X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Człowiek, który zjednoczył Niemcy

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2012 07:00
Nazywa się go kanclerzem zjednoczenia, choć większość jego rządów przypadała na czasy, gdy obok siebie funkcjonowały dwa oddzielne państwa niemieckie.
Audio
  • Epoka Kohla - aud. z cyklu "Dźwiękowy przewodnik po najnowszej historii Niemiec", komentarz prof. Janusza Stefanowicza (27.04.1998)
  • Plan zjednoczenia Niemiec - fragm. aud. "7 dni w kraju i na świecie" (02.12.1989)
  • Kohl o integracji Europy - fragm. aud. "7 dni w kraju i na świecie" (26.11.1994)
Kanclerz Helmut Kohl, PAPDPA
Kanclerz Helmut Kohl, PAP/DPAFoto: Holger Hollemann

4 października 1982 roku Helmut Kohl został kanclerzem Republiki Federalnej Niemiec. Urząd ten sprawował ponad 25 lat, najdłużej ze wszystkich polityków, którzy zajmowali to stanowisko.

Urodził się 3 kwietnia 1930 roku w Ludwigshafen nad Renem w rodzinie mieszczańskiej. Jego starszy brat zginął na froncie; on też dostał powołanie do wojska, ale wojna się kończyła i nie zdążył wyruszyć do walki. W 1950 podjął studia prawnicze we Frankfurcie nad Menem, ale rok później przeniósł się na uniwersytet w Haidelbergu, by podjąć naukę na wydziale historii i nauk politycznych. Tu też zdobył tytuł doktora.

Polityką interesował się od wczesnej młodości. Do CDU wstąpił, będąc jeszcze uczniem. Przez lata piął się po szczeblach kariery, obejmując coraz wyższe stanowiska w partii w Nadrenii-Palatynacie. Członkiem zarządu federalnego CDU został w 1966 roku, a trzy lata później wybrano go wiceprzewodniczącym Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej.

Urząd kanclerski pełnił od 1982 roku. W czasie swych rządów Kohl starał się poprawić relacje z Francją. We wrześniu 1984 spotkał się z prezydentem Francois Mitterrandem w miejscu bitwy pod Verdun, aby wspólnie złożyć hołd pamięci poległych podczas obydwu wojen światowych. Zdjęcie ich długiego uścisku dłoń stało się sławne jako symbol niemiecko-francuskiego pojednania. Do historii przeszła też wizyta niemieckiego kanclerza w Izraelu. W czasie swego przemówienia w Knessecie użył wobec Izraelczyków stwierdzenia pochodzącego od Güntera Gausa o "łasce późnego urodzenia".

- Wielkim dokonaniem Kohla było zjednoczenie Niemiec, drugim:  pojednanie z Polską - mówił profesor Janusz Stefanowicz w audycji Agnieszki Steckiej z cyklu ”Dźwiękowy przewodnik po najnowszej historii Niemiec” nadanej w Polskim Radiu 27 kwietnia 1998 roku. - Tak jak Adenauer modlił się w Akwizgranie z prezydentem Charles’em de Gaulle’em, tak w Krzyżowej z premierem Mazowieckim modlił się Helmut Kohl.

Wielką zasługą kanclerza było podpisanie układu o uznaniu granicy na Odrze i Nysie Łużyckiej. Dużą rolę w przyjęciu tego dokumentu przez Bundestag odegrał też ówczesny minister spraw zagranicznych, Hans-Dietrich Genscher.  - Potwierdzenie istniejącej granicy to suwerenna decyzja Niemców, nie została nam ona przez nikogo narzucona - mówił.

Helmut Kohl ustąpił po przegranych przez koalicję chrześcijańsko-liberalną wyborach. Prezydent Roman Herzog zdymisjonował kanclerza 26 października 1998 roku.

Posłuchaj, jaka rolę odegrał w najnowszych dziejach Niemiec kanclerz Helmut Kohl.

Więcej dźwięków na jego temat znajdziesz na stronach serwisu ”Radia Wolności”>>>

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak