Historia

Ignacy Łyskowski – przeciwnik germanizacji na Pomorzu

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2015 06:00
12 września 1820 urodził się Ignacy Łyskowski, działacz społeczny i oświatowy na Pomorzu. Całe życie poświęcił walce z germanizacją.
Audio
  • Ignacy Łyskowski, działacz społeczny i oświatowy. Mówią: historyk, prof. Andrzej Notkowski. Audycja Andrzeja Sowy i Wojciecha Dmochowskiego z cyklu "Kronika niezwykłych Polaków" (16.08.2002)
Fragment okładki książki: Szczepan Wierzchosławski , Ignacy Łyskowski 1820-1886. Polityk i publicysta, pierwszy prezes Towarzystwa Naukowego w Toruniu, Toruń 2000. Dzięki uprzejmości: Biblioteki Publicznej Miejskiej i Powiatowej im. I. Łyskowskiego w Brodnicy
Fragment okładki książki: Szczepan Wierzchosławski , "Ignacy Łyskowski 1820-1886. Polityk i publicysta, pierwszy prezes Towarzystwa Naukowego w Toruniu", Toruń 2000. Dzięki uprzejmości: Biblioteki Publicznej Miejskiej i Powiatowej im. I. Łyskowskiego w Brodnicy

– Jako uczeń gimnazjum niemieckiego w Chojnicach prawie całkowicie się zgermanizował – mówił historyk prof. Andrzej Notkowski. – Jednak po przeniesieniu się do gimnazjum w Chełmie znalazł się w tajnej organizacji patriotycznej "Polonia", dzięki czemu odzyskał polską tożsamość.

Posłuchaj audycji z cyklu "Kronika niezwykłych Polaków" o Ignacym Łyskowskim.

W 1848 roku reprezentował w parlamencie frankfurckim polską ludność na Pomorzu. Protestował  przeciwko ogłoszeniu Pomorza Gdańskiego częścią Rzeszy Niemieckiej. W 1866 roku był posłem na sejm pruski, a od 1881 roku do parlamentu niemieckiego.

Zdolny mówca i ceniony parlamentarzysta. Występował przede wszystkim przeciwko germanizacji na terenie zaboru pruskiego. – Konsekwentnie przeciwstawiał się systemowi germanizacyjnemu zarówno piórem, jak i na wiecach – mówił prof. Andrzej Notkowski.

Ignacy Łysakowski założył w Toruniu Towarzystwo Naukowe, promował czytelnictwo, upowszechniał polskie książki. Bardzo ważnym jego dokonaniem było powołanie tzw. sejmików gospodarczych, które obradowały w Toruniu.Przyjeżdżali na nie chłopi działający na rzecz postępu rolnictwa.

- Po upadku Wiosny Ludów działał w klasycznym duchu pracy organicznej, czysto pokojowej bez angażowania się w działalność konspiracyjną – mówił prof. Andrzej Notkowski

Ignacy Łysakowski zmarł w 1886 roku w Poznaniu.

Zobacz więcej na temat: HISTORIA Prusy
Czytaj także

Cyrkowy wóz Drzymały. Symbol walki z germanizacją

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2023 05:46
Walka Drzymały o możliwość zbudowania domu, a zwłaszcza wykorzystywanie przezeń luk w prawie pruskim stały się głośne nie tylko w Polsce. Głos w jego sprawie zabierali m.in. Maria Konopnicka, Henryk Sienkiewicz i Bolesław Prus, a także Lew Tołstoj.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hołdy pruskie – wielki moment złotej epoki zygmuntowskiej

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2013 06:00
Każdy nowo wybrany wielki mistrz zakonu krzyżackiego jako książę Królestwa Polskiego miał obowiązek złożyć hołd lenny królowi Polski, w ciągu 6 miesięcy po swoim obiorze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fryderyk II Wielki – zbudował pruską potęgę

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2014 06:00
– Stworzył sobie koncepcję króla, który włada państwem, państwo żyje dla króla, a on dla państwa – mówił o Fryderyku II i jego życiowej filozofii historyk dr Krzysztof Bauer.
rozwiń zwiń