Historia

Hitler uprzedza Stalina?

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2012 00:00
22 czerwca 1941 Niemcy zaatakowały Związek Radziecki, przekraczając linię graniczną ustaloną w pakcie Ribbentrop - Mołotow, była to największa operacja sił lądowych w historii, wzięło w niej udział prawie 4 miliony żołnierzy.

Niemcy atakując Związek Radziecki, złamały podpisany w 1939 roku pakt o nieagresji Ribbentrop - Mołotow. Głównym celem ataku było uzyskanie dostępu do Morza Kaspijskiego i położonych w tym rejonie bogatych złóż ropy naftowej.

Wedlug wielu historyków Hitler uprzedził Stalina, który przygotowywał atak na III Rzeszę.

POSŁUCHAJ FASCYNUJĄCEJ HISTORII ZSRR WG PROF. PAWŁA WIECZORKIEWICZA

Po stronie niemieckiej, w grupie tzw. "Państw Osi" walczyły oddziały rumuńskie, fińskie, węgierskie, włoskie i hiszpańskie. Łącznie zaangażowano 4 miliony żołnierzy. Była to największa operacja sił lądowych w historii. Plan zakładał szybkie dotarcie do Moskwy i zmuszenie Stalina do zawarcia pokoju na warunkach niemieckich.

POSŁUCHAJ NAGRAŃ NA TEMAT II WOJNY ŚWIATOWEJ

W pierwszych walkach Armia Czerwona poniosła wielkie straty w ludziach i sprzęcie, a Niemcy zajęli znaczne obszary Ukrainy i Białorusi, docierając aż pod Leningrad i Moskwę. 3 miliony żołnierzy radzieckich dostały się do niewoli. Wiosną 1942 Niemcy doszli do Stalingradu. Bitwa o miasto była decydująca dla całej wojny i zakończyła się klęską 6. Armii feldmarszałka Friedricha Paulusa, która otoczona poddała się 2 lutego 1943 roku.

W walkach na Wschodzie obie strony poniosły największe straty. Po stronie niemieckiej zginęło 10 milionów żołnierzy, straty Armii Czerwonej historycy szacują na kilkanaście milionów.

 

POSŁUCHAJ NA TEMAT ARMII CZERWONEJ

Atakując w 1941 roku Związek Radziecki Niemcy otworzyli front wschodni drugiej wojny światowej. Walki na froncie wschodnim i realizacja planu Barbarossa, okazały się jednymi z najbrutalniejszych i najbardziej wyniszczających dla obu stron. Walki charakteryzowały się większym okrucieństwem, niż na zachodzie i południu Europy. Mordowanie jeńców i ludności cywilnej było dość częste, a czynów tych dopuszczały się obie strony.


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Lwów jako pierwszy odsłoni prawdę o ZSRR

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2010 16:40
Na lwowskim rynku otwarto wystawę poświęconą okupacji miasta przez ZSRR w latach 1939 - 1941. Została ona przygotowana z inicjatywy Instytutów Pamięci Narodowej, polskiego i ukraińskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbrodnie Hitlera i Stalina są porównywalne

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2011 07:30
W żadnym innym okresie dziejów Europy nie doszło do tak wielkiej zbrodni - mówi o latach 30. i 40. amerykański historyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

KARTA: ten dokument to nie jest "lista białoruska"

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2012 11:29
Rosyjska profesor historii Natalia Lebiediewa znalazła wykaz w Rosyjskim Wojskowym Archiwum Państwowym. Na liście znajduje się 1996 nazwisk.
rozwiń zwiń