X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Stanisław Sieradzki

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2010 12:00
Stanisław Sieradzki „Świst” w powstaniu warszawskim przeszedł cały szlak bojowy batalionu "Zośka".
Audio

Walczył na Woli, Starym Mieście i Górnym Czerniakowie. W czasie powstania przeprowadził kanałami, ze Starego Miasta do Śródmieścia, 63 towarzyszy broni. Był trzykrotnie ranny. Po raz ostatni w trakcie walk w rejonie Wilanowskiej,  gdzie koledzy wyciągnęli go spod gruzów.

Po Powstaniu

Przetransportowany na prawy brzeg Wisły, aby nie dostać się w ręce sowieckich żołnierzy ukrywał swoją powstańczą przeszłość. W listopadzie 1944 roku został zatrzymany przez Rosjan. Trafił do obozu przejściowego w Lublinie, a po kilku dniach został osadzony  na terenie byłego obozu koncentracyjnego na Majdanku. Następnie trafił do Ludowego Wojska Polskiego, skąd w 1945 roku uciekł.

Powstanie
Powstanie Warszawskie - walki uliczne. Fot. wikipedia

Ponownie nawiązał kontakty z konspiracją. Kiedy sowieci aresztowali jego dowódcę  płk. Jana Mazurkiewicza „Radosława”, podjął razem z kolegami nieudaną, próbę porwania attaché wojskowego ZSRS generała Masłowa. Uwierzył w komunistyczne obietnice postanowił się ujawnić. Rozpoczął studia w Akademii Nauk Publicznych, z której przeniósł się do Szkoły Głównej Handlowej. Nie dane mu było wrócić do normalnego życia. 13 stycznia 1949 roku w drodze na uczelnię został aresztowany przez UB. Został oskarżony o próbę obalenia siłą władzy ludowej. Poddany został brutalnemu śledztwu, a ubecja bezskutecznie starała się go pozyskać do współpracy.

 W rękach UB

20 lutego 1950 roku został skazany na 10 lat więzienia. Trzy lata później na mocy dekretu o przestępstwach szczególnie niebezpiecznych w okresie budowy ludowego państwa został skazany na karę śmierci, którą na podstawie amnestii zamieniono mu na 15 lat więzienia. O tej zmianie nic  nie wiedział i  przez kolejne lata  czekał na wykonanie wyroku.  Na wolność wyszedł w listopadzie 1956 roku.  Po wyjściu z więzienia  przez pół roku przebywał w szpitalu.

Strażnik pamięci

Od 1966 roku  pełnił funkcję sekretarza środowiska "Zośka". wielokrotnie spotykał się z młodzieżą i harcerzami opowiadając im o Powstaniu Warszawskim. Zmarł 16 lutego 2009 roku. Miał 88 lat.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Andrzeja Matula ze Stanisławem Sieradzkim.  „Świst”  opowiada o swoich przeżyciach związanych z Powstaniem Warszawskim i tragicznych powojennych losach.  Audycja z cyklu „Rozdroża kultury” nadana została w Programie 1 Polskiego Radia 4 sierpnia 2008 roku.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tadeusz Bór-Komorowski

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2009 13:30
Kawalerzysta i olimpijczyk. Premier Rządu RP, Naczelny Wódz, komendant AK i dowódca Powstania Warszawskiego, za które propaganda komunistyczna odsądzała go od czci i wiary.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Studio Reportażu i Dokumentu: Zosiu, Zośko, hej Zosieńko

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2009 12:40
7 sierpnia 2009, godz. 14:15
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie widziane z Moskwy

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2010 08:55
W Rosji Powstanie Warszawskie jest ciągle tematem trudnym i wypieranym.
rozwiń zwiń