Historia

Kukuczka: wejść na szczyt!

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2019 06:00
- Góry mnie ciągną, góry mnie bawią, jest to dla mnie sposób na życie, nie wyobrażam sobie życia bez gór – mówił Jerzy Kukuczka, jeden z najwybitniejszych himalaistów XX wieku.
Audio
  • Fragment wypowiedzi Jerzego Kukuczki po zdobyciu Shisapangmy. (PR, 1987)
  • Wypowiedź Jerzego Kukuczki po otrzymaniu srebrnego medalu olimpijskiego za czternaście wejść na ośmiotysięczniki. (PR, 1988)
  • Reportaż upamiętniający dorobek himalaistyczny Jerzego Kukuczki. Pierwsze sukcesy i wejścia na ośmiotysięczniki. (PR, 1989)
Jerzy Kukuczka na szczycie Hidden Peak, 1983 r. PAPCAF-ARCHIWUM
Jerzy Kukuczka na szczycie Hidden Peak, 1983 r. PAP/CAF-ARCHIWUM

18 września 1987 roku Jerzy Kukuczka wraz z Arturem Hajzerem zdobyli ośmiotysięcznik na terytorium Tybetu w Himalajach Wysokich - szczyt Shisapangma. Jako pierwsi dotarli na szczyt zachodnią granią. Wejściem tym Jerzy Kukuczka wpisał się na listę himalaistów, którzy pokonali wszystkie ośmiotysięczniki leżące w Himalajach i w Karakorum. - Mnie nie wystarczy być tylko w górach, być na wyprawie. Uważam, że jeżeli się podchodzi pod górę, to z jakimś celem, a tym celem jest wejść na tę górę – mówił Jerzy Kukuczka.

Był drugim, po Włochu Reinholdzie Messnerze, człowiekiem na świecie, który zdobył wszystkie 14 szczytów o wysokości powyżej ośmiu tysięcy metrów. Naprzeciw wielkiej sławy himalaizmu, wyposażonej w ogromne pieniądze, stanął skromny, wiecznie uśmiechający się Polak, którego jedynymi atutami była niesłychana wola walki i nieprawdopodobne umiejętności.

Polscy alpiniści m.in. Wanda Rutkiewicz, Jerzy Kukuczka, Andrzej Zawada, Wojciech Kurtyka, Krzysztof Wielicki  w latach 70. i 80. XX wieku na przekór niesprzyjającym warunkom, jakie stwarzał PRL, doprowadzili do trwającej dwie dekady "polskiej dominacji w Himalajach”.

Na każdy z ośmiotysięczników Jerzy Kukuczka wchodził nową drogą albo zimą. - To jest przede wszystkim dla mnie najważniejsze – mówił - bo wchodzenie drogą normalną, drogą którą wchodzili inni himalaiści, nie daje mi tyle satysfakcji.

Kiedy żona mówiła mu, że "kusi zły los", on odpowiadał: "może któregoś dnia, kiedy znajdę inny sposób na życie, kiedy jakaś dziedzina pociągnie mnie tak mocno jak góry, być może wtedy powiem stop. Zaczynam coś innego".

Jerzy Kukuczka zginął 24 października 1989 roku podczas próby zdobycia południowej ściany himalajskiego ośmiotysięcznika Lhotse, której wówczas jeszcze nikomu nie udało się pokonać. Polak spadł w przepaść. Jego ciała nie udało się odnaleźć.

mk

Czytaj także

Tytani w śnieżycy. Polacy zimą na ośmiu tysiącach

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2012 17:00
Wyprawy Rutkiewicz, Kukuczka i Wielicki organizowali kiedyś jak akcje zbrojne. Dziś znów królujemy w najwyższych górach. Idzie nowy złoty wiek dla zimowych wspinaczy? Zdobędziemy niezdobyte K2?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Celują w ośmiotysięcznik. "Dedykujemy to Kukuczce"

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2012 09:09
Kinga Baranowska i Paweł Michalski rozpoczęli o świcie wspinaczkę na czwarty szczyt świata - Lhotse, wznoszący się w Himalajach Wysokich, na granicy Nepalu i Chin.
rozwiń zwiń
Czytaj także

O najważniejszych wspinaczkach mówili najmniej

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2012 17:40
- Nagle do świadomości ludzi dostała się wiadomość, że Polka weszła na Mt. Everest. Może dodałam ducha tym, którym go brakowało - mówiła Wanda Rutkiewicz. Archiwalne nagrania alpinistki pojawiły się w audycji poświęconej pionierom himalaizmu zimowego.
rozwiń zwiń