Historia

Dzień Zwycięstwa?

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2012 00:00
Był to dzień euforii dla milionów ludzi w kilkudziesięciu krajach. Po blisko sześciu latach zakończyła się druga wojna światowa.
Dzień Zwycięstwa?
Foto: Wikipedia

8 maja przypada Międzynarodowy Dzień Zwycięstwa, obchodzony w rocznicę podpisania aktu bezwarunkowej kapitulacji Trzeciej Rzeszy w 1945 roku. Dokument został podpisany najpierw w Reims we Francji, a dzień później, na żądanie Stalina, w Karlshorst na przedmieściach Berlina. Podpisanie aktu kapitulacji Niemiec oznaczało zakończenie drugiej wojny światowej, jednak tylko w Europie. Walki trwały jeszcze do września 1945 roku na Bliskim Wschodzie. Ponadto niektóre kraje europejskie, w tym Polska, z okupacji niemieckiej przeszły pod rygor komunistycznego systemu pod hegemonią Związku Radzieckiego.

1945 - rok wojny, rok pokoju - POSŁUCHAJ


Druga wojna światowa trwała 6 lat. Uczestniczyły w niej 72 państwa. Działania wojenne prowadzono na terytorium 40. krajów. Do wojska powołano około 110 milionów ludzi, nie licząc uczestników ruchu oporu. Według różnych szacunków, straty w ludziach wyniosły od 40. do 60. milionów: poległych, zamordowanych i zmarłych. Polska straciła ponad 6 milionów obywateli, w tym blisko 700 tysięcy wskutek bezpośrednich działań wojennych. Polskie siły zbrojne uczestniczyły w większości kampanii wojennych i bitew drugiej wojny światowej.


SERWIS II WOJNA ŚWIATOWA - TYLKO U NAS


Dzień Zwycięstwa obchodzimy 8 maja razem z całą Europą dopiero od 1990 roku. Wcześniej, przez kilkadziesiąt lat był obchodzony w Polsce oraz innych krajach bloku komunistycznego, 9 maja. Wiąże się to z faktem, że akt bezwarunkowej kapitulacji Trzeciej Rzeszy został podpisany dwa razy. Po raz pierwszy - 7 maja 1945 roku we francuskim Reims, w kwaterze generała Dwighta Eisenhowera. Koniec działań wojennych wyznaczono na godzinę 23.01 w dniu 8 maja. Prezydent Stanów Zjednoczonych Harry Truman i premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill ogłosili jednocześnie 8 maja jako V-E Day, czyli Victory in Europe Day.

Józef Stalin nie uznał niemieckiej kapitulacji z 7 maja. Ze względów politycznych alianci zgodzili się, aby Niemcy podpisali akt kapitulacji jeszcze raz. Nastąpiło to 8 maja w radzieckiej kwaterze głównej w Karlshorst pod Berlinem. Dokument został podpisany przez niemieckiego feldmarszałka Wilhelma Keitla. Podpisy pod aktem kapitulacji złożyli także: admirał Hans-Georg Friedeburg i dowódca Luftwaffe, generał Hans-Juergen Stumpff. Kapitulację przyjął radziecki marszałek Georgij Żukow. Była wówczas godzina 22.16 czasu środkowoeuropejskiego, ale zgodnie z czasem moskiewskim było już po północy, czyli 9 maja, i tę datę Stalin uznał za Dzień Zwycięstwa. Rosjanie do dziś obchodzą rocznicę zakończenia drugiej wojny światowej właśnie 9 maja.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Co czwarty mieszkaniec Białorusi zginął w II wojnie światowej

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2011 08:37
Białoruś obchodzi Dzień Zwycięstwa w drugiej wojnie światowej 9 maja. Podczas drugiej wojny światowej zginęły 2 miliony 230 tysięcy Białorusinów - co czwarty obywatel.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kiedy zakończyła się II wojna światowa? (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2011 10:18
- Z wielu powodów trudno jest ustalić rzeczywistą datę zakończenia II wojny światowej - mówi Jedynce prof. Rafał Habielski, historyk.
rozwiń zwiń