Historia

Michael Jackson, po prostu "Król Popu"

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2023 05:30
65 lat temu, 29 sierpnia 1958 roku, w Gary (w stanie Indiana, USA), na południe nieopodal Chicago, urodził się Michael Joseph Jackson... obwołany przez wszystkich znawców i fanów "Królem Popu". Nie ma chyba osoby na świecie, która nie wiedziałaby kim był, która nie słyszałaby choć raz któregokolwiek z jego hitowych utworów.
Michael Jackson
Michael Jackson Foto: Wolfgang Maria Weber / Interfoto / Forum

Cała rodzina, a miał dość liczne rodzeństwo, była bardzo muzykalna i zarówno jego siostry jak i bracia występowali razem i solowo. On też zaczynał od rodzinnej grupy The Jackson 5. W swojej karierze był piosenkarzem muzyki pop, R&B, soul, rock i funk. Pisał teksty do licznych swoich utworów, komponował muzykę, zajmował się aranżacją, tańczył, grał aktorsko, a jego teledyski i występy estradowe na koncertach były prawdziwymi perełkami stylu.

Opinię publiczną przez lata zajmowały także wszelkie medialne doniesienia z jego działań filantropijnych, ale też z tych wszystkich zdarzeń, które swoją wymową budziły szereg kontrowersji. Dzisiejszy niedługi tekst jednak chcemy poświęcić gwieździe muzyki, tej muzyki, która odtwarzana z różnych multimedialnych nośników przynosi słuchaczom ogrom radości, bo w przypadku tego Artysty było najważniejsze. Uważa się, że był solowym artystą wszech czasów - najbardziej popularny, najwięcej nagradzany, najczęściej umieszczany w różnych galeriach sław. Dość powiedzieć, że nakład jego albumów i płyt na całym świecie liczony jest w ponad 330 milionach egzemplarzy - liczba wręcz niewyobrażalna. Jest więc Jackson najlepiej sprzedającym się artystą wszech czasów. 

Ciekawe jest też jak bardzo jego muzyka, aranżacje i choreografia wpłynęły na trendy w światowym przemyśle muzycznym i estradowym. Do dziś przecież zachwycamy się słynnymi krokami tanecznymi moonwalk i robot dance. Warto też nadmienić, że to właśnie dzięki niemu i jego pomysłom przemysł muzyczny dopracował się całkowicie nowatorskich rozwiązań w kategorii teledysków, które przestały być jedynie wizualnym odtworzeniem utworu czy piosenki, a stały się genialnie pomyślanymi etiudami filmowymi na kształt niewielkich realizacji fabularnych ściślej lub luźniej związanych z treścią utworu. To przecież jego słynny "Thriller" z 1983 roku zapoczątkował właśnie taki model kręcenia teledysków. A później przecież były "Billie Jean", "Beat It", "Bad" czy "Dirty Diana". W każdym przypadku, czy to w wideoklipach, na estradzie czy w publicznym życiu zawsze był stylowo i bardzo ciekawie ubrany. Miliony fanów zaczęło naśladować jego modę.

Występował z największymi... choć właściwiej byłoby stwierdzić, że wiele gwiazd muzyki miało zaszczyt pojawić się na estradzie czy w nagraniach u jego boku. W Internecie z łatwością odnajdziemy miliony clipów z jego udziałem, a warto, bo to piękna muzyka. Jackson zmarł 25 czerwca w Los Angeles.

PP