Historia

Albert Einstein, przyjaciel Charliego Chaplina

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2019 07:00
Był geniuszem fizyki, chociaż nigdy nie studiował na żadnym uniwersytecie ani nie był związany z żadną słynną szkołą fizyki. Był samotnikiem z fantazję naukową, jakiej nie miał żaden z fizyków z jego pokolenia oraz miał tak wielką siłę charakteru, że przez 10 lat, bez jakiegokolwiek wsparcia z zewnątrz myślał i pracował nad czymś, co okazało się teorią względności i zapewniło mu nieśmiertelność.
Audio
  • Alberta Einsteina wspomina aktor Charlie Chaplin oraz polski fizyk Leopold Infeld. Archiwalna audycja Polskiego Radia.
Albert Einstein w 1921 roku
Albert Einstein w 1921 rokuFoto: Wikimedia Commons – repozytorium wolnych zasobów

- Jowialny i przyjacielski, wyglądał na typowego Niemca alpejskiego w najprzyjemniejszym znaczeniu tego słowa – wspominał Charlie Chaplin pierwsze spotkanie z Albertem Einsteinem, wówczas wykładowcą uniwersyteckim, w Kalifornii w 1926 roku.

Geniusz fizyki zabiegał o przedstawienie mu znakomitego aktora. Chaplin zaprosił małżeństwo Einsteinów na kolację do swojego domu. I tam żona Einsteina opowiedziała Chaplinowi o poranku, kiedy Einstein wymyślił koncepcję swojej teorii względności. - Wypił kawę, pograł na fortepianie z pół godziny i poszedł do swojego gabinetu. Zamknął się w nim na dwa tygodnie i w końcu blady i zmęczony położył na stole w salonie dwie zapisane kartki i powiedział: To jest to. I to była jego teoria względności – opowiadała Chaplinowi żona Einsteina.


Rękopis
Rękopis Eisnteina

Posłuchaj więcej o rozmowach przy kolacji u Charliego Chaplina, o życiu fizyka w Stanach Zjednoczonych, o spotkaniach z Chaplinem i grze Einsteina na skrzypcach oraz wspomnień o Einsteinie Leopolda Infelda, wybitnego polskiego fizyka.

Albert Einstein to jeden z największych fizyków-teoretyków XX wieku, twórca ogólnej i szczególnej teorii względności, współtwórca korpuskularno-falowej teorii światła, odkrywca tzw. emisji wymuszonej. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki za rok 1921 "za zasługi dla fizyki teoretycznej, szczególnie za odkrycie praw rządzących efektem fotoelektrycznym".

7 października 1933 roku wraz z rodziną odpłynął z Europy statkiem do USA jako żydowski obywatel, niepożądany w faszystowskich Niemczech. Zmarł w 1955 roku w Princeton. Zanim skremowano ciało Einsteina, Thomas Stoltz Harvey, patolog w miejscowym szpitalu, wyjął bez pozwolenia rodziny jego mózg, mając nadzieję, że w przyszłości neurobiologia będzie mogła odkryć, co sprawiło, że Einstein był tak inteligentny.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak