Historia

Rocznica śmierci Jacka Kaczmarskiego

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2012 06:00
10 kwietnia 2004 zmarł Jacek Kaczmarski, wybitny pieśniarz, poeta i kompozytor, autor pieśni "Mury", "Obława" i "Nasza klasa".
Audio
  • Jacek Kaczmarski o pracy W RWE
  • Jacek Kaczmarski, po otrzymaniu Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski
  • Rozmowa z Jackiem Kaczmarskim o jego twórczości i życiu na emigracji. Autor: Anna Rzeczycka.
  • Lekcja historii Jacka Kaczmarskiego
Fragment okładki książki Lekcja historii Jacka Kaczmarskiego
Fragment okładki książki "Lekcja historii Jacka Kaczmarskiego"Foto: fot. mat. prasowe

W latach 80. był bardem "Solidarności", śpiewał autorskie piosenki, w których odwoływał się do tradycyjnych wartości i symboli narodowych oraz krytykował socjalistyczne władze. Jego ballady i piosenki, śpiewane w podziemiu, w więzieniach, na pielgrzymkach i podczas strajków, stały się swoistym symbolem naszej drogi do wolności.


Ogromną popularność przyniosła mu pieśń "Mury", która nawiązywała do utworu katalońskiego barda Lluisa Llacha.
PROGRAMY JACKA KACZMARSKIEGO W RADIACH WOLNOŚCI
W 2000 roku Jacek Kaczmarski otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Podczas uroczystości powiedział, że odznaczenie jest dla niego formą podziękowania za 25. lat pracy twórczej.


Od 1981 roku Jacek Kaczmarski przebywał na emigracji, dużo koncertował w Europie i Ameryce. Po upadku PRL wrócił do kraju. Od 1995 roku przez kilka lat mieszkał w Australii, skąd przyjeżdżał do Polski na koncerty i promocje kolejnych płyt.
Pod koniec lat 90. podczas uroczystego koncertu otrzymał symboliczne odznaczenie "Zasłużony Działacz Kultury". Wspominał wówczas lata 80., kiedy pracował w Radiu Wolna Europa.
Twórczość Kaczmarskiego znalazła się na wielu płytach. Są wśród nich: "Mury", "Raj", "Wojna Postu z Karnawałem", "Mimochodem". Jego wczesne programy poetycko-muzyczne powstały w wyniku współpracy z Przemysławem Gintrowskim i Zbigniewem Łapińskim. Z tym ostatnim nagrał także album "Sarmatia".

Jacek Kaczmarski urodził się 22 marca 1957 roku. W latach 70. studiował polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Wtedy też miał miejsce jego debiut artystyczny. Trzykrotnie zdobywał nagrody Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie. W latach 90. pisał również książki, często zawierające obszerny wątek autobiograficzny, między innymi: "Autoportret z kanalią", "Plaża dla psów" oraz "O aniołach innym razem". W 2001 roku został wydany "Napój Ananków", powieść o pracy w Radiu Wolna Europa. W 2002 roku u Jacka Kaczmarskiego wykryto raka krtani. Zmarł 10 kwietnia 2004 roku w gdańskim szpitalu na Zaspie .