X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Zulfikar Ali Bhutto, reformator Pakistanu - skazany przez sąd wojskowy

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2013 06:00
W obronie prezydenta występowali: papież Jan Paweł II, prezydent Stanów Zjednoczonych oraz władze większości demokratycznych państw świata, które widziały w nim być może polityka brutalnego, ale jednocześnie polityka, za którym stały jego dokonania.
Audio
  • Postacie XX wieku - biograficzna audycja Sławomira Szofa na temat życia Zulfikara Ali Bhutto (19.11.1995)
Zulfikar Ali Bhutto (pierwszy od prawej), foto: wikipediabundesarchivdomena publiczna
Zulfikar Ali Bhutto (pierwszy od prawej), foto: wikipedia/bundesarchiv/domena publiczna

18 marca 1978 roku sąd w Lahore skazał na karę śmierci byłego prezydenta i premiera Pakistanu Zulfikara Ali Bhutto. Obwiniono go o współudział w morderstwie swego przeciwnika politycznego.
Zulfikar Ali Bhutto urodził się 5 stycznia 1928 roku w pakistańskim Larkana, w arystokratycznej rodzinie ziemiańskiej. Studiował m.in. w Kalifornii na Oxfordzie, zdobył prawnicze wykształcenie. Zanim wrócił do kraju, przez jakiś czas prowadził praktykę adwokacką w Londynie.
Kariera polityczna
W 1955 roku został mianowany przedstawicielem Pakistanu przy ONZ. Od 1956 roku Bhutto zajmował szereg stanowisk ministerialnych w rządach Ayuba Khana. Natomiast w latach 1971-1977 pełnił funkcję ministra spraw zagranicznych.
W czasie wojny Pakistanu z Indiami w 1965 roku Zulfikar Ali Bhutto podał się do dymisji, ponieważ był jednym ze zwolenników tego konfliktu. Popierał hasła Kaszmiru pakistańskiego i wojny z Indiami o odzyskanie regionu w większości zamieszkałego przez ludność muzułmańską.
W wyniku wojny 1947-1948 roku i kolejnych walk, została ustalona granica na linii przerwania ognia, która podzieliła Kaszmir na dwie części. Pakistan nigdy nie uznał tego podziału, natomiast Indie przyjęły linię przerwania ognia za linie państwową.
W 1967 roku Zulfikar Ali Bhutto stworzy własna partię - Pakistańską Partię Ludową. Według dyplomaty dr. Bolesława Zalewskiego, wypełnił on próżnię polityczną, jeszcze nie było takiej partii, która odwoływałaby się do tej grupy społecznej. Bhutto w latach 1969-1971 należał do najwybitniejszych i najbardziej popularnych przywódców pakistańskich.
Wojna domowa
W 1971 roku doszło do kolejnej wojny indyjsko-pakistańskiej. Pakistan został pobity, a Pakistan Wschodni został proklamowany jako niezależna niepodległa Ludowa Republika Bangladeszu na czele której stanął Mudżibur Rahman.
Po rozpadzie Pakistanu Zulfikar Ali Bhutto został prezydentem, stanął na czele rządu. - W momencie kiedy doszło do przegrania przez Pakistan wojny Bhutto był tym politykiem, który nie dopuścił do jeszcze większej klęski politycznej Pakistanu. Gen. Ayub Khan został odsunięty od władzy - mówił dr Bolesław Zalewski
Wtedy jeszcze nie wszyscy chcieli wierzyć, że podział kraju na Pakistan i Bangladesz jest nieodwracalny. Sądzono, że Bhutto posiadający charyzmę i wpływy polityczne zarówno w kraju, jak i za granicą (Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych) potrafi doprowadzić do ponownego zjednoczenia państw.
Udało mu się w 1971 roku w trudnej sytuacji państwowej doprowadzić do pokoju z Indiami i podpisać rozejm z premier Indirą Gandhi.
Wielki reformator
Jak opowiada dr Bolesław Zalewski, Bhutto ograniczył swobodę działania 22 największych rodzin pakistańskich, wielmożów oligarchii pakistańskiej, zreformował administrację, pozbawił sądy wojskowe większości ich prerogatyw oraz zniósł karę śmierci. Można powiedzieć, że cała gospodarka narodowa została znacjonalizowana, zapoczątkował realizacje reformy rolnej.
Bhutto uderzył w podstawy ekonomicznego systemu władzy dotychczasowej elity. Dlatego wygrał wybory, ale też wzbudził nienawiść tych elit.
Początek końca Bhutto
W wyborach powszechnych w1977 roku zwycięstwo odniosła Pakistańska Partia Ludowa. Wtedy to Zulfikar Ali Bhutto został oskarżony o stosowanie w czasie kampanii wyborczej metod niedemokratycznych (sfałszowanie wyborów) i udział w spisku przeciwko swojemu przeciwnikowi politycznemu, co skończyło się jego śmiercią.
Sfałszowanie wyborów stało się jednym z powodów dla przejęcia władzy przez armię. Na czele zamachu skierowanego przeciwko władzom cywilnym stanął nowy dyktator gen. Muhammad Zia ul-Haq. On zadecydował o aresztowaniu i osadzeniu w więzieniu prezydenta Bhutto pod zarzutem zamordowania jednego z przywódców opozycyjnego bloku.
Zulfikar Ali Bhutto nigdy się nie ugiął, nie poprosił o ułaskawienie czy wypuszczenie z więzienia. Uważał, że jest niewinny i o łaskę prosił nie będzie. Został stracony w kwietniu 1977 roku w więzieniu stanowym w Rawal. Miarą tego procesu jest głosowanie, w którym czterech sędziów głosowało przeciwko trzem. Proces miał charakter poszlakowy, niczego oskarżonemu nie udowodnił.
- Nie ma żądnych wątpliwości, że Bhutto był jednym z najwybitniejszych przywódców i że wyprzedzał swój czas i swoją historię. Był reformatorem i wierzył, że mniej lub bardziej umiarkowane reformy społeczno-gospodarcze umożliwiają spokój klasowy, że te reformy mogą przyczynić się do wzrostu gospodarczego i do stabilizacji politycznej - wspominał dr Bolesław Zalewski.

mk

Zobacz więcej na temat: HISTORIA Indie Pakistan
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mahatma Gandhi: za łagodny dla ekstremistów

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2019 07:00
- Zgasło światło naszego życia i mrok otacza nas zewsząd. Nasz uwielbiany przywódca, Bapu, ojczulek jak go zwaliśmy, ojciec narodu nie żyje - obwieścił przez głośniki radiowe premier Indii Jawaharal Nehru.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Indie pracują nad wielogłowicową rakietą balistyczną

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2013 20:22
Kraj ten chce stworzyć nowym pocisk balistycznym dalekiego zasięgu zdolnym przenosić kilka naprowadzanych na różne cele głowic jądrowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aldo Moro - ofiara lewackich terrorystów

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2014 06:00
- Cały świat został zelektryzowany wiadomością, że członkowie organizacji Czerwone Brygady uprowadzili przywódcę Chrześcijańskiej Demokracji, Włocha Aldo Moro - informował dziennikarz na antenie Polskiego Radia.
rozwiń zwiń