X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Ignacy Łyskowski – przeciwnik germanizacji na Pomorzu

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2015 06:00
12 września 1820 urodził się Ignacy Łyskowski, działacz społeczny i oświatowy na Pomorzu. Całe życie poświęcił walce z germanizacją.
Audio
  • Ignacy Łyskowski, działacz społeczny i oświatowy. Mówią: historyk, prof. Andrzej Notkowski. Audycja Andrzeja Sowy i Wojciecha Dmochowskiego z cyklu "Kronika niezwykłych Polaków" (16.08.2002)
Fragment okładki książki: Szczepan Wierzchosławski , Ignacy Łyskowski 1820-1886. Polityk i publicysta, pierwszy prezes Towarzystwa Naukowego w Toruniu, Toruń 2000. Dzięki uprzejmości: Biblioteki Publicznej Miejskiej i Powiatowej im. I. Łyskowskiego w Brodnicy
Fragment okładki książki: Szczepan Wierzchosławski , "Ignacy Łyskowski 1820-1886. Polityk i publicysta, pierwszy prezes Towarzystwa Naukowego w Toruniu", Toruń 2000. Dzięki uprzejmości: Biblioteki Publicznej Miejskiej i Powiatowej im. I. Łyskowskiego w Brodnicy

– Jako uczeń gimnazjum niemieckiego w Chojnicach prawie całkowicie się zgermanizował – mówił historyk prof. Andrzej Notkowski. – Jednak po przeniesieniu się do gimnazjum w Chełmie znalazł się w tajnej organizacji patriotycznej "Polonia", dzięki czemu odzyskał polską tożsamość.

Posłuchaj audycji z cyklu "Kronika niezwykłych Polaków" o Ignacym Łyskowskim.

W 1848 roku reprezentował w parlamencie frankfurckim polską ludność na Pomorzu. Protestował  przeciwko ogłoszeniu Pomorza Gdańskiego częścią Rzeszy Niemieckiej. W 1866 roku był posłem na sejm pruski, a od 1881 roku do parlamentu niemieckiego.

Zdolny mówca i ceniony parlamentarzysta. Występował przede wszystkim przeciwko germanizacji na terenie zaboru pruskiego. – Konsekwentnie przeciwstawiał się systemowi germanizacyjnemu zarówno piórem, jak i na wiecach – mówił prof. Andrzej Notkowski.

Ignacy Łysakowski założył w Toruniu Towarzystwo Naukowe, promował czytelnictwo, upowszechniał polskie książki. Bardzo ważnym jego dokonaniem było powołanie tzw. sejmików gospodarczych, które obradowały w Toruniu.Przyjeżdżali na nie chłopi działający na rzecz postępu rolnictwa.

- Po upadku Wiosny Ludów działał w klasycznym duchu pracy organicznej, czysto pokojowej bez angażowania się w działalność konspiracyjną – mówił prof. Andrzej Notkowski

Ignacy Łysakowski zmarł w 1886 roku w Poznaniu.

Zobacz więcej na temat: HISTORIA Prusy
Komentarze1
aby dodać komentarz
gr32015-09-19 15:42 Zgłoś
Nie w Chełmie, tylko w Chełmnie - w mieście blisko Świecia - po drugiej stronie Wisły. Chodzi o tekst. W audycji jest prawidłowo.

Czytaj także

Cyrkowy wóz Drzymały - symbol walki z germanizacją

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2019 06:00
Walka Drzymały o możliwość zbudowania domu, a zwłaszcza wykorzystywanie przezeń luk w prawie pruskim stały się głośne nie tylko w Polsce. Głos w jego sprawie zabierali m.in. Maria Konopnicka, Henryk Sienkiewicz i Bolesław Prus, a także Lew Tołstoj.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hołdy pruskie – wielki moment złotej epoki zygmuntowskiej

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2013 06:00
Każdy nowo wybrany wielki mistrz zakonu krzyżackiego jako książę Królestwa Polskiego miał obowiązek złożyć hołd lenny królowi Polski, w ciągu 6 miesięcy po swoim obiorze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fryderyk II Wielki – zbudował pruską potęgę

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2014 06:00
– Stworzył sobie koncepcję króla, który włada państwem, państwo żyje dla króla, a on dla państwa – mówił o Fryderyku II i jego życiowej filozofii historyk dr Krzysztof Bauer.
rozwiń zwiń