X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Józef Wilkoń – szczypta szaleństwa zawsze w nocy...

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2020 05:40
Jak sam twierdzi - "bez szczypty szaleństwa nie udałoby się człowiekowi wielu rzeczy". Dzisiaj – 12 lutego – mija 91 rocznica urodzin Józefa Wilkonia, wspaniałego ilustratora, malarza, artysty, scenografa, historyka sztuki... pozostaje jedynie zaśpiewać"Sto lat!".
Audio
  • Józef Wilkoń o swojej twórczości (Poranek Dwójki)
  • Józef Wilkoń o wystawie "WiLkonie" (Poranek Dwójki/Dwójka)
  • Józef Wilkoń o książkach i marzeniach artysty
Historyk sztuki, rysownik, ilustrator, malarz i twórca gobelinów i pocztówek Józef Wilkoń przy swoich eksponatach na wystawie Bestie i Anioł. Warszawa, 17.12.2008.
Historyk sztuki, rysownik, ilustrator, malarz i twórca gobelinów i pocztówek Józef Wilkoń przy swoich eksponatach na wystawie "Bestie i Anioł". Warszawa, 17.12.2008. Foto: PAP/Bartłomiej Zborowski

Urodził się w 1930 roku w Bogucicach, koło Wieliczki. W 1949 ukończył w Krakowie Liceum Sztuk Plastycznych i rozpoczął studia na krakowskiej ASP, którą ukończył w 1955 roku. Rok wcześniej obronił dyplom na wydziale Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od czasu zakończenia studiów poświęcił się pracy twórczej.

Zilustrował prawie 200 książek, zarówno tych dla dzieci, jak i tych dla dorosłych. Wiele z nich zostało wydanych za granicą. W swoim dorobku ma też projekty scenografii teatralnych czy projekty gobelinów. Od lat 80. jego największą inspiracją jest przyroda zwierząt, której dał szczególny wyraz w swoich przestrzennych ilustracjach.

W udzielonym Agacie Napiórskiej wywiadzie zwierza się: "Często w sposób uparty i nieco szalony dochodziłem w życiu do rzeczy trudnych. W imię zdrowego rozsądku nie rezygnowałem, tylko parłem do przodu".

Co istotne dla twórcy, jego rytm pracy charakteryzował się następująco: "Zawsze pracowałem w nocy. Zdarzało mi się oczywiście pracować też w dzień, ale zawsze od południa. Do południa dojrzewam do jakiejkolwiek aktywności. Jeśli chodzi o rzeźbę, wiadomo, że pracuję w dzień i na zewnątrz ze względu na piłę spalinową. Bywało, że pracowałem w ogrodzie od jedenastej przed południem aż do zmroku. Z przerwami na posiłki, oczywiście".

Po czym dodaje "Przy ilustracjach najchętniej siedzę od wieczora do późnej nocy. Zdarzało mi się pracować i do piątej rano, tak bywało przy "Don Kichocie". Jak siedzę, to siedzę intensywnie, często trudno mi się zabrać do pracy. Mobilizuję się, a ta bezczynność może trwać, coś się we mnie gotuje, ale jak już się wezmę, to robota idzie".

Jak pisze Agnieszka Grabowska o skarbach zawartych w książce Agaty Napiórskiej, będącej wywiadem rzeką z Józefem Wilkoniem – poznamy tam "wspaniałego artystę władającego zamaszystą, ale jednocześnie precyzyjną kreską, operującego barwną plamą i charakterystyczną "kanciastą" formą, malarza, rzeźbiarza, mającego w ilustracyjnym dorobku niemal dwieście książek dla dzieci i dorosłych".

Zauważa także, ze szczegółami charakterystycznymi dla techniki artysty inne fakty jego twórczości. "Trzeba przyznać, że styl Wilkonia jest rozpoznawalny, charakterystyczny i nie da się ukryć, że na jego pracach – publikowanych m.in. na łamach "Świerszczyka" wychowało się już kilka pokoleń. Artysta łączy różne techniki malarskie, stosuje tusze, akwarele, pastele, eksperymentuje z fakturami, np. malował na workach po cukrze, jego dzieła przypominały gobeliny. Przez przypadek zajął się rzeźbą, co okazało się bardzo szczęśliwym trafem. Wynalazł tzw. ilustracje przestrzenne ( fotografie rzeźb) Jego słynne zwierzęta z drewna i blachy, czyli "Arka Wilkonia" wystawiane są w wielu miejscach kraju i za granicą".

W rozmowie z Katarzyną Bednarczykówną mówi tak: "Uczenie dzieci malowania i rysowania po wilkoniowemu mnie nie interesuje, ja chcę im przekazać decyzję i odwagę". I dodaje dalej: "Zwierzęta są przeważającym motywem moich książek dziecięcych. Przez ich zachowanie, twarze wskazuję problemy ludzkie - ale nie przywary, jak zwykł robić La Fontaine. Zły wilk, chytry lis, głupi jak osioł: to są negatywne, ludzkie mniemania, a ja za pomocą psychiki zwierząt pokazuję dobrą stronę człowieka".

W uznaniu dla dorobku artysty powstały dwa dokumenty filmowe. Pierwszy autorstwa Jakuba Nowaka, w 2000 roku, pod tytułem "Józef Wilkoń", a drugi w 2007 roku w reżyserii Grażyny Banaszkiewicz i zatytułowany "Arka Józefa Wilkonia". W swojej dotychczasowej karierze otrzymał kilkadziesiąt nagród i odznaczeń – m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (2010), Złoty Medal "Zasłużony Kulturze – Gloria Artis" (2006) czy w 2019 cywilne odznaczenie państwowe Królestwa Hiszpanii Krzyż Komandorski Orderu Izabeli Katolickiej. Wystaw indywidualnych w okresie od 1960 do 2013 roku miał blisko 100 i to tylko tych najważniejszych.

PP

Zobacz więcej na temat: Józef Wilkoń
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Józef Wilkoń, czyli "najpopularniejszy polski artysta na świecie"

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2018 16:30
Kilka dni temu ukazała się książka Agaty Napiórskiej "Szczęśliwe przypadki Józefa Wilkonia". Ten obszerny wywiad z polskim ilustratorem był tematem rozmowy Katarzyny Borowieckiej z autorką publikacji. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ręczna robota". Wystawa Józefa Wilkonia

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2018 16:52
Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego oraz Fundacja "Arka" im. Józefa Wilkonia zapraszają na uroczyste otwarcie wystawy "Ręczna robota. Józef Wilkoń" które odbędzie się z udziałem Artysty w siedzibie Muzeum Karykatury przy ul. Koziej 11 w Warszawie w czwartek 27 września 2018 r. o godz. 18.00.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Artystyczne inspiracje Józefa Wilkonia, mistrza książkowej ilustracji

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2018 00:15
Ilustrator, malarz, rzeźbiarz, historyk sztuki. Józef Wilkoń zyskał największą sławę z tworzenia rysunków do książek dla dzieci. Do tej pory opracował w ten sposób blisko dwieście pozycji. – Kocham malarstwo. Wszystko to, co z niego najlepsze, staram się wkładać do książek – powiedział artysta. W Polskim Radiu 24 podzielił się wspomnieniami dotyczącymi początków swojej kariery, a także wskazał skąd czerpie swoje inspiracje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Józef Wilkoń: moja twórczość ma ludowe korzenie

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2019 15:00
- Zilustrowałem około dwudziestu książek poświęconych świątecznej tematyce. Inspiracje do nich zawsze czerpałem z naszej kultury ludowej, tradycji szopki i kolędowych motywów powitania nowonarodzonego Chrystusa - mówił w Dwójce wybitny artysta.
rozwiń zwiń