Historia

Janis Joplin - miała odwagę być inna

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2021 05:30
Urodziła się 78 lat temu, 19 stycznia 1943 roku. Niesamowita piosenkarka, outsiderka, autorka tekstów, pełna nieokiełznanej ekspresji. Jej domeną były rock, soul i blues – które traktowała dość dowolnie i swobodnie ze sobą łączyła. Miała nieco chropowaty, skrzeczący głos, dzięki któremu była od razu rozpoznawana.
Janis Joplin w Nowym Jorku, 1970
Janis Joplin w Nowym Jorku, 1970Foto: PAP/DPA

W jednym z najsłynniejszych swoich utworów pytała, czy raczej prosiła Boga, by kupił jej Mercedesa-Benza, bo wszyscy jej przyjaciele jeżdżą już Porsche... Nagrana a cappella za pierwszym i jedynym podejściem piosenka 1 października 1970 roku stała się jednym z najsłynniejszych przebojów tamtego okresu, okresu dzieci kwiatów w Stanach Zjednoczonych. Jedna z gazet napisała wcześniej, że "ona ma odwagę być inna".

Widzów fascynował także jej wygląd – trochę artystycznie niechlujny, długie, często nieuczesane włosy, "zamaszyste" dzięki rękawom z falbanami koszule, pełne kwiatowych elementów i tym podobnej ornamentyki, duże półowalne lub okrągłe okulary, sznury korali, pierścionki i pierścienie na co drugim palcu i duże, miękkie kapelusze z falującymi rondami. Taki był obraz Janis.

Stała się czołową gwiazdą psychodelicznego rocka, idolką hipisów. Dość często wiązana z niezbyt przykładnym życiem, pełnym alkoholu, narkotyków i niezobowiązujących związków. Jej kariera trwała bardzo krótko, zaledwie kilka lat – od 1966 do 1970. Jak nieoczekiwanie pojawiła się na scenie, tak nieoczekiwanie odeszła w październiku 1970 roku.

Zdążyła nagrać cztery płyty – ostatnia została wydana już po jej śmierci. Pierwsze dwa krążki nagrała z Big Brother and the Holding Company. Odniosła wtedy ogromny sukces na Monterey Pop Festival w 1967 roku. Po tym wydarzeniu postanowiła kontynuować karierę solową. Dla potrzeb koncertowych i nagrań studyjnych organizowała różnych muzyków, tworząc z nich krótko działające kapele.

Jednym z ważniejszych jej występów była obecność na najsłynniejszym festiwalu rockowym w historii – Woodstock 1969. Tam byli najwięksi i tam musiał być każdy, kto chciał się liczyć, kto chciał, by o nim usłyszano. Wystąpiła w jednym z dwu najważniejszych dni festiwalu – w nocy z soboty na niedzielę 16/17 sierpnia. Przed nią grali na scenie Santana, Canned Heat, Grateful Dead, Creedence Clearwater Revival, a po niej The Who i Jefferson Airplane. Następnej nocy ze słynnych zagrali jeszcze Joe Cocker, Ten Years After, The Band i na koniec Jimi Hendrix. Prawdziwie wybuchowa mieszanka, wielkie gwiazdy rocka i Janis Joplin wśród nich.

Wspominając tę wielką i wspaniałą artystkę, chcę wspomnieć dwie rzeczy. Może i chciała od Boga supersamochód – Amerykanie byli wtedy zafascynowani niemieckimi automobilami, które jawiły im się jako dowód zamożności – zarzucała Mu, że jej przyjaciele jeżdżą Porsche... koniec końców i ona zdobyła taki model (365C – cabrio), który oczywiście ozdobiła psychodelicznymi malowidłami tak, że z trudem przypominał siebie samego.

Drugim ważnym faktem jej kariery było najsłynniejsze chyba wykonanie gershwinowskiego przeboju "Summertime"... chyba każdy choć raz słyszał ten oniryczny, płaczliwy, narkotyczny prawie głos Joplin, która śpiewa, że świat jest taki piękny i wszystko jest wspaniałe... ale śpiewa to z pretensją, z bólem, bo świat taki nie jest i chyba nigdy nie będzie. Dla niej ten świat niedługo potem umarł, lecz my będziemy ją pamiętać zawsze.

PP

Czytaj także

John Lennon. Koty, piosenki i pokój na świecie

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2021 05:45
9 października mija 81 lat od narodzin brytyjskiego kompozytora, piosenkarza i autora tekstów, człowieka, bez którego nie byłoby legendarnego zespołu The Beatles.
rozwiń zwiń

Czytaj także

40 lat "The Wall". Jak Pink Floyd pisał historię rocka

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2019 07:00
30 listopada 1979 roku w Wielkiej Brytanii ukazał się legendarny dwupłytowy album, który na zawsze zmienił oblicze muzyki rockowej. "The Wall" grupy Pink Floyd do dziś budzi emocje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Led Zeppelin – numer 1 na listach wszech czasów

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2020 05:35
4 grudnia 1980 roku członkowie brytyjskiej grupy hardrockowej Led Zeppelin ogłosili koniec wspólnego istnienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

41 lat temu zabójstwo Johna Lennona zmroziło cały świat

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2021 05:40
8 grudnia 1980 roku dwudziestopięcioletni szaleniec zastrzelił Johna Lennona, w bramie jego domu na Manhattanie w Nowym Jorku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jej brzmienie zaskoczyło. Płyta "Led Zeppelin I"

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 05:35
Dokładnie 52 lata temu – 12 stycznia 1969 roku – ukazał się pierwszy longplay mało znanej wtedy grupy Led Zeppelin. Bez specjalnego tytułu, jakby nazwa zespołu miała być jego jedyną reklamą, jedyną wizytówką.
rozwiń zwiń