Historia

Królowa Matka

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2012 07:00
Rodacy mówili o niej zdrobniale "Queen Mummy". Zyskała powszechny podziw i szacunek pozostając w Londynie podczas drugiej wojny światowej.
Królowa Matka i Jerzy VI
Królowa Matka i Jerzy VIFoto: fot. wikipedia

Mija 10. rocznica śmierci królowej Elżbiety, matki królowej Wielkiej Brytanii - Elżbiety II i żony króla Jerzego VI.

Była najdłużej żyjącą osobą wśród europejskich rodów panujących i cieszyła się największą popularnością wśród rodaków. W odbiorze społecznym nie tylko wzbudzała sympatię, ale także gwarantowała trwałość monarchii. W zorganizowanym w 2002 roku plebiscycie na 100. najwybitniejszych Brytyjczyków królowa Elżbieta zajęła 61. miejsce.

Rodacy mówili o niej zdrobniale "Queen Mummy". Królowa Matka zyskała powszechny podziw i szacunek pozostając w Londynie podczas drugiej wojny światowej. Odmówiła wówczas wyjazdu do Kanady i towarzyszyła mężowi Jerzemu VI w inspekcjach miasta bombardowanego przez Luftwaffe. Wraz z królem odwiedzała szpitale, fabryki i koszary. Z tego powodu Adolf Hitler określił ją mianem "najniebezpieczniejszej kobiety na świecie", ponieważ budziła w Brytyjczykach ducha walki. Po śmierci Jerzego VI w 1952 roku i objęciu tronu przez Elżbietę II, Królowa Matka stała się ambasadorem Anglii. Odbywała oficjalne wizyty na szczeblu międzynarodowym, uczestniczyła w akcjach charytatywnych, otwierała szpitale i wystawy, służyła radą Elżbiecie II. Była patronką około 350. organizacji. Pełniąc liczne obowiązki nie zapominała o swoich pasjach, jak wyścigi konne i wędkarstwo, w której to dziedzinie była uznawana za eksperta.

Królowa Elżbieta, czyli Elizabeth Bowes Lyon była nazywana "rówieśnicą 20. wieku", ponieważ urodziła się 4 sierpnia 1900 roku. Wywodziła się ze średniowiecznej rodziny szkockich baronów, których siedzibą był zamek w Glamis. Była 4. córką i 9. dzieckiem z dziesięciorga Claude'a Bowes-Lyona, 14. hrabiego Strathmore i Kinghorne oraz Cecilii Cavendish-Bentinck. Elizabeth pobierała prywatne lekcje w Glamys. Uwielbiała sport, konie i psy. Mając 8 lat rozpoczęła naukę w Londynie, osiągała bardzo dobre wyniki w literaturze. Po ukończeniu prywatnej edukacji w wieku 13 lat zdała Oxford Local Examination. W dniu 14. urodzin Elżbiety, Wielka Brytania wypowiedziała wojnę Niemcom. Podczas wojny księżniczka pomagała w pielęgnacji chorych w zamku Glamys zamienionym na szpital. W 1923 roku Elizabeth poślubiła Alberta, wnuka królowej Wiktorii i drugiego w kolejności, pretendenta do tronu z dynastii Hannowerskiej.

W drodze na ceremonię złożyła kwiaty przed Grobem Nieznanego Żołnierza, ten gest był potem powtarzany przez każdą małżonkę członka rodziny królewskiej. Po ślubie Elżbieta tytułowała się Jej Królewską Wysokością Księżną Yorku. Urodziła dwie córki - Elizabeth i Margaret Rose. W 1936 po abdykacji Edwarda VIII, Albert został królem Wielkiej Brytanii przyjmując imię Jerzego VI i Elżbieta wraz z rodziną zamieszkała w pałacu Buckingham. Do wybuchu II wojny światowej Jerzy VI i Elżbieta odbyli dwie ważne podróże zagraniczne - do Francji oraz Kanady i USA. Po wojnie, w 1947 roku podróżowali po Afryce Południowej, rok później obchodzili jubileusz 25-lecia małżeństwa. Król Jerzy VI zmarł 6 lutego 1952 roku, po nim tron objęła Elżbieta II.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak