Historia

Jaruzelski rozwiązuje NSZ

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2012 06:00
NZS skupiające około 80 tysięcy studentów w latach 1980-1981 było największą niezależną organizacją działającą w środowisku akademickim.

30 lat temu, 5 stycznia 1982 roku władze PRL poinformowały o rozwiązaniu przez ministra nauki, szkolnictwa wyższego i techniki Niezależnego Zrzeszenia Studentów. NZS skupiające około 80 tysięcy studentów w latach 1980-1981 było największą niezależną organizacją działającą w środowisku akademickim. Zrzeszenie powstało w roku 1980 i było wyrazem protestu środowiska studenckiego wobec PRL. Działało głównie politycznie i propagandowo, organizowało demonstracje i strajki. Przeciwstawiało się komunistycznej władzy, brakowi demokracji, niesprawiedliwości i brakowi wolności słowa. Współpracowało z KOR, KPN i NSZZ "Solidarność".

WSZYSTKO O STANIE WOJENNYM. TYLKO U NAS

Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 roku NZS, podobnie jak większość organizacji w Polsce zostało zawieszone a 5 stycznia 1982 roku zdelegalizowane. Wielu jego działaczy aresztowano. Organizacja nie zaprzestała jednak działalności. Członkowie NZS organizowali opór na uczelniach i wspierali strajkujące zakłady pracy. Oficjalne środki masowego przekazu bezpardonowo atakowały NZS, zarzucając mu zamiar obalenia ustroju socjalistycznego i współpracę z wywiadami państw zachodnich.
W 1989 roku NZS zostało ponownie zarejestrowane. Stopniowo zmieniało profil działalności, zdecydowanie ograniczając inicjatywy polityczne na rzecz reprezentowania interesów studentów oraz realizowania przedsięwzięć kulturalno - rozrywkowych, stając się tym samym organizacją o typowo studenckim charakterze. Do NZS w ciągu 30 lat działalności należało ponad 190 tysięcy osób.

W 1980 roku NZS skupiało studentów, którzy chcieli niezależnej od władz państwowych organizacji studenckiej, demokratyzacji życia akademickiego, przestrzegania podstawowych swobód politycznych w kraju oraz praw człowieka, a także szanowania polskich tradycji niepodległościowych i patriotycznych. Nazwa Niezależne Zrzeszenie Studentów została ustalona na spotkaniu sześćdziesięciu grup założycielskich z uczelni w całej Polsce, które spotkały się w dniach 18-19 września 1980 roku.
Władze PRL zwlekały z rejestracją NZS. Dopiero w wyniku protestów studenckich, zwłaszcza w Łodzi, gdzie podpisano tzw. Porozumienie Łódzkie, po najdłuższym w Europie studenckim strajku okupacyjnym, rząd zgodził się na rejestrację tej organizacji. Nastąpiło to 17 lutego 1981 roku.