Historia

Zabójstwo Aldo Moro - dramatyczny finał historii, którą przez 55 dni żył cały świat

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2017 07:01
- Był to atak terrorystyczny, który miał uderzyć w samo serce państwa - tak komentował porwanie i śmierć Aldo Moro, przywódcy włoskiej chadecji, dr Jan Czaja.
Audio
  • Dramat Aldo Moro - fragment audycji "7 dni w kraju i na świecie" (PR, 09.05.1878).
  • Porwanie i śmierć Aldo Moro - audycja Agnieszki Steckiej z cyklu "Dźwiękowy przewodnik po najnowszej historii Włoch" (PR, 14.02.2001).
Aldo Moro na zdjęciu przesłanym przez terrorystów 20.04.1978, na kilka tygodni przed śmiercią. PAPCAF-EPA
Aldo Moro na zdjęciu przesłanym przez terrorystów 20.04.1978, na kilka tygodni przed śmiercią. PAP/CAF-EPA

16 marca 1978 cały świat został zelektryzowany wiadomością, że terroryści, członkowie włoskiej organizacji Czerwone Brygady uprowadzili przywódcę Chrześcijańskiej Demokracji, kandydata na prezydenta Włoch - Aldo Moro.
- W ciągu kilku sekund jego szofer i agenci ochrony zostali zastrzeleni, podobnie jak i inni policjanci, którzy jechali za nim samochodem – donosił korespondent radia BBC.

55 dni później, 9 maja 1978 ciało polityka zostało odnalezione w czerwonym samochodzie Renault 4 zaparkowanym w samym centrum Rzymu.

Porwanie

Te dramatyczne wydarzenia przypomniała Agnieszka Stecka w audycji z cyklu "Dźwiękowy przewodnik po najnowszej historii Włoch", nadanej w lutym 2001 roku.

– Mała uliczka Via Fanii została zablokowana dwoma samochodami terrorystów z przodu i z tyłu – komentował gość programu, historyk dr Jan Czaja. – W ciągu półtorej minuty oddano kilkaset strzałów. Wszyscy zostali zabici. Ostrzelano też okoliczne domy, by zapobiec zbiegowisku. Odcięto również linie telefoniczne w całej dzielnicy.
Policja była praktycznie bez szans. Ze względu na blokadę telefonów, nawet powiadomienie o zamachu było utrudnione. Akcja poszukiwawcza zaczęła się z opóźnieniem.

Jeszcze tego samego dnia na ulicach Rzymu odbyły się wiece, wspólnie protestowali zarówno chadecy, jak i komuniści.
Poszukiwania były prowadzone opieszale. – Trafiono nawet na kryjówkę Czerwonych Brygad, ale jej dokładnie nie sprawdzono – komentował dr Czaja.

Tragiczny finał

Do akcji poszukiwania porwanego Aldo Moro włączyło się wojsko, mocno zaangażował się papież Paweł VI. Niestety Aldo Moro został zamordowany.

- Zmarły miał na ciele 11 ran po kulach. Była też 12 rana, odniesiona w dniu zamachu, źle gojąca się - słyszymy w komentarzu.

Tydzień po zamachu policja znalazła w Rzymie jedną z kryjówek Czerwonych Brygad. - We wrześniu 1978 roku, cztery miesiące później, odkryto następne kryjówki organizacji w Mediolanie – mówił gość audycji. - W styczniu następnego roku policja odnalazła miejsce, w którym był przetrzymywany Aldo Moro. Znajdowało się 60 km od Rzymu, w wiejskim domku w Rietii.

Dr Jan Czaja mówił w audycji także o taktyce założonych w 1969 roku Czerwonych Brygad, odwołujących się do ideologii lewackiej, opowiadał o eskalacji prowadzonych działań, rabunkach, zabójstwach dokonywanych w latach 70. przez członków organizacji.

Aresztowanie i proces

W 1981 roku aresztowano wielu członków Czerwonych Brygad, w tym osoby bezpośrednio odpowiedzialne za zamach na przywódcę chadeków. Na ławie oskarżonych zasiadło 63 terrorystów, członków Czerwonych Brygad. 32 z nich skazano na dożywocie, wśród nich głównego organizatora porwania Mario Morettiego, szefa Czerwonych Brygad na południowy Rzym. Wyszedł na wolność w 1994 roku.

Posłuchaj, jak wyglądały kulisy porwania i zabójstwa jednego z czołowych włoskich polityków, kandydata na prezydenta – Aldo Moro.

bs

Zobacz więcej na temat: Aldo Moro HISTORIA Włochy
Czytaj także

Kontrowersyjna aukcja dokumentów Czerwonych Brygad

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2012 14:01
Z powszechnym oburzeniem spotkała się we Włoszech zapowiedź wystawienia na aukcji dokumentów włoskiej organizacji terrorystycznej Czerwone Brygady.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Włochy: zamordowany premier czynił cuda? Chcą beatyfikacji

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2012 12:44
O beatyfikację Aldo Moro, zamordowanego przez Czerwone Brygady w 1978 chadeckiego polityka, wystąpiła diecezja rzymska. Watykan będzie teraz badań doniesienia o cudach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Francesco Nullo - bohater Polski i Włoch

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2020 05:35
1 marca 1826 roku urodził się Francesco Nullo, Włoch, który walczył w szeregach powstańców styczniowych z wojskami rosyjskimi i oddał życie za sprawę polską.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wiktor Emanuel III - ugiął się przed faszyzmem

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2015 06:00
Chorowity, niskiego wzrostu, nieurodziwy – król Emanuel III był przeciwieństwem charyzmatycznego Mussoliniego. Król Włoch nie sprzeciwiał się Duce, choć miał taką możliwość.
rozwiń zwiń