X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Julian Tuwim: Mam talent jak Słowacki, tylko nie mam nic do powiedzenia

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2016 06:20
Lubił kokietować rozmówców, zawsze ustawiał się prawym profilem, żeby zakryć myszkę na lewej stronie twarzy, miał lęk wysokości, przesiadywał w kawiarniach, ludzie do niego lgnęli, dowcipny, ironista. Po wojnie zapałał egzaltowaną miłością do Bieruta.
Audio
  • Anegdoty literackie - Julian Tuwim, archiwalna audycja Polskiego Radia, 2001 r.
  • Audycja z cyklu "Czyściec literacki" - Julian Tuwim, Polskie Radio, 1993 r.
  • Jarosław Iwaszkiewicz wspomina w Polskim Radiu powstanie Skamandra
Poeta i tłumacz Julian Tuwim z żoną Stefanią na tarasie swojego mieszkania przy ulicy Wiejskiej. Warszawa, czerwiec 1946. Dokładny dzień wydarzenia nieustalony.
Poeta i tłumacz Julian Tuwim z żoną Stefanią na tarasie swojego mieszkania przy ulicy Wiejskiej. Warszawa, czerwiec 1946. Dokładny dzień wydarzenia nieustalony.Foto: PAP/Stanisław Dąbrowiecki

27 grudnia 1953 w Zakopanem zmarł Julian Tuwim – jeden z najpopularniejszych poetów dwudziestolecia międzywojennego, współzałożyciel kabaretu literackiego "Pod Picadorem” i grupy poetyckiej "Skamander”, autor wodewili, skeczy, librett operetkowych i tekstów piosenek.Tłumacz poezji rosyjskiej, francuskiej, niemieckiej oraz łaciny.

- Nie znam poety, którego tomiki poezji byłyby tak rozchwytywane jak wiersze Tuwima. Każde kolejne wydanie "Kwiatów polskich”, a było ich wiele, znika wśród czytelników w różnym wieku – mówił Piotr Matywiecki w rozmowie z Joanną Szwedowską w Programie 2 Polskiego Radia w audycji z cyklu "Czyściec literacki”.

Posłuchaj, co Piotr Matywiecki mówił o tematach w poezji, melodyce i wirtuozerii wierszy, zdolnościach słowotwórczych i głębokości filozoficznej poezji Tuwima.

- Życie Tuwima było tragiczne. Miał wiele kompleksów i problemów ze swoją żydowskością. Jego matkę hitlerowcy wyrzucili z balkonu w domu dla obłąkanych, o czym poeta dowiedział się przebywając na emigracji. Jego ocena politycznych wydarzeń była po prostu głupia. Powrót do bierutowskiej Polski był szokiem dla jego przyjaciół. Tuwim nie mógł nie zdawać sobie sprawy ze swojego upodlenia, gdy pisał wiersze panegiryczne dla Bieruta - mówił Piotr Matywiecki. - Do tego sprawa jego bezdzietności, sprawa adoptowanej córeczki. Dziesiątki tego typu życiowych uwikłań stworzyły z tego człowieka kłębek nerwów.

Z innej perspektywy spojrzeli na poetę goście audycji "Anegdoty literackie – Julian Tuwim” historyk literatury prof. Józef Rurawski oraz Szymon Kobyliński, rysownik, publicysta. Posłuchaj, jakie fakty przypomnieli z życia autora "Balu w operze".

- Czytam pana na klęczkach, tak jak pan Staffa – wspominał w Polskim Radiu prof. Józef Rurawski swoje pierwsze spotkanie z Julianem Tuwimem. Potem Tuwim napisał mu dedykację w tomie wierszy: "Wielbicielowi Staffa od skromnego ucznia Staffa”.

im

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wylękniony Tuwim

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2013 09:45
W czwartkowym "Sezonie na Dwójkę” rozmawialiśmy o najnowszej monografii Mariusza Urbanka pt. "Tuwim - wylękniony bluźnierca".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"TuwiMiasto" - utwory Tuwima są aktualne i dziś

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2013 19:32
"TuwiMiasto" to utwory Juliana Tuwima w zaskakujących i nowoczesnych interpretacjach młodych artystów. Zaangażowani w pracę przy Czwórkowym wydawnictwie: Arkadiusz Jakubik, Kasia Dereń, Rafał Malicki, Przemek "Trust" Truściński mówią z ogromną sympatią o tym projekcie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Julian Tuwim: geniusz słowa, który kochał polszczyznę

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2013 01:00
Mawiał, że gdyby kiedyś powstała katedra wiedzy nikomu nie potrzebnej, to on byłby najlepszą osobą do jej prowadzenia. Uwielbiał język polski i swoją twórczością wystawił mu najlepszy pomnik. W piątek, 27 grudnia przypada 60. rocznica śmierci poety.
rozwiń zwiń