Historia

Nasz człowiek walczy na Węgrzech

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2012 06:00
Po kapitulacji Wiednia podążył na ogarnięte powstaniem Węgry, gdzie przywódca zrywu Lajos Kossuth powierzył mu naczelne dowództwo armii w Siedmiogrodzie.
Józef Bem - bohater dwóch narodów
Józef Bem - bohater dwóch narodówFoto: wikipedia

15 marca 1848 na Węgrzech wybuchła rewolucja. W rocznicę tego wydarzenia Węgry obchodzą święto narodowe, a jednym z ich bohaterów jest generał Józef Bem.

Józef Bem urodził się w 1794 roku Tarnowie w rodzinie mieszczańskiej. W 1809 w wieku 15 lat wstąpił do armii Księstwa Warszawskiego dowodzonej przez ks. Józefa Poniatowskiego. Po ukończeniu dwustopniowej Szkoły Artylerii i Inżynierii, w randze porucznika brał udział w kampanii napoleońskiej 1812.

Po utworzeniu Królestwa Polskiego wstąpił do czynnej służby w armii. Prowadził także wykłady w Szkole Zimowej Artylerii. Wsławił się w walkach Powstania Listopadowego: w zwycięskiej bitwie pod Iganiami i w bitwie pod Ostrołęką w 1831, ratując armię polską przed całkowitym pogromem. Otrzymał wtedy Złoty Krzyż Virtuti Militari, nominację na generała brygady oraz miano "krwawej gwiazdy Ostrołęki".

Po upadku powstania razem z wieloma jego członkami wyemigrował do Francji. W okresie Wiosny Ludów przybył do Galicji; we Lwowie podjął nieudaną próbę stworzenia Gwardii Narodowej. Następnie udał się do walczącego Wiednia, gdzie otrzymał dowództwo sił rewolucyjnych broniących miasta przed wojskami habsburskimi.

Po kapitulacji Wiednia podążył na ogarnięte powstaniem Węgry, gdzie przywódca zrywu Lajos Kossuth powierzył mu naczelne dowództwo armii w Siedmiogrodzie. Odniósł z nią szereg zwycięstw nad Austriakami, wypierając ich zupełnie z miasta. W tym okresie dokonał największych czynów bojowych.

Zdobył także wielką popularność nie tylko wśród Węgrów, ale i skłóconych z nimi Serbów i Rumunów. Wkrótce po tym nadano mu przydomek "Ojczulka Bema" (Bem Apo), który przeszedł na Węgrzech do legendy. W ostatniej fazie powstania powierzono mu naczelne dowództwo armii węgierskiej.

Po upadku rewolucji gen. Bem z resztkami wojsk przekroczył granicę turecką. Tam zdecydował się przyjąć islam, aby otworzyć sobie drogę do armii tureckiej. Służył w niej w randze marszałka jako Murad Pasza. Zmarł wskutek febry w Aleppo, mieście położonym na skraju pustyni syryjskiej.

Prochy gen. Józefa Bema zostały w 1929 przewiezione do ojczyzny i złożone w rodzinnym Tarnowie.

Czytaj także

Zabić Konstantego!

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2009 08:24
Inscenizacja zdobycia Arsenału uczci rocznicę Powstania Listopadowego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Największa bitwa po Napoleonie

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2011 22:00
Olchowy lasek był ostatnim punktem obrony stolicy. Gdyby wojska Powstania Listopadowego nie zatrzymały Rosjan Warszawa byłaby zdobyta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prekursor współczesnej Europy

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2011 05:00
W Bibliotece Polskiej w Paryżu otwarto wystawę poświęconą postaci księcia Adama Jerzego Czartoryskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Adam Jerzy Czartoryski

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2012 00:00
15 lipca 1861 r. w Montfermeil pod Paryżem zmarł książę Adam Jerzy Czartoryski, wybitny mąż stanu, dyplomata, prezes Rządu Narodowego w czasie Powstania Listopadowego.
rozwiń zwiń