X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Urodziny Jacka Kaczmarskiego

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2012 07:00
Gdyby żył, 22 marca obchodziłby 55. urodziny - Jacek Kaczmarski, wybitny pieśniarz, poeta i kompozytor, autor pieśni "Mury", "Obława" i "Nasza klasa".
Audio
  • Jacek Kaczmarski, po otrzymaniu Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski
  • Jacek Kaczmarski o pracy W RWE
Jacek Kaczmarski
Jacek KaczmarskiFoto: wikipedia

W latach 80. był bardem "Solidarności", śpiewał autorskie piosenki, w których odwoływał się do tradycyjnych wartości i symboli narodowych oraz krytykował socjalistyczne władze. Jego ballady i piosenki, śpiewane w podziemiu, w więzieniach, na pielgrzymkach i podczas strajków, stały się swoistym symbolem naszej drogi do wolności.

Ogromną popularność przyniosła mu pieśń "Mury", która nawiązywała do utworu katalońskiego barda Lluisa Llacha.

PROGRAMY JACKA KACZMARSKIEGO W RADIACH WOLNOŚCI  

W 2000 roku Jacek Kaczmarski otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Podczas uroczystości powiedział, że odznaczenie jest dla niego formą podziękowania za 25. lat pracy twórczej.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Od 1981 roku Jacek Kaczmarski przebywał na emigracji, dużo koncertował w Europie i Ameryce. Po upadku PRL wrócił do kraju. Od 1995 roku przez kilka lat mieszkał w Australii, skąd przyjeżdżał do Polski na koncerty i promocje kolejnych płyt.

Pod koniec lat 90. podczas uroczystego koncertu otrzymał symboliczne odznaczenie "Zasłużony Działacz Kultury". Wspominał wówczas lata 80., kiedy pracował w Radiu Wolna Europa.


Twórczość Kaczmarskiego znalazła się na wielu płytach. Są wśród nich: "Mury", "Raj", "Wojna Postu z Karnawałem", "Mimochodem". Jego wczesne programy poetycko-muzyczne powstały w wyniku współpracy z Przemysławem Gintrowskim i Zbigniewem Łapińskim. Z tym ostatnim nagrał także album "Sarmatia".

Jacek Kaczmarski urodził się 22 marca 1957 roku. W latach 70. studiował polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Wtedy też miał miejsce jego debiut artystyczny. Trzykrotnie zdobywał nagrody Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie. W latach 90. pisał również książki, często zawierające obszerny wątek autobiograficzny, między innymi: "Autoportret z kanalią", "Plaża dla psów" oraz "O aniołach innym razem". W 2001 roku został wydany "Napój Ananków", powieść o pracy w Radiu Wolna Europa. W 2002 roku u Jacka Kaczmarskiego wykryto raka krtani. Zmarł 10 kwietnia 2004 roku w gdańskim szpitalu na Zaspie .
IAR, pd, gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jacek Kaczmarski - ktoś więcej niż bard

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2012 00:00
Z okazji 8. rocznicy śmierci autora słynnej "Obławy" przypominamy archiwalną audycję, w której o Jacku Kaczmarskim opowiadał autor jego pierwszej biografii Krzysztof Gajda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lekcja historii Jacka Kaczmarskiego

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2011 16:42
Ironicznie, boleśnie i czasami bardzo gorzko opowiadał o niełatwej historii Polski. Dziś jego ballady przypominają czas stanu wojennego.
rozwiń zwiń