X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Antoine de Saint-Exupery - zginął jak bohater

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2018 08:00
- Nie jadę po to, żeby umrzeć. Jadę po to, żeby cierpieć i być w ten sposób z moimi bliskimi. Nie pragnę zostać zabity, ale chętnie przystanę, żeby tak usnąć – pisał w liście do żony w połowie kwietnia 1943. Antoine de Saint-Exupery został zestrzelony przez niemiecki myśliwiec 31 lipca 1944.
Audio
  • Z nadzieją na świt - opowieść o Antoine de Saint-Exupery
Antoine de Saint-Exupry
Antoine de Saint-ExupéryFoto: Wikipedia/domena publiczna

Pierwszy lot odbył w wieku 11 lat. Być może ten moment zadecydował o późniejszym losie pisarza. 10 lat póxniej uzyskał patent pilota i zaczął pracować dla poczty lotniczej, najpierw w Europie, od 1929 w Argentynie.

- Był hrabią, uroczym człowiekiem, świetnym kompanem, o cudownym uśmiechu i lekko zadartym nosie, kiedy się uśmiechał do kogoś, to tak jakby cały świat się do tej osoby uśmiechał – mówiła dr Joanna Żurowska w audycji ”Z nadzieją na świt”. W rozmowie z Ewą Stocką-Kalinowską podkreślała:

- Twórczość Saint-Exuperego była we Francji uznawana za coś olśniewającego, doceniano wielki humanizm pisarza. Jednak, kiedy pod koniec lat 40. robiono bilans literatury okresu międzywojennego ta sława przygasła. Krytycy niezbyt dobrze ocenili ”Twierdzę”, która ukazała się już po śmierci Saint-Exuperego. Dopiero w latach 70. autor ”Małego księcia” został odkryty na nowo.

W jednym z utworów pisał:

”Jeżeli coś ci stawia opór i rozdziera cię to nic, wzrastaj dalej. Oto się zakorzeniasz i podlegasz przemianie. Błogosławione jest twoje rozdarcie, w którym rodzisz sam siebie, bo żadna prawda nie objawia się i nie daje osiągnąć jako oczywista. Jeśli ci ktoś taką prawdę proponuje, wiedz, że to wygodne wyjście, niby nasenny lek. Boga nie można osiągnąć, on się ukazuje wciąż przed nami, a człowiek buduje się w przestrzeni, jak korona drzewa”.

Większość czytelników kojarzy go z ”Małym księciem”, ale Antoine’a de Saint-Exupery jest oczywiście autorem nie tylko tej książki. Napisał m.in.: ”Pocztę na południe”, ”Nocny lot”, ”Ziemię, planetę ludzi”. W Polsce ukazały się też dzieła jego artykuły pisane podczas wojny domowej w Hiszpanii, a także ”Twierdza”.

Przez wiele lat okoliczności śmierci autora ”Małego księcia” nie były do końca wyjaśnione. W czasie II wojny światowej Antoine de Saint-Exupery znalazł się w grupie pilotów – zwiadowców. Został zestrzelony przez niemiecki myśliwiec. W 1998 rybak wyłowił z Morza Śródziemnego w okolicy Marsylii bransoletkę należącą do pisarza, a kawałki jego samolotu znaleziono 12 lat temu i ostatecznie zidentyfikowano 7 kwietnia 2004 dzięki numerom seryjnym. Wiadomo, że jego maszyna wpadła do wody blisko wyspy Frioul, niedaleko Marsylii. Zginął w misji bojowej.

Posłuchaj opowieści o Antoine de Saint-Exupery w audycji "Z nadzieją na świt”.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak