X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Zawsze dbał o pamięć narodową

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2012 11:00
- Myślę, że cały porządek europejski został zbudowany na trupach polskich patriotów. Przecież w Teheranie, Jałcie i Poczdamie winni zbrodni katyńskiej wymusili dominację nad Polską – mówił w 2005 roku w ”Sygnałach dnia”. Stefan Melak zginął w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. Dziś ukończyłby 66 lat.
Audio
  • Wywiad ze Stefanem Melakiem - archiwalne nagranie audycji "Sygnały dnia"
Stefan Melak, PAP
Stefan Melak, PAPFoto: Andrzej Wiktor

Był przewodniczącym Komitetu Katyńskiego. W czasach PRL działał w opozycji, był internowany. Całe życie walczył, by zachować pamięć o tych, którzy zostali zamordowani w 1940 przez NKWD.  To dzięki jego staraniom w 1991 w Miednoje i Charkowie postawiono krzyże przypominające o tych tragicznych wydarzeniach w naszej historii.

Także on, wraz z braćmi 31 lipca 1981 postawił na warszawskich Powązkach pierwszy pomnik Katyński. Wspominał to wydarzenie na antenie Polskiego Radia:

- Mieliśmy nadzieję, że następnego dnia, w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, tysiące warszawiaków, odwiedzających groby powstańcze zobaczy w tym miejscu krzyż katyński – pomnik, który będzie przypominał zamordowanych oficerów Wojska Polskiego.

- Ta akcja była przeprowadzona przez 31 młodych ludzi, większość pochodziła z Warszawy, kilku było z Lublina. Samochody przygotowali chłopcy z bazy na Pradze. Były to śmieciarki, bo tylko w nich mieściły się te bardzo ciężkie, ważące po kilkaset kg, elementy pomnika – mówił w 2005 roku w ”Sygnałach dnia”.

Nocą krzyż katyński został usunięty. Powrócił po latach, podrzucony przed bramę cmentarza powązkowskiego.

- Wiemy dziś, że akcja zabrania pomnika została wykonana przez SB na polecenie ambasady sowieckiej w Warszawie. I ten krzyż katyński, po 8 latach, w 1989 roku, został podrzucony, również przez nieznanych sprawców, przed bramę cmentarza, pięknie zapakowany, obity nowymi deskami – opowiadał Stefan Melak.

Posłuchaj archiwalnego wywiadu ze Stefanem Melakiem.

Zajrzyj na strony serwisu ”Smoleńsk">>>

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak