Historia

Marek Kamiński – człowiek dwóch biegunów, który nie wyklucza wyprawy w kosmos

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2019 05:50
27 grudnia 1995 roku, Marek Kamiński jako pierwszy polarnik został zdobywcą obu biegunów Ziemi - w ciągu jednego roku bez pomocy z zewnątrz - Polak spełnił swoje marzenia.
Audio
  • Zdobywcy bieguna północnego - fragm. aud. "7 dni w kraju i na świecie" (11.06.1995)
  • ”Razem na biegun” - aud. Agnieszki Kozłowskiej (18.11.2006)
Marek Kamiński w drodze na biegun
Marek Kamiński w drodze na biegunFoto: archiwum Marka Kamińskiego/PAP

23 maja 1995 roku wraz z Wojciechem Moskalem Marek Kamiński dotarł na biegun północny. - Jak doszliśmy na biegun byliśmy potwornie zmęczeni. Pierwszą naszą myślą było, żeby od razu rozbić namiot i pójść spać. To była taka cicha, wspaniała radość - mówił Marek Kamiński po zdobyciu wspólnie z Wojciechem Moskalem bieguna północnego.

- Trzeba było pokazać, że coś można. To jest najfajniejsze, że nam się udało, że  w tym całym bałaganie, jaki jest w Polsce udowodniliśmy, że zwykli ludzie, tacy jak my, mogą zrobić ważną rzecz - dodawał tuż po powrocie do kraju Wojciech Moskal.

Po kilku miesiącach, 27 grudnia Kamiński samotnie doszedł na biegun południowy. "Zostałem pierwszą osobą, która zdobyła oba krańce Ziemi w jednym roku. To było spełnienie marzeń, ale nie zwieńczenie moich podróży. Wciąż pojawiają się kolejne wyzwania, pomysły, wartościowe rzeczy, którymi chcę się zająć" – pisał Marek Kamiński o swoim wyczynie.

Marek Kamiński jest polskim polarnikiem, podróżnikiem i przedsiębiorcą. Na koncie ma wiele wypraw polarnych i wysokogórskich, a także rejsy oceaniczne i eksploracje Afryki i Ameryki Południowej. "Przede mną nowe pomysły i wyzwania: kontynuowanie cyklu wypraw z rodziną "Z Polą przez Świat", nauka kolejnych języków, następne podróże, kto wie, może wyprawa w kosmos…" - to najbliższe plany Marka Kamińskiego o których informuje na swojej stronie internetowej. 

Zapraszamy do wysłuchania nagrań archiwalnych, w których Marek Kamiński opowiada o stawianiu celów i pokonywaniu nawet największych barier. 

ah


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Marek Kamiński: to głowa wędruje na biegun, a nie nogi

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2013 06:00
- Marsz do bieguna to była ciągła niepewność. Do końca nie wiedzieliśmy, czy dojdziemy, do ostatniego dnia, prawie do ostatniego kilometra. Doszliśmy dlatego, że bardzo tego chcieliśmy - mówił podróżnik Marek Kamiński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Edmund Hillary: "Dokonaliśmy tego, weszliśmy na Mount Everest!"

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2019 07:00
Co przeżywał stojąc na dziewiczym szczycie najwyższej góry świata? Moment uniesienia, ekstazy? – posłuchaj pierwszego zdobywcy Mount Everest, sir Edmunda Hillary’ego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Roald Amundsen – pierwszy człowiek na biegunie południowym

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2018 08:00
Do wyścigu o zdobycie bieguna południowego stanęło dwóch polarników: Roald Amundsen i Robert Scott. Szczęście uśmiechnęło się do pierwszego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spitsbergen – kraj ostrych szczytów

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2016 06:45
Historia Spitsbergenu to liczne groby, szczątki osad wielorybniczych i wymarłe miasta górnicze. Za bogactwo krajobrazu, obfite łowy i surowce naturalne człowiek zapłacił wysoką cenę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Robert Falcon Scott – śmierć na biegunie

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2020 05:50
"Żałuję, ale wydaje mi się, że nie będę już mógł dalej pisać. Wielki Boże, miej w opiece naszych najbliższych" - tak brzmiały ostatnie słowa zapisane przez Roberta Scotta, nim zmarł z wyczerpania na lodowym pustkowiu Antarktyki. Drugi człowiek, który zdobył biegun południowy zapisał je dokładnie 108 lat temu.
rozwiń zwiń