X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

"Zbudujemy tu drugą Japonię"

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2012 07:00
Czy jeździ pan mercedesem? Czy nie boi się pan zostać bożyszczem tłumów? - To były jedne z pierwszych pytań, na które musiał odpowiedzieć Lech Wałęsa u progu swej kariery politycznej.
Audio
  • Powołanie NSZZ "Solidarność", wniosek o rejestrację związku, konferencja prasowa z udziałem Lecha Wałęsy - archiwalne nagrania Polskiego Radia (24.09.1980)
Warszawa, 1980-09-24. Delegaci NSZZ Solidarność po złożeniu w Sądzie Wojewódzkim wniosku o rejestrację Związku, uczestniczyli we mszy świętej w kościele pw. św. Krzyża. Nz. Przewodniczący Krajowej Komisji Porozumiewawczej Lech Wałęsa przed kościołem.
Warszawa, 1980-09-24. Delegaci NSZZ Solidarność po złożeniu w Sądzie Wojewódzkim wniosku o rejestrację Związku, uczestniczyli we mszy świętej w kościele pw. św. Krzyża. Nz. Przewodniczący Krajowej Komisji Porozumiewawczej Lech Wałęsa przed kościołem. Foto: PAP/Jan Morek

17 września 1980 roku na spotkaniu przedstawicieli komitetów strajkowych w Gdańsku utworzono NSZZ "Solidarność" i powołano Krajową Komisję Porozumiewawczą, która miała koordynować prace nowo powstałego związku. Na jej czele stanął Lech Wałęsa.

Najpilniejszym zadaniem, jakie postawili przed sobą członkowie KKP była rejestracja związku i jego statutu. W tym celu Lech Wałęsa wraz grupą działaczy przyjechał do Warszawy. W archiwach Polskiego Radia zachowały się nagrania z konferencji prasowej, która odbyła się 24 września 1980 roku.

- Ja jestem tylko związkowcem i robię tylko i wyłącznie to, co związek zawodowy powinien robić, czyli czuć się gospodarzem tej ziemi i pracować dla siebie, mieć z tego pożytek i czuć sens tej pracy – mówił Wałęsa.

Dziennikarze, którzy tłumnie przybyli na spotkanie z przewodniczącym KKP pytali o przyszłość nowo powstałego związku.

Interesowało ich, czy będzie wydawana gazeta, skąd NSZZ ”Solidarność” chce brać pieniądze na swoją działalność i jak ma zamiar realizować zasadę o kierowniczej roli partii.

- Jakie korzyści widzi Pan ze stworzenia niezależnych związków zawodowych? – pytał jeden z zagranicznych dziennikarzy. - Doszła mnie opinia, że w statucie, który chcecie zarejestrować zapisano, iż członkowie partii nie mogą pełnić w związku żadnej funkcji - zabrał głos przedstawiciel ”Trybuny Ludu”, wywołując na sali salwy śmiechu i spotykając się z ostrą odpowiedzią Wałęsy.

Przewodniczący KKP nie chciał natomiast mówić o pracy rządu. Skupiał się na działaniach związku, jego docelowej strukturze, rejestracji statutu.

- My nie będziemy rządzić gospodarką, my chcemy ją kontrolować – mówił Lech Wałęsa. - Nikomu nie zagrażamy i nie chcemy nic podważać.

Chyba po raz pierwszy padły wówczas słowa z ust późniejszego prezydenta Polski o tym, że ”zbudujemy w naszym kraju druga Japonię”.

24 października dokonano wstępnej rejestracji statutu NSZZ ”Solidarność” w sądzie wojewódzkim w Warszawie. Ostatecznie dokument został zarejestrowany 10 listopada 1980 roku.

Zajrzyj na strony serwisu "Sierpień 1980">>>

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Opublikowano zapis 1 Zjazdu "Solidarności"

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2011 21:45
Książka "I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ Solidarność" wydana przez Instytut Pamięci Narodowej powstała między innymi dzięki nagraniom dziennikarzy Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wolna Europa i Solidarność. Stan wojenny

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2012 12:15
Strajkujący robotnicy Stoczni Gdańskiej zainstalowali już w pierwszych dniach ogromną antenę umożliwiającą odbieranie Radia Wolna Europa, skąd nadawano nie tylko szczegółowe relacje z negocjacji w Szczecinie i Gdańsku, ale i wypowiedzi naocznych świadków, pozostających poza bramami strajkujących zakładów pracy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

21 x TAK

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2012 06:00
Choć ówczesny wicepremier Mieczysław Jagielski mówił, że nie ma zwycięzców i zwyciężonych to wszyscy w Polsce mieli świadomość tego, że był to ogromny sukces skupiającego wtedy około 700 zakładów komitetu strajkowego.
rozwiń zwiń