Historia

Wybitny adwokat i obrońca dobrego imienia Polski. Wspomnienie Stefana Hambury

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2020 16:00
Znakomity adwokat, tłumacz i pełnomocnik m.in. byłych więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych i zagłady. W sobotę w wieku 59 lat zmarł Stefan Hambura. Kilka dni temu przeszedł zawał serca. Mecenasa wspomina Piotr Litka. 
Zdjęcie z sali rozpraw w procesie, ktore wytoczyły rodziny w sprawie organizacji tragicznego lotu samolotu prezydenckiego do Smoleńska 10 kwietnia 2010. Warszawa, marzec 2017
Zdjęcie z sali rozpraw w procesie, ktore wytoczyły rodziny w sprawie organizacji tragicznego lotu samolotu prezydenckiego do Smoleńska 10 kwietnia 2010. Warszawa, marzec 2017Foto: Marcin Smulczyński/East News

Mecenasa Hamburę poznałem podczas przygotowywania jednego z kilku artykułów, dotyczących odszkodowań dla byłych więźniów i ofiar pseudomedycznych eksperymentów w niemieckim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau. Nim doszło do naszego pierwszego spotkania, zadzwoniłem na numer jego berlińskiej kancelarii. Umówiliśmy się kilka dni później w centrum Warszawy, niedaleko placu Bankowego. Pojawił się elegancki, punktualny i świetnie zorientowany w tematyce, którą się wtedy zajmowałem. Jego uwagi były krótkie i merytoryczne. Nie unikał przy tym inteligentnego dowcipu i zaskakującej riposty.

eastnews stefan hambura  1200.jpg
"Był niezwykłą, niezłomną osobą". Dorota Kania wspomina Stefana Hamburę

Korzenie

Rodowity gliwiczanin, rocznik 1961, wykształcenie zdobył na prestiżowym Wydziale Nauk o Państwie i Prawie Reńskiego Uniwersytetu Fryderyka Wilhelma w Bonn. Podczas studiów świetnie poznał język i kulturę prawną Niemiec. Był również na praktykach w kancelariach i urzędach m.in. Holandii, Polski oraz Stanów Zjednoczonych. Po zrobieniu aplikacji adwokackiej założył w Berlinie kancelarię i coraz częściej sprawy, które prowadził, dotyczyły Polski. Na Uniwersytecie Warszawskim prowadził zajęcia w Szkole Prawa Niemieckiego, która zapoczątkowała swoją działalność w 1996 roku. Tłumaczył też z niemieckiego publikacje dotyczące prawodawstwa Unii Europejskiej i RFN.

- Wie pan - powtarzał - ja mam kancelarię w Berlinie, ale cały czas jestem Polakiem w Niemczech.

Polskie sprawy

Kilkanaście lat temu mecenas Hambura coraz częściej przyjeżdżał do Polski. Związane było to z wejściem naszego kraju do UE (1 maja 2004), i głównie sprawami związanymi z działalnością tzw. urzędów ds. młodzieży (niem. Jugendamt), które odbierały dzieci Polakom z małżeństw mieszanych i przyznawały prawo do opieki ich niemieckim współmałżonkom.

W 2007 roku jako pełnomocnik Anny Walentynowicz mecenas Hambura wygrał sprawę przeciwko twórcom fabularnego filmu "Strajk", wyreżyserowanego przez Volkera Schlöndorfa. Sąd zakazał w prawomocnym orzeczeniu utożsamiania Agnieszki (jednej z bohaterek filmowej opowieści) z legendarną działaczką "Solidarności".

East News Stefan Hambura Antoni Macierewicz 1200.jpg
"Był zawsze dla ludzi, którzy potrzebowali pomocy". Antoni Macierewicz wspomina Stefana Hamburę

Z kolei po śmierci Anny Walentynowicz w katastrofie smoleńskiej został pełnomocnikiem jej wnuka Piotra Walentynowicza i doprowadził do skazania w I instancji w czerwcu 2019 roku dwóch urzędników z kancelarii premiera Donalda Tuska. W tym: byłego szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - Tomasza Arabskiego.

Jedną z ostatnich spraw, w którą Stefan Hambura zaangażował się jako prawnik było sprowadzenie do Polski szczątków jednego z męczenników z Dachau - błogosławionego księdza Michała Woźniaka.

Niemcom nie można odpuszczać

Ostatni kontakt mieliśmy na dwa tygodnie przed jego pójściem do szpitala. Zadzwonił do mnie i przejęty pytał: czy otrzymałem już z Niemiec odpowiedź w sprawie jednego z ZOMO-wców, który brał udział w masakrze górników z kopalni Wujek w pierwszych dniach stanu wojennego.

- Bo wie pan - powiedział - Niemcom nie można odpuszczać, a oni zawsze odpisują.

Miał rację. Niemcy odpisali. Tekst powstaje.

Wielka szkoda, że mecenas już go nie przeczyta.

Piotr Litka


Czytaj także

"Donald Tusk był premierem marionetkowym". Stefan Hambura i Piotr Walentynowicz o przesłuchaniu byłego premiera

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2018 12:16
Nie milkną echa przesłuchania Donalda Tuska w warszawskim Sądzie Okręgowym. Były premier stawił się w roli świadka w procesie między innymi byłego szefa jego kancelarii Tomasza Arabskiego. Przesłuchanie szefa Rady Europejskiej w sprawie organizacji wizyty Lecha Kaczyńskiego 10 kwietnia 2010 roku odbyło się na wniosek członków rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

S. Hambura: wyrok dla Arabskiego to zły sygnał wysłany w świat

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2019 18:20
- Jeżeli ginie 96 osób z prezydentem Rzeczpospolitej Polskiej na czele, a wyrok wynosi 10 miesięcy i 6 miesięcy w zawieszeniu, to jest to zły sygnał wysłany w świat i do administracji państwowej - powiedział w Polskim Radiu 24 mec. Stefan Hambura.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Była więźniarka obozu w Auschwitz pozywa rząd Niemiec

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2019 07:05
29 sierpnia br. do Sądu Okręgowego w Warszawie trafił pozew Barbary Gautier – byłej więźniarki niemieckiego obozu śmierci Auschwitz-Birkenau przeciwko niemieckiemu rządowi. Kwota żądanego odszkodowania to ponad sześć milionów złotych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzieciństwo w piekle. Wstrząsająca opowieść Barbary Gautier, byłej więźniarki Auschwitz

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2020 21:00
Jako dziecko trafiła do niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau. Tam była poddawana okrutnym, pseudomedycznym eksperymentom. Barbara Wojnarowska-Gautier w rozmowie z PolskimRadiem24.pl opowiedziała o piekle Auschwitz i o tym, jak udało jej się przeżyć. Mówiła też, czym był dla niej powrót po latach do tego miejsca i dlaczego nie wolno zakłamywać historii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rząd Donalda Tuska nie zdał egzaminu". Mec. Hambura o wyjaśnianiu katastrofy smoleńskiej

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2020 13:56
- Należy postawić pytanie o to, dlaczego odstąpiono od zapewnienia prezydenta Rosji, który obiecał, że śledztwo będą prowadzili polscy i rosyjscy prokuratorzy. Był to grzech pierworodny, jaki popełniono i do tej pory przeszkadza w tym, by rzetelnie i konkretnie wyjaśnić przyczyny katastrofy smoleńskiej - powiedział mec. Stefan Hambura, pełnomocnik części rodzin ofiar.
rozwiń zwiń