X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Albert Einstein, przyjaciel Charliego Chaplina

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2019 07:00
Był geniuszem fizyki, chociaż nigdy nie studiował na żadnym uniwersytecie ani nie był związany z żadną słynną szkołą fizyki. Był samotnikiem z fantazję naukową, jakiej nie miał żaden z fizyków z jego pokolenia oraz miał tak wielką siłę charakteru, że przez 10 lat, bez jakiegokolwiek wsparcia z zewnątrz myślał i pracował nad czymś, co okazało się teorią względności i zapewniło mu nieśmiertelność.
Audio
  • Alberta Einsteina wspomina aktor Charlie Chaplin oraz polski fizyk Leopold Infeld. Archiwalna audycja Polskiego Radia.
Albert Einstein w 1921 roku
Albert Einstein w 1921 rokuFoto: Wikimedia Commons – repozytorium wolnych zasobów

- Jowialny i przyjacielski, wyglądał na typowego Niemca alpejskiego w najprzyjemniejszym znaczeniu tego słowa – wspominał Charlie Chaplin pierwsze spotkanie z Albertem Einsteinem, wówczas wykładowcą uniwersyteckim, w Kalifornii w 1926 roku.

Geniusz fizyki zabiegał o przedstawienie mu znakomitego aktora. Chaplin zaprosił małżeństwo Einsteinów na kolację do swojego domu. I tam żona Einsteina opowiedziała Chaplinowi o poranku, kiedy Einstein wymyślił koncepcję swojej teorii względności. - Wypił kawę, pograł na fortepianie z pół godziny i poszedł do swojego gabinetu. Zamknął się w nim na dwa tygodnie i w końcu blady i zmęczony położył na stole w salonie dwie zapisane kartki i powiedział: To jest to. I to była jego teoria względności – opowiadała Chaplinowi żona Einsteina.


Rękopis
Rękopis Eisnteina

Posłuchaj więcej o rozmowach przy kolacji u Charliego Chaplina, o życiu fizyka w Stanach Zjednoczonych, o spotkaniach z Chaplinem i grze Einsteina na skrzypcach oraz wspomnień o Einsteinie Leopolda Infelda, wybitnego polskiego fizyka.

Albert Einstein to jeden z największych fizyków-teoretyków XX wieku, twórca ogólnej i szczególnej teorii względności, współtwórca korpuskularno-falowej teorii światła, odkrywca tzw. emisji wymuszonej. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki za rok 1921 "za zasługi dla fizyki teoretycznej, szczególnie za odkrycie praw rządzących efektem fotoelektrycznym".

7 października 1933 roku wraz z rodziną odpłynął z Europy statkiem do USA jako żydowski obywatel, niepożądany w faszystowskich Niemczech. Zmarł w 1955 roku w Princeton. Zanim skremowano ciało Einsteina, Thomas Stoltz Harvey, patolog w miejscowym szpitalu, wyjął bez pozwolenia rodziny jego mózg, mając nadzieję, że w przyszłości neurobiologia będzie mogła odkryć, co sprawiło, że Einstein był tak inteligentny.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak