Historia

Śmierć dyktatora

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2012 00:00
10 maja 1887 w Konstantynopolu w Turcji zmarł gen. Marian Langiewicz.
Marian Langiewicz
Marian LangiewiczFoto: wikipedia/domena publiczna/www.bn.org.pl

Był drugim, po Ludwiku Mierosławskim, dyktatorem powstania styczniowego. W marcu 1863 został aresztowany przez Austriaków. Po uwolnieniu zabiegał o utworzenie legionu polskiego w Turcji.

 

"Przyznaję, że w pierwszych dwóch tygodniach powstania lada dzień obawiałem się zupełnego upadku jego, przynajmniej w mojem województwie, i że tylko przez posłuszeństwo dla władzy i przez ambicyę wytrwałem na stanowisku" - pisał ("Relacye o kampanii własnej 1863 r.").

 

W 1866 zamieszkał w Turcji, gdzie starał się zorganizować polskie oddziały zbrojne. Pracował jako urzędnik w zarządzie kolei oraz agent zbrojeniowy.

W początkach 1887 kilka miesięcy przed śmiercią, przyjechał do Galicji, gdzie - pod Nowym Sączem - planował kupić majątek ziemski. Plany przeprowadzki nie doszły jednak do skutku z uwagi na chorobę Langiewicza.

Marian Langiewicz zmarł na zapalenie płuc 10 maja 1887 r. w Konstantynopolu (dzisiejszym Stambule). Został pochowany na cmentarzu angielskim z czasów wojny krymskiej w Haidar Pasza na przedmieściach Konstantynopola.

Czytaj także

Mity powstania styczniowego

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2012 08:15
O wykreowanym micie powstania styczniowego, sensie walki i znaczeniu podjętej walki z prof. Wiesławem Cabanem rozmawia Hanna Maria Giza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Los cywila, czyli życie z dnia na dzień

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2012 13:49
- Być może w intencjach Powstanie styczniowe coś miało z romantycznej inspiracji, ale w swoim przebiegu już nie, pod żadnym względem - mówił w Trójce filolog Marian Płachecki.
rozwiń zwiń