Historia

"Zbudujemy tu drugą Japonię"

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2012 07:00
Czy jeździ pan mercedesem? Czy nie boi się pan zostać bożyszczem tłumów? - To były jedne z pierwszych pytań, na które musiał odpowiedzieć Lech Wałęsa u progu swej kariery politycznej.
Audio
  • Powołanie NSZZ "Solidarność", wniosek o rejestrację związku, konferencja prasowa z udziałem Lecha Wałęsy - archiwalne nagrania Polskiego Radia (24.09.1980)
Warszawa, 1980-09-24. Delegaci NSZZ Solidarność po złożeniu w Sądzie Wojewódzkim wniosku o rejestrację Związku, uczestniczyli we mszy świętej w kościele pw. św. Krzyża. Nz. Przewodniczący Krajowej Komisji Porozumiewawczej Lech Wałęsa przed kościołem.
Warszawa, 1980-09-24. Delegaci NSZZ Solidarność po złożeniu w Sądzie Wojewódzkim wniosku o rejestrację Związku, uczestniczyli we mszy świętej w kościele pw. św. Krzyża. Nz. Przewodniczący Krajowej Komisji Porozumiewawczej Lech Wałęsa przed kościołem. Foto: PAP/Jan Morek

17 września 1980 roku na spotkaniu przedstawicieli komitetów strajkowych w Gdańsku utworzono NSZZ "Solidarność" i powołano Krajową Komisję Porozumiewawczą, która miała koordynować prace nowo powstałego związku. Na jej czele stanął Lech Wałęsa.

Najpilniejszym zadaniem, jakie postawili przed sobą członkowie KKP była rejestracja związku i jego statutu. W tym celu Lech Wałęsa wraz grupą działaczy przyjechał do Warszawy. W archiwach Polskiego Radia zachowały się nagrania z konferencji prasowej, która odbyła się 24 września 1980 roku.

- Ja jestem tylko związkowcem i robię tylko i wyłącznie to, co związek zawodowy powinien robić, czyli czuć się gospodarzem tej ziemi i pracować dla siebie, mieć z tego pożytek i czuć sens tej pracy – mówił Wałęsa.

Dziennikarze, którzy tłumnie przybyli na spotkanie z przewodniczącym KKP pytali o przyszłość nowo powstałego związku.

Interesowało ich, czy będzie wydawana gazeta, skąd NSZZ ”Solidarność” chce brać pieniądze na swoją działalność i jak ma zamiar realizować zasadę o kierowniczej roli partii.

- Jakie korzyści widzi Pan ze stworzenia niezależnych związków zawodowych? – pytał jeden z zagranicznych dziennikarzy. - Doszła mnie opinia, że w statucie, który chcecie zarejestrować zapisano, iż członkowie partii nie mogą pełnić w związku żadnej funkcji - zabrał głos przedstawiciel ”Trybuny Ludu”, wywołując na sali salwy śmiechu i spotykając się z ostrą odpowiedzią Wałęsy.

Przewodniczący KKP nie chciał natomiast mówić o pracy rządu. Skupiał się na działaniach związku, jego docelowej strukturze, rejestracji statutu.

- My nie będziemy rządzić gospodarką, my chcemy ją kontrolować – mówił Lech Wałęsa. - Nikomu nie zagrażamy i nie chcemy nic podważać.

Chyba po raz pierwszy padły wówczas słowa z ust późniejszego prezydenta Polski o tym, że ”zbudujemy w naszym kraju druga Japonię”.

24 października dokonano wstępnej rejestracji statutu NSZZ ”Solidarność” w sądzie wojewódzkim w Warszawie. Ostatecznie dokument został zarejestrowany 10 listopada 1980 roku.

Zajrzyj na strony serwisu "Sierpień 1980">>>

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Opublikowano zapis 1 Zjazdu "Solidarności"

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2011 21:45
Książka "I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ Solidarność" wydana przez Instytut Pamięci Narodowej powstała między innymi dzięki nagraniom dziennikarzy Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wolna Europa i Solidarność. Stan wojenny

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2012 12:15
Strajkujący robotnicy Stoczni Gdańskiej zainstalowali już w pierwszych dniach ogromną antenę umożliwiającą odbieranie Radia Wolna Europa, skąd nadawano nie tylko szczegółowe relacje z negocjacji w Szczecinie i Gdańsku, ale i wypowiedzi naocznych świadków, pozostających poza bramami strajkujących zakładów pracy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

21 x TAK

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2012 06:00
Choć ówczesny wicepremier Mieczysław Jagielski mówił, że nie ma zwycięzców i zwyciężonych to wszyscy w Polsce mieli świadomość tego, że był to ogromny sukces skupiającego wtedy około 700 zakładów komitetu strajkowego.
rozwiń zwiń