X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

"Matysiakowie" kończą 57 lat. Ich popularność nie słabnie

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2013 07:00
15 grudnia mija 57 lat od emisji pierwszego odcinka legendarnej już dziś powieści radiowej. "Matysiakowie" to najdłużej emitowane cykliczne słuchowisko na świecie.
Audio
  • W postać Józefa Matysiaka, wcielił się Jan Ciecierski
  • Jerzy Janicki: chcieliśmy, żeby to była prawdziwa rodzina
  • Ludmiła Łączyńska: słuchacze przysyłali też prezenty
  • Tadeusz Fijewski w "Matysiakach"
  • Stanisława Celińska: stworzyliśmy wirtualną rodzinę
Scena zbiorowa: od lewej Artur Pontek (Janek Bocianowski), Aleksandra Rojewska (Joasia Szymucha), Ewa Kania (Dorota), Joanna Pach (Małgosia), Łukasz Lewandowski (Adam Grzelak), Zuzanna Migalska (Justyna), Stanisława Grotowska (reżyser), Jerzy Bończak (Gienek) oraz w środku Ludmiła Łączyńska (Wisia).
Scena zbiorowa: od lewej Artur Pontek (Janek Bocianowski), Aleksandra Rojewska (Joasia Szymucha), Ewa Kania (Dorota), Joanna Pach (Małgosia), Łukasz Lewandowski (Adam Grzelak), Zuzanna Migalska (Justyna), Stanisława Grotowska (reżyser), Jerzy Bończak (Gienek) oraz w środku Ludmiła Łączyńska (Wisia).Foto: (fot. Janusz Adam Dziewiątkowski)

Nadawana w Programie Pierwszym Polskiego Radia niezmiennie cieszy się wielką popularnością. W sobotę 14 grudnia usłyszeliśmy 2964. odcinek słuchowiska.

"Matysiakowie" to najdłużej emitowana powieść radiowa na świecie; jej obecność na antenie przerwał jedynie w 1981 roku stan wojenny. Autorami scenariusza byli Jerzy Janicki, Stanisław Stampfl, Władysław Żesławski, a obecnie Dżennet Połtorzycka i Janusz Dziewiątkowski. Od 2009 roku reżyserem słuchowiska jest Waldemar Modestowicz.
Matysiakowie są warszawską rodziną mieszkającą na Powiślu przy ulicy Dobrej 21. W pierwszym odcinku, nadanym 15 grudnia 1956 roku o godzinie 20.35, słuchacze poznali między innymi seniora rodu, Józefa Matysiaka (w tej roli wystąpił Jan Ciecierski) oraz jego żonę Helenę, w którą na długie lata wcieliła się Stanisława Perzanowska. Głównym tematem były wówczas kłopoty finansowe rodziny Matysiaków.

Współtwórcą "Matysiaków" był Jerzy Janicki, który zmarł w 2007 roku. Przez kilkadziesiąt lat pisał historię tej rodziny. Z okazji 45-lecia słuchowiska Janicki podkreślił, że w zamyśle autorów miało to być "skrzyżowanie słuchowiska i reportażu". Liczył wtedy, że "Matysiakowie" przetrwają na antenie Polskiego Radia... choćby rok.

Rodzinne wartości

Słuchacze pokochali Matysiaków, którzy propagują takie wartości jak: rodzina, przyjaźń, szacunek dla pracy i miłość do Warszawy. Przeżywali ich losy i życiowe perypetie. Angażowali się emocjonalnie i często udzielali rad. Ludmiła Łączyńska, która od początku wciela się w rolę Wisi, żony Stacha Matysiaka, wspominała, że słuchacze przysyłali też prezenty.

Przez lata w mieszkaniu Matysiaków gościło wielu wybitnych polskich aktorów; niektórzy, jak odtwórcy ról najstarszego pokolenia Matysiaków, już zmarli. Jednym z nich był Wojciech Grzelak, którego grał niezapomniany Tadeusz Fijewski.
Stanisława Celińska, związana z Matysiakami od lat 70., a grająca Iwonkę Rączkową, podkreśliła, że aktorów współtworzących słuchowisko połączyła szczególna więź.

Słuchowisko w okresie największej popularności miało 12 milionów słuchaczy. Matysiakowie otrzymali ponad 3 miliony listów i wiele prezentów, w tym sprzęty gospodarstwa domowego, które były i są przekazywane domom dziecka oraz organizacjom dobroczynnym. Dzięki akcjom społecznym aktorów i autorów słuchowiska został między innymi zbudowany Dom Spokojnej Starości im. Matysiaków oraz wzniesiony pomnik Bolesława Prusa w Warszawie. W okresie PRL bardzo popularny był bar mleczny "U Matysiaków" przy ul. Świętokrzyskiej w Warszawie.

Zobacz co nowego u Matysiaków, posłuchaj odcinków archiwalnych na stronach Jedynka.polskieradio.pl >>>

IAR, sm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czwórka z wizytą u Matysiaków (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2011 15:05
Słuchowisko radiowej Jedynki świętuje wyjątkowy jubileusz. Ta najstarsza i najdłużej emitowana powieść radiowa ma już ponad pół wieku! Jak powstają "Matysiakowie"? Opowiadamy w Czwórce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

55 lat Matysiaków (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2011 07:00
Odwiedzamy wystawę, którą przygotowano z okazji rocznicy nadania powieści radiowej "Matysiakowie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sto lat, Matysiakowie! (galeria)

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2011 20:30
Rodzina z warszawskiej ulicy Dobrej jest już z nami od 55 lat. Teraz słuchacze będą mogli nie tylko usłyszeć, lecz także odwiedzić Matysiaków w ich domu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zobacz, co u Matysiaków (WIDEO)

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2011 11:50
Czwórka odwiedziła specjalną wystawę poświęconą największej radiowej powieści - Matysiakom. Serial świętuje 55 urodziny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dwupłytowy album "Matysiakowie"

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2012 17:00
Mija 55 lat od chwili, gdy po raz pierwszy pojawiliśmy się na antenie Polskiego Radia. Przyznają Państwo, że to wielce szacowny wiek, jeśli chodzi o istnienie audycji radiowej.
rozwiń zwiń