Historia

Seweryn Krajewski - niewielu jest tak wybitnych

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2020 05:45
Urodził się 3 stycznia 1947 roku i dzisiaj Seweryn Krajewski obchodzi swoje 73 urodziny. Traf chciał, że zespół, z którym święcił swoje wielkie tryumfy – Czerwone Gitary – został założony też 3 stycznia, ale w 1965 roku, kiedy Seweryn Krajewski miał 18 lat. On dołączył do zespołu dopiero w grudniu.
Audio
  • Z Sewerynem Krajewskim o tym, co znaczą dla niego nagrody, rozmawiała Maria Szabłowska. (PR, 21.05.2010)
  • Seweryn Krajewski opowiadał o współpracy z Andrzejem Piasecznym oraz kompozycjach dla innych muzyków. (PR, 21.05.2010)
  • Ile piosenek skomponował Seweryn Krajewski i przebiega proces tworzenia - Seweryn Krajewski mówił w rozmowie z Marią Szabłowską. (PR, 21.05.2010)
  • O Agnieszce Osieckiej i tekstach piosenek napisanych dla Seweryna Krajewskiego. (PR, 21.05.2010)
  • O komponowaniu piosenek dla Ireny Santor, do których słowa napisał Wojciech Młynarski - rozmowa Marii Szabłowskiej z Sewerynem Krajewskim,. (PR, 21.05.2010)
Seweryn Krajewski, 1991 rok
Seweryn Krajewski, 1991 rokFoto: Zenon Zyburtowicz/FOTONOVA

"Nie zadzieraj nosa" - on, jako jeden z nielicznych, mógłby to robić, bo miał ku temu rzeczywiste powody – niewielu jest tak wybitnych twórców i wykonawców w historii polskiej muzyki rozrywkowej. A jednak tego nie robił – wziął sobie do serca słowa jednego z wielu jego przebojów.

Za treść tego artykułu mogłyby służyć tytuły jego licznych przebojów. Tyle ich było, że wypełniłyby kilka stron tekstu. Większość z nich znana była w całym kraju i uwielbiana nie tylko przez młodzież. Z jego kompozycji niezapomniane są: "Nie zadzieraj nosa", "Takie ładne oczy", "Anna Maria", "Gondolierzy znad Wisły", "Tak bardzo się starałem", "Dozwolone od lat 18", "Płoną góry, płoną lasy" czy "Ciągle pada". W tym, co robił, zawsze był perfekcjonistą – i jako kompozytor, piosenkarz czy multiinstrumentalista.

Urodził się w Nowej Soli, ale dorastał i mieszkał w Trójmieście (Sopot). Od 1961 roku uczęszczał do liceum muzycznego w Gdańsku, które ukończył w klasie skrzypiec. Mimo klasycznego wykształcenia uwielbiał grać na gitarze i śpiewać, udzielając się w młodzieżowych zespołach muzycznych tamtego okresu. W grudniu 1965 roku dołączył do Czerwonych Gitar – jednego z najpopularniejszych zespołów bigbitowych w Polsce. Wspólnie z założycielami, Jerzym Kosselą i Krzysztofem Klenczonem, śpiewali głównie swoje kompozycje. W ciągu pierwszych pięciu lat działania zespołu odnieśli największe sukcesy.

Już debiutancki album "To właśnie my" (1966) sprzedał się w liczbie 160 tysięcy egzemplarzy. Kolejna płyta – "Czerwone Gitary 2" (1967) – sprzedała się w rekordowej liczbie 240 tysięcy egzemplarzy, a Seweryn Krajewski na festiwalu w Opolu otrzymał nagrodę Polskiej Federacji Jazzowej za debiut kompozytorski. Kolejny krążek także święcił tryumfy – "Czerwone Gitary 3" (1968) sprzedały się w 220 tysiącach płyt, a grupa w Opolu otrzymała pierwsze wyróżnienie za piosenkę "Takie ładne oczy". Była też nagroda MIDEM w 1969 roku, na równi z The Beatles.

W latach siedemdziesiątych, już tylko z Krajewskim, zespół wiele koncertował – głównie w kraju i w krajach zaprzyjaźnionych. Wydawał także kolejne płyty. W kolejnym dziesięcioleciu zniknął z polskiej estrady, koncertował głównie w USA, NRD i ZSRR. W roku 1997 Seweryn Krajewski odszedł z zespołu, co nie skończyło ani jego kariery, ani kariery Czerwonych Gitar.

Przez ten cały czas tworzył niepowtarzalne utwory, komponował piękne piosenki i muzykę do wielu filmów, występował i nagrywał z wieloma znanymi wykonawcami. Wśród jego dokonań wymienić trzeba choćby ballady do słów Agnieszki Osieckiej, muzykę do filmów "Och, Karol", "Kochankowie mojej mamy", "Kogel-mogel" i "Kogel-mogel II", również do seriali "Jan Serce" i "Kopciuszek".

Komponował także przeboje dla innych wykonawców – Irena Jarocka, Urszula Sipińska, Krzysztof Krawczyk czy Maryla Rodowicz i nieśmiertelny w jej wykonaniu "Niech żyje bal". Jego utwory wykonywała także Edyta Gepert, a z Andrzejem Piasecznym wspólnie koncertował i wydał płytę "Na przekór nowym czasom – live", która to płyta odniosła ogromny sukces i uzyskała miano platynowej. Komponował także muzykę do wierszy Karola Wojtyły.

Natomiast rok 2011 okazał się znaczący pod względem wyróżnień: otrzymał Nagrodę Muzyczną "Fryderyk", został odznaczony Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", otrzymał statuetkę na Gali Wiktorów 2011, a także Nagrodę Muzyczną Programu Trzeciego - "Mateusz".

Mamy nadzieję, Panie Sewerynie, że to jeszcze nie koniec Pana sukcesów i że jeszcze niejeden utwór ucieszy nasze uszy, ukoi umysły, ukołysze serca. Dziękujemy serdecznie za to, co do tej pory i prosimy o więcej. Sto lat!

PP

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Agnieszka Osiecka – po prostu artystka

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2019 06:02
– Była kwintesencją poezji, artystką od stóp do głów, nie ma najmniejszej wątpliwości – mówiła o swej przyjaciółce Anna Szałapak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jonasz Kofta – jaki był naprawdę, nie wie nikt

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2020 05:50
Kapryśny, trudny, o wielu twarzach, ale przede wszystkim dowcipny i błyskotliwy - taki pozostał Jonasz Kofta we wspomnieniach przyjaciół. Chciał, żeby ludzie go kochali.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czerwone Gitary, ci, co grali i śpiewali najgłośniej w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2020 05:50
3 stycznia 1965 roku w Gdańsku powstał zespół Czerwone Gitary. W kwietniu 1965 roku nagrał po raz pierwszy dla Polskiego Radia, a jesienią ruszył w swoją pierwszą trasę koncertową pod hasłem "Gramy i śpiewamy najgłośniej w Polsce".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Irena Santor - pierwsza dama polskiej piosenki

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2019 06:00
85 lat temu, 9 grudnia 1934 roku urodziła się Irena Santor, piosenkarka obdarzona jednym z najpiękniejszych głosów, którym wyśpiewała niezapomniane przeboje. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dziwny jest ten świat". Pierwsza Złota Płyta w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2019 05:55
Ogromny sukces tytułowego nagrania w Opolu otworzył tej płycie drogę na szczyt. Dokładnie 51 lat temu, 20 grudnia 1968 roku, album Czesława Niemena i zespołu Akwarele otrzymał status Złotej Płyty - jako pierwszy w Polsce.
rozwiń zwiń