Historia

Ksiądz Jerzy Popiełuszko - męczennik wiary

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2012 07:00
19 października 1984 roku funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa w bestialski sposób zamordowali kapelana "Solidarności".
Audio
  • Ksiądz Popiełuszko nazywał "zbrodnią sumienia" zmuszanie rodaków do współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa
  • Po latach, w 2001 roku Waldemar Chrostowski wspominał okoliczności porwania księdza Popiełuszki
  • Na kilka godzin przed śmiercią, podczas rozważań różańcowych w Bydgoszczy, ksiądz Jerzy Popiełuszko modlił się o czyste serce
  • Jan Paweł II wielokrotnie upominał się o miejsce księdza Jerzego w kulturze europejskiej
  • Zabójstwo ks. J. Popiełuszki. Kulisy zbrodni. Wypowiedź szefa MSW, gen. Czesława Kiszczaka. Wystąpienie oskarżonego Grzegorza Piotrowskiego podczas procesu. Komentarz historyka, prof. Andrzeja Paczkowskiego – aud. z cyklu ”Dźwiękowy przewodnik po historii najnowszej” (03.06.1997)
Błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko
Błogosławiony ksiądz Jerzy PopiełuszkoFoto: Wikimedia Commons/domena publiczna

Zabójstwo i ujawnienie prawdy o nim wywołało wstrząs oraz falę społecznego oburzenia. Pogrzeb księdza w Warszawie zgromadził wielotysięczne tłumy i przekształcił się w wielką manifestację. Wszędzie były widoczne transparenty zdelegalizowanej wówczas "Solidarności". Ksiądz Popiełuszko został pochowany przy kościele św. Stanisława Kostki, gdzie był wikarym. Miejsce to jest do dziś celem licznych pielgrzymek. 6 czerwca 2010 roku ksiądz Jerzy Popiełuszko został beatyfikowany jako męczennik za wiarę.

Zobacz także serwis specjalny Polskiego Radia>>>>

Msze za Ojczyznę odprawiane przez księdza Popiełuszkę w kościele św. Stanisława Kostki gromadziły tysiące ludzi. Publicznie krytykował on nadużycia komunistycznej władzy, mówił o prawach człowieka i obronie ideałów "Solidarności", a także sprzeciwianiu się przemocy i nienawiści. Ksiądz Popiełuszko nazywał "zbrodnią sumienia" zmuszanie rodaków do współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa.

Bestialskie morderstwo

19 października 1984 roku, po mszy odprawionej w parafii Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy, ksiądz Jerzy Popiełuszko wracał do Warszawy. Po drodze samochód prowadzony przez kierowcę-księdza, Waldemara Chrostowskiego został zatrzymany przez funkcjonariuszy bezpieki, ubranych w mundury drogówki. Esbecy uprowadzili milicyjnym autem księdza wraz z jego kierowcą, jednak ten zdołał uciec. Niedługo potem ksiądz Jerzy został bestialsko zamordowany.

Brak odwetu

Na kilka godzin przed śmiercią, podczas rozważań różańcowych w Bydgoszczy, ksiądz Jerzy Popiełuszko modlił się o czyste serce, w którym nie ma chęci odwetu za wyrządzone krzywdy. Tematami rozważań księdza podczas ostatniej modlitwy różańcowej były: wolność, sprawiedliwość, prawda, męstwo, nieuleganie przemocy i nienawiści.

Męczennik komunizmu

Wkrótce po śmierci ksiądz Jerzy Popiełuszko został powszechnie uznany za męczennika okresu komunizmu. W 1997 roku, za pontyfikatu Jana Pawła II, rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny , zakończony wyniesieniem na ołtarze przez Benedykta XVI. Papież Polak wielokrotnie wspominał księdza Popiełuszkę w czasie audiencji generalnych w Watykanie oraz podczas pielgrzymek do ojczyzny. Mówił o nim we Włocławku w 1991 roku, upominając się o miejsce księdza Jerzego w kulturze europejskiej.

Ksiądz Popiełuszko został beatyfikowany 6 czerwca 2010 roku. Mszy beatyfikacyjnej w Warszawie na Placu Piłsudskiego przewodniczył arcybiskup Angelo Amato, prefekt Kongregacji do spraw kanonizacyjnych, który w imieniu papieża Benedykta XVI odczytał akt beatyfikacyjny. - Kto dał naszemu męczennikowi tak heroiczną siłę do przyjęcia męczeństwa? - pytał, wyjaśniając, że z ewangelii wypływa potęga łaski, która jej wiernych heroldów przemienia w bohaterów.

"Dzień narodzin dla nieba"

Relikwie błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki zostały złożone w Panteonie Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej. Znajduje się tam symboliczny grób papieża Jana Pawła II, a także groby Ryszarda Kaczorowskiego, Krzysztofa Skubiszewskiego i księdza Jana Twardowskiego.

W rocznicę śmierci księdza - 19 października - w Kościele w Polsce jest obchodzone wspomnienie liturgiczne błogosławionego Jerzego Popiełuszki. Dzień jego męczeńskiej śmierci został ogłoszony przez papieża Benedykta XVI podczas beatyfikacji "dniem narodzin dla nieba".

Więcej dźwięków na temat najnowszej historii Polski znajdziesz na platformie "moje.polskieradio.pl>>>

mr/bs

Komentarze2
aby dodać komentarz
Sortuj: od najnowszegood najstarszego
pasat492015-06-07 18:30 Zgłoś
Przestańcie robić ludziom wodę z mózgu !!! To nie był żaden męczennik wiary !! Nikt mu nie zabraniał wiary. Po prostu za mocno zaangażował się w politykę i to go zgubiło
Bolszewia 150mln Ofiar2013-11-21 09:45 Zgłoś
A gdzie są mordercy księdza?

Czytaj także

Relikwie ks. Popiełuszki na wagę złota

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2010 03:40
Polskie i zagraniczne parafie masowo ubiegają się o relikwie błogosławionego kapelana "Solidarności".
rozwiń zwiń