic

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2019 12:21
Muzeum Historyczne w Skierniewicach w województwie łódzkim to kolejne miejsce, w którym Polskie Radio 24 odkrywało tropy polskich miast na drodze do odzyskania przez Rzeczpospolitą niepodległości. Nie zabrakło również innych ciekawych wątków z historii Skierniewic.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Słowem niepodległa". Szpital im. dr. Teodora Dunina w Rudce

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2019 12:35
Cykliczna audycja "Słowem niepodległa" gościła w niedzielę w Szpitalu im. dr. Teodora Dunina w Rudce. O historycznym znaczeniu budynku i jego założycielu mówiła na antenie Polskiego Radia 24 Jolanta Mrożkowska, kierownik placówki. Gośćmi audycji byli również historycy: Leszek Celej i Kamila Juśkiewicz.
rozwiń zwiń