X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Gierkówka wiecznie żywa

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2017 07:00
Nazywana szumnie "autostradą", przez lata była uznawana za najlepszą drogę w Polsce. Decyzję o jej budowie podjęto w 1972 roku, uroczyste otwarcie z udziałem najwyższych władz PRL odbyło się 4 lata później.
Audio
  • "Trasa szybkiej roboty" - aud. Marka Matyska, relacja z ostatnich dni budowy trasy Warszawa-Katowice (październik 1976)
Otwarcie drogi szybkiego ruchu Warszawa - Katowice, PAP
Otwarcie drogi szybkiego ruchu Warszawa - Katowice, PAPFoto: Adam Urbanek

8 października 1976 roku I sekretarz KC PZPR Edward Gierek oraz Prezes Rady Ministrów Piotr Jaroszewicz przecięli wstęgę na trasie Warszawa-Katowice.

- Nie ma chyba większej inwestycji w kraju, przy wznoszeniu której nie braliby udziału żołnierze. Tak jest i tutaj na trasie szybkiego ruchu, która dzisiaj odwiedziliśmy – relacjonował na antenie Polskiego Radia Marek Matysek.

Droga miała na całej długości dwie jezdnie, na modernizowanych fragmentach zbudowano obwodnice większości miast. Jedyną dużą miejscowością, w której tego nie zrobiono była Częstochowa. Ale nie tylko na to rozwiązanie skarżyli się kierowcy. Największym utrapieniem były kolizyjne skrzyżowania. Z czasem pojawiły się koleiny, ograniczenia prędkości i fotoradary.

Dlaczego trasę Warszawa – Katowice nazwano "gierkówką"? Bo to Edward Gierek, ówczesny I sekretarz KC PZPR  podjął decyzję o jej budowie. Pochodził ze Śląska, miał willę w Ustroniu, mieszkał w Katowicach.

Czytaj także

Krótka historia powstania "Gierkówki"

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2009 09:15
Krótka historia powstania "Gierkówki"
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koniec gierkowskiego "cudu"

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2012 00:00
Rząd PRL ogłosił podwyżki, które stały się przyczyną protestów robotniczych krwawo spacyfikowanych przez komunistów.
rozwiń zwiń