X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Izabela Kastylijska

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2010 05:00
Utworzyła hiszpańską inkwizycję, prześladowała Żydów i Maurów, wspierała wyprawy Krzysztofa Kolumba. Jaka naprawdę była "Matka Ameryk"?
Audio
  • Izabela Kastylijska: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego

Izabela Kastylijska pierwsza zaczęła myśleć o połączonej krainie España. Ona planowała kampanie militarne - jej mąż, Ferdynand, prowadził wojska. Zdobyli Grenadę, wygrali Świętą Wojnę i wypędzili Maurów z Półwyspu Iberyjskiego. Utworzyli - podlegającą państwu - inkwizycję hiszpańską, której głównym zadaniem było "rozwiązanie problemu żydowskiego". Otrzymali od papieża Aleksandra VI oficjalny tytuł władców katolickich. Królowa Izabela I Katolicka wspierając wyprawę Krzysztofa Kolumba została okrzyknięta "Matką Ameryk".

Głos serca zgodny z racją stanu

Była  wnuczką króla Portugalii Jana I Wielkiego i pierworodną córką króla Kastylii Jana II Kastylijskiego i Izabeli Awiz. W 1469 roku osiemnastoletnia Izabela poślubiła o rok starszego następcę tronu Aragonii  Ferdynanda. W tym wypadku głos serca był zgodny z racją stanu. Małżonkowie naprawdę się kochali, co w przypadku związków królewskich było wtedy rzadkością. Oboje też marzyli o potędze Hiszpanii.

Kraina España

W 1474 roku, po śmierci swojego brata Henryka IV Bezsilnego objęła rządy w Kastylii i Leónie, a w 1479 roku po śmierci ojca Ferdynanda, Jana II Aragońskiego, w Aragonii. Wspólne rządy małżonków trwały w obu królestwach aż do jej śmierci w roku 1504 i choć nazwa Hiszpania pojawiła się później, to bez wątpienia rządy Izabeli Kastylijskiej położyły podwaliny pod późniejszą potęgę zjednoczonej Hiszpanii.


Czarna i biała legenda

Izabela wypędziła Maurów z Półwyspu Iberyjskiego, czym zakończyła trwającą wiele wieków rekonkwistę. Prześladowała Żydów, zmuszając ich do opuszczenia Hiszpanii. Choć jak podkreśla prof. Janusz Tazbir nie była antysemitką i w tym wypadku należy raczej mówić o mówić o antyjudaizmie. W 1478 roku utworzyła "osławioną" hiszpańską inkwizycję, podporządkowaną państwu, a nie Kościołowi, która stała się w jej rękach narzędziem walki politycznej. Wreszcie wsparła wyprawę Krzysztofa Kolumba, przyczyniając się do rozwoju potęgi kolonialnej Hiszpanii.

- To ona zbudowała model absolutyzmu hiszpańskiego. Piszmy jej biografię, ale nie wynośmy na ołtarze – dodaje historyk.

Jaka jest prawda o Izabeli Kastylijskiej? Zapraszamy do wysłuchania  audycji Hanny Marii Gizy "Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego". Program poświęcony kobietom na tronach świata. O Izabeli I Kastylijskiej opowie profesor Janusz Tazbir.

Aby wysłuchać  "Izabela Kastylijska: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego", wystarczy kliknąć w dźwięk w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

(p.d)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Słońce Peru

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2008 15:44
Jednym z najciekawszych cudów XIX-wiecznej techniki był projekt budowy kolei transandyjskiej. Linia kolejowa łącząca Limę z miastem Oroya przebiegła na wysokości bliskiej 5000 metrów n.p.m.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ostatnie dni Inków

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2009 06:03
Dlaczego potężne imperium Inków padło pod ciosami garstki awanturników?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Matka Hiszpanii i obu Ameryk

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2010 11:00
Utworzyła hiszpańską inkwizycję, prześladowała Żydów i Maurów, wspierała wyprawy Krzysztofa Kolumba. Jaka naprawdę była Izabela Kastylijska?
rozwiń zwiń